pondelok, 25 januára, 2021
0.8 C
Bratislava
Úvod Aréna Pre najnovšie boje v Líbyi odišlo z domovov 16 000 ľudí

Pre najnovšie boje v Líbyi odišlo z domovov 16 000 ľudí

Sily medzinárodne uznanej vlády opätovne získali kontrolu nad západnou časťou krajiny a vytlačili bojovníkov poľného maršala Chalífu Haftara.

Mierová misia OSN v Líbyi (UNSMIL) vo vyhlásení uviedla, že je “znepokojená situáciou civilného obyvateľstva a neutíchajúcim cyklom násilia v krajine”.

„Nedávne vojenské akcie v okolí Tripolisu a Tarhúny viedli k novým vlnám vnútorného vysídlenia a útrap zhruba 16.000 Líbyjčanov,” uvádza OSN, ktorú citovala tlačová agentúra AFP.

Vláda národnej jednoty (GNA) so sídlom v Tripolise, ktorú podporuje Turecko a uznáva OSN, sa počas uplynulých týždňov opätovne zmocnila všetkých zvyšných lokalít na západe Líbye, ktoré boli v područí Haftarových stúpencov. Mesto Tarhúna bolo poslednou prohaftarovskou baštou, ktorej sa zmocnili sily GNA.

Haftar, ktorého základňa sa nachádza na východe krajiny, kde je aj parlament, vlani v apríli spustil ofenzívu zameranú na dobytie Tripolisu od GNA. Toto úsilie si vyžiadalo stovky mŕtvych a zhruba 200 000 obyvateľov muselo utiecť zo svojich domovov. Bilancia však nezahŕňa 16 000 vysídlených z uplynulých dní.

Ministerstvo vnútra GNA medzitým vyzvalo armádu a bezpečnostné sily na “oslobodenom území”, aby chránili životy civilistov aj ich majetok, pričom prisľúbilo, že vinníkov bez ohľadu na hodnosť vydá spravodlivosti.

V severoafrickej Líbyi vypukol chaos po povstaní z roku 2011, ktoré leteckými údermi podporila aj vojenská aliancia NATO. Povstanie v rámci tzv. arabskej jari viedlo k pádu dlhoročného režimu líbyjského diktátora Muammara Kaddáfího a k jeho smrti.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 237,027 +551 Dnes Úmrtí 4,068 Uzdravení 193,380 Infikovaných 39,579 Last updated: 25. januára 2021 - 20:28 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky