Nastavme pravidlá a potom hovorme o osobe, odznelo v relácii Na telo k voľbe generálneho prokurátora

  0
  Lucia Ďuriš Nicholsonová. Foto: TASR

  „Netvárme sa, že máme tisíce kandidátov z radov prokurátorov, ktorí by mohli byť tí vhodní na funkciu generálneho prokurátora,” podotkla.

  Ďuriš Nicholsonová súhlasí s poslankyňou parlamentu Annou Záborskou (OĽaNO), že ak by generálny prokurátor vzišiel z politickej strany, neznamená to, že bude pretláčať svoje politické názory.

  „Dobroslav Trnka ani Jaromír Čižnár nevzišli z politických kruhov a pretláčali politické názory konkrétnej vládnej strany,” podotkla europoslankyňa.

  Záborská poznamenala, že teraz by mala byť diskusia o tom, ako by mal vyzerať zákon o voľbe generálneho prokurátora.

  „Nastavme pravidlá a potom hovorme o osobe. Veľa času venujeme tomu, že rozoberáme osoby a nakoniec 'skutek utek',” poznamenala.

  Europoslankyňa Monika Beňová (Smer-SD) hovorí, že si preštudovala dôvodovú správu, kde sú spomenuté závery Benátskej komisie. Prokuratúra by podľa komisie mala byť apolitická a kandidáti by mali byť bezúhonní a apolitickí.

  „Z toho mi nevyplýva Daniel Lipšic ani v jednej súvislosti,” povedala.

  Súhlasí tiež s tým, aby do tvorby zákona vstúpili aj stavovské organizácie alebo sa do úvahy zobralo minimálne stanovisko rady prokurátorov.

  „Som si istá, že tu vieme nájsť vhodných kandidátov a vieme ten zákon pripraviť tak, aby nemohlo prísť k politizácii prokuratúry.”

  Na margo prezidentkinej správy o stave republiky Ďuriš Nicholsonová uviedla, že hlava štátu v nej veľmi decentne podotkla, že momentálne nie je čas na polarizáciu spoločnosti.

  Prejav bol podľa Beňovej vyvážený a neboli v ňom politické ataky.

  Na Záborskú pôsobila správa ľudsky. Správa jej dáva nádej do budúcnosti, že “ťah na bránku” vlády s prezidentkou bude spoločný.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu