nedeľa, 17 januára, 2021
-3.9 C
Bratislava
Úvod Aréna Ako by vyzeral parlament, ak sa PS-Spolu rozhodne dať prepočítať hlasy? A...

Ako by vyzeral parlament, ak sa PS-Spolu rozhodne dať prepočítať hlasy? A s čím súvisí vajatanie Kisku, zamýšľa sa politológ Baránek

Parlamentné počty by v takom prípade vyzerali takto (vľavo je číslo aktuálne, vpravo  hypotetické pri siedmich percentách PS-Spolu): OĽaNO 53/48, Smer – SD 38/35, Sme rodina 17/16, ĽSNS 17/15, PS-Spolu 0/13, SaS 13/12, Za ľudí 12/11.

V prípade, ak by v opozícii ostali iba Smer a ĽSNS, koalícia s piatimi subjektmi by mala 100 poslancov.

„Paradoxne, marginálnejšími v tejto koalícii by boli práve tí, ktorí pred voľbami už pomaly skladali vládu a na rokovania nepozývali ani Matoviča, ani Kollára. Pripomeňme si trochu, ako to vyzeralo.Na predvianočnej kapustnici chýbali Igor Matovič a Boris Kollár. Nepozvali ich. Na obede na začiatku roka, ktorý organizoval Andrej Kiska, chýbali Igor Matovič a Boris Kollár. Toho druhého nepozvali, Matovič si pozvánku všimol až deň pred akciou, na čo mu údajne Kiska povedal, že to je už pasé,” pripomína Baránek nedávne situácie a zamýšľa sa nad správaním predsedu Za ľudí Andrejom Kiskom. 

Zdroj: Facebook/Jan Baranek

„Osobne som presvedčený, že súčasné vajatanie Kisku nie je spôsobené tým, že mu prekáža Kollár. To by musel Kiska prekážať aj sám sebe. Skôr podľa mňa ide o to, že bývalý prezident by mal byť aspoň predsedom parlamentu. Aby nestratil honor a štyri roky pestovanú vnútornú integritu. Takto hrozí, že sa stane iba plastelínou v rukách Matoviča – ako napr. predseda najmenšieho poslaneckého klubu. Čo je pre neho asi ešte nedôstojnejšie ako tie videá,” myslí si Baránek.

 Paralelu vidí politológ pri strane PS-Spolu.  

„Najprv už pomaly chceli skladať vládu, chodiť na snemy iných strán a poučovať, len s premáhaním očividne a teatrálne trpieť nevyspytateľného enfant terrible s trnavským prízvukom, ktorý nemá móresy, nie je cool ani hipster, ale dlhodobo je vnímaný len ako šašo! Nakoniec sa azda nad ním zmilujeme pozveme ho aspoň na obed. A nie je moderný liberál – teda hoaxmajster a nemá ani dúhový mozog,” píše Baránek a uvažuje, čo by teda ostalo koalícii PS-Spolu a Za ľudí, ak by sa PS-Spolu dostali do parlamentu?

„Opozícia. …  Nezabúdajme na exkluzívnu spoločnosť, ktorá ich v prípadnej opozícii čaká – Smer, Kotleba. Už len keď si prečítajú tieto písmená, majú vyrážky. Viem – opozíciu si nevyberáte. Ale – ako s nimi chcú dohadovať napríklad mimoriadnu schôdzu parlamentu, pre (možné) odvolávanie člena vlády (Matovičovej). Už to vidím – spoločný opozičný obed s témou stratégia pri odvolávaní člena Matovičovho kabinetu. Obsadenie: Kiska, Biháriová, Fico, Kotleba. V momente, ako som to dopísal, dostal som záchvat smiechu… Toto nevymyslíte, toto sa musí stať,” uzatvára politológ Baránek.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 223,325 +573 Dnes Úmrtí 3,474 +57 Dnes Uzdravení 168,915 Infikovaných 50,936 Last updated: 17. januára 2021 - 19:23 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky