Nenecháme sa vydierať! Buchlo Grécko po stole. A toto sa ozvalo. Od „slniečkarov“

    0
    Kyriakos Mitsotakis (Autor: TASR)

    Grécko povolalo na svoje hranice armádu, podľa informácie šírenej z Turecka mal byť jeden z utečencov, pokúšajúcich sa o prekonanie hranice, zastrelený. Druhou obeťou malo byť dieťa, ktoré sa utopilo pri pokuse preplávať do Grécka po mori na člne.

    Došlo aj k prípadom, keď na ostrove Lesbos bránili vylodeniu migrantov miestni zhromaždení občania. Dochádza k útokom verejnosti na utečenecké centrá, fyzicky napadnutý mal byť aj jeden nemecký novinár.

    Grécka vláda sa už v pondelok rozhodla prijať mimoriadne opatrenia, ktoré by umožnili situáciu na hraniciach zvládnuť.

    Premiér Kyriakos Mitsotakis to na Twitteri napísal jasne. „Mojou povinnosťou je chrániť suverenitu mojej krajiny. Súčasne s tým Grécko poskytuje veľkú službu celej Európe. Hranice Grécka sú aj hranicami Európy a my ich ochránime.“

     

     

    Zdroj: Twitter/Prime Minister GR

    A potom dodal: „Európa sa nenechá vydierať Tureckom v otázke utečencov. Sme pripravení podporiť Turecko v jeho problémoch a pomôcť mu s hlavolamom v Sýrii. Ale nie za týchto podmienok.“

     

     

    Zdroj: dtto

    Rázny postoj gréckej vlády sa nestretol s príliš veľkým pochopením v štruktúrach, ktoré naopak z migrantov žijú.

    Britské listy ponúkli súhrn apelov neziskového sektora pod dramatickým titulkom „Humanitárne organizácie varujú, že vo veci utečencov EÚ brutálne porušuje ľudské práva a medzinárodné právne dohovory“.

    Philippe Dam z Human Rights Watch tweetoval: „Vedúci predstavitelia EÚ musia prijať také opatrenia na grécko-tureckej hranici, ktoré uprednostňujú ľudskú dôstojnosť.“ Za také opatrenia považuje najmä krízovú humanitárnu pomoc, zdieľanie utečencov všetkými členskými štátmi EÚ a rešpektovanie práva na azyl bez ohľadu na to, koľko ľudí o neho požiada.

    Imogen Sudburyová, riaditeľka International Rescue Committee v Bruseli, lamentovala v rádiu BBC: „Pre všetkých z nás, ktorí pracujú s týmito ľuďmi, je desivé vidieť, čomu teraz čelia.“

    Turecké rozhodnutie pustiť imigrantov do Európy vyhlásila za „férové“: „Viete, Európa stále prijíma len asi 11 percent svetových utečencov, zatiaľ čo o 86 percent alebo ešte viac utečencov sa stále starajú oveľa menej rozvinuté krajiny.“

    Nemohol, samozrejme, chýbať ani Andrew Stroehlein, pravidelný zdroj Britských listov, tentoraz prezentovaný ako aktivista Human Rights Watch.

    Na Twitteri burcoval: „Čo keby politici EÚ uprednostnili záchranu životov detí pred ich smrťou len na uspokojenie túžby krajnej pravice po krvi?“ Následne dodal, že by to bol oveľa lepší svet, keby sa politici správali takto.

    Potom rovno obvinil európskych politikov z toho, že sú vinníkmi utopenia dieťaťa v mori pri pokuse dostať sa do Európy: „To dieťa sa utopilo preto, že Erdogan urobil z úbohých ľudí politických pešiakov. A preto, že politika EÚ uprednostňuje zámernú krutosť pred ľudským životom.“

    Recep Tayyip Erdogan

    Recep Tayyip Erdogan. Zdroj: TASR

    V ďalšom z mnohých tweetov, ktoré Stroehlein počas utorka vychrlil, sa objavilo: „Európska únia má príležitosť ukázať, že sa poučila z omylov svojej nedávnej minulosti, a vytvoriť humánny a efektívny systém na hraniciach, ktorý bude rešpektovať právo ľudí žiadať o azyl a rešpektovať ľudskú dôstojnosť.“

    A pre väčší dramatický efekt primiešali Britské listy aj komentár k aktuálnemu dianiu v Sýrii, kde jednotky prezidenta Asada podporené ruskou armádou bojujú s tureckými vojskami, ktoré tam cez hranice vtrhli na jeseň. Podľa Sary Kayyaliovej, opäť z Human Rights Watch, pri tom páchajú zločiny na civilistoch.

    „Útočiť na staršie ženy vo vojne je taktika, ktorá sa používa na násilné vyháňanie komunít. Zjavné útoky sýrskej armády na civilistov dokazujú, že Asad a Rusko klamú, keď tvrdia, že útočia len na bojovníkov,“ tweetovala.

     

     

    Zdroj: Twitter/Sara Kayyali

    Takto udalosti na gréckej hranici vykladá nemecká verejnoprávna DW:

    - Reklama -