Obyvatelia Kostolišťa, odkiaľ je nakazený muž, sa nemusia báť radikálnych opatrení

  0
  Peter Pellegrini (Autor: TASR)

  Muž, u ktorého bolo potvrdené infikovanie novým koronavírusom, je obyvateľ Kostolišťa pri Malackách, vo Vysokej pri Morave pracoval v menšej firme približne s 20 zamestnancami.

  „Dnes nie je identifikované, že by sme museli brať celú obec do karantény, obmedziť pohyb obyvateľov,” povedal Pellegrini.

  V súčasnosti prebiehajú vyšetrenia manželky a syna infikovaného muža, ktorí s ním žijú v spoločnej domácnosti.

  Pellegrini pripomenul, že pacient sa mohol infikovať tzv. sekundárnym prenosom, keďže jeho syn bol v polovici februára v talianskych Benátkach, sám však žiadne symptómy nepociťuje.

  Všetko však ukážu až vyšetrenia. Premiér upozornil, že infikovaný muž pociťoval zdravotné ťažkosti ešte pred príchodom syna z Talianska.

  „Platí, že zatiaľ mimoriadne opatrenia nejdeme robiť, je dôležité a vyzývame obyvateľov, aby dôsledne sledovali svoj zdravotný stav, obmedzili účasť na miestach s väčšou koncentráciou ľudí,” dodal Pellegrini, ktorý zdôraznil, že nemožno podľahnúť panike.

  Situáciu vo Vysokej pri Morave a opatrenia potrebné prijať konzultuje podľa premiéra Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Bratislave so starostom obce Dušanom Dvoranom.

  Starosta pre TASR uviedol, že žiadne mimoriadne opatrenia sa zatiaľ nechystajú.

  „Infikovaný muž podľa doterajších informácií v predchádzajúcich 14 dňoch nebol vo firme, nedostal sa do kontaktu s ľuďmi v obci,” uviedol Dvoran.

  V piatok večer však podľa jeho slov zasadne krízový štáb.

  „Pripravíme sa na prípadné opatrenia, zatiaľ robíme osvetu,” dodal.

  Premiér už ohlásil zákaz návštev v nemocniciach i zariadeniach sociálnych služieb, vyzval tiež školy, aby zrušili prípadné exkurzie a výlety do zahraničia.

  Obyvateľov požiadal, aby zvážili cestovanie do zahraničia, ale aj účasť na športových a kultúrnych podujatiach.

  V prípade prvého potvrdeného prípadu nákazy koronavírusom je infikovaný 52-ročný muž, ktorý sa podľa všetkého nakazil tzv. sekundárnym prenosom.

  Pacient je hospitalizovaný na klinike infektológie Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) na bratislavských Kramároch.

  Manželke aj synovi odobrali vzorky

  Manželka a syn muža, u ktorého potvrdili ochorenie na nový koronavírus, boli prevezení do Univerzitnej nemocnice Bratislava na Kramároch, kde im odobrali vzorky, či tiež nemajú ochorenie COVID-19.

  Vzorky vyšetria čo najskôr.

  U nakazeného muža sa prejavil aj zápal pľúc, jeho stav sa však podľa Pellegriniho zlepšuje.

  „Pán mal dlhšie zdravotné problémy, väčšinou sa zdržiaval po príznakoch doma a nemáme zachytený jeho veľký pohyb,” uviedol Pellegrini.

  Pacient, od ktorého by nákaza pochádzala, nie je identifikovaný.

  Premiér podotkol, že “múdrejší budú po vyšetrení syna”, či nákaza pochádzala od neho, alebo nie.

  Výsledky by mali byť známe o pár hodín.

  „Zatiaľ nie je tá situácia taká vážna, že by sme museli celú obec dať do karantény,” povedal Pellegrini.

  Premiér poznamenal, že krajina je v kritickej situácii, lebo je momentálne aj chrípkové obdobie.

  Pacient je v samostatnom pavilóne

  Pacient nakazený novým koronavírusom je v Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB) na Kramároch izolovaný v samostatnom pavilóne na vyčlenenom izolovanom oddelení, kde sa o neho stará tím profesionálov v špecifických osobných ochranných prostriedkoch. TASR o tom informovala hovorkyňa UNB Eva Kliská.

  Muž vo veku 52 rokov je na izolovanom oddelení kliniky infektológie a geografickej medicíny.

  Zdravotnícki profesionáli, ktorí sa o neho starajú, používajú respirátor typu FFP3, ochranný štít, rukavice, overal a návleky na topánky.

  - Reklama -