Banáš o voľbách: Odolá pri migrantoch Matovičova vláda tlaku Bruselu? Danko ako chodiace úmrtné oznámenie SNS. A Kiska? Uveril Ficovi

0
Publicista Jozef Banáš (Autor: TASR)

Mimoriadne populárne bolo vaše predvolebné vyjadrenie,  že ani jeden  z  politikov neponúka to, čo potrebuje krajina najviac: morálku. Tisíce ľudí sa stotožňovali s vaším názorom, že na jednej strane ľudia idú na míting Za slušné Slovensko a na druhej strane nepustia babku v električke, aby si sadla. Je po voľbách. Ako vidíte situáciu dnes? 

Bol to v podstate súboj lídrov, všetky televízne stanice sa sústreďovali na nich. Volič volí podľa prejavu a charizmy lídra, podľa toho, ako kto naňho zapôsobí, len málokto volí stranícke programy.

V debatách len dvaja politici vyzerali tak, že vedia zapôsobiť svojou charizmou – odhliadnime teraz od straníckej príslušnosti: Pellegrini a do istej miery Matovič.

Všetci ostatní charizmaticky a vyžarovaním totálne zlyhali, to nie sú  žiadni lídri, niektorí boli až na úrovni komikov.

Danko bol chodiacim úmrtným oznámením Slovenskej národnej strany.

Harabin je nepresvedčivý komik, hoci niektoré myšlienky mal zaujímavé, len ich podával katastrofálne. 

Lojzko Hlina chce budovať nové Slovensko a má ramienka spustené tesne pri tele. Kiska si uveril a podľahol veľmi zlej optike hodnotenia seba samého, neustále tvrdil, že „ja som porazil Fica”.

Súboj Fico – Kiska o prezidenta nebol súboj o prezidenta, ale o predsedu vlády. Ľudia vtedy nechceli, aby Fico opustil post predsedu vlády, a Kiska si myslí, že ho porazil. Jednoducho nemáme tu lídrov, ktorí by dokázali v ľuďoch vzbudiť silné emócie, tak vidím situáciu.

 

Rozhodovanie pri voľbách by však nemalo byť o emóciách, malo by byť skôr triezve a pragmatické.

Nuž, ale volič je o emóciách a pochopil to jedine Matovič a čiastočne Boris Kollár.

 

Počula som, že aj vás ťahali do politiky, prečo už nemáte tieto ambície? 

Mňa ťahali aj pred parlamentnými, dokonca aj pred prezidentskými voľbami, aby som do toho šiel… Myslím si, že moje miesto je inde.

Nikto nie je dokonalý, ale keď píšem knihy, ktoré číta milión ľudí, som pre ľudí prospešnejší, prinášam im isté hodnoty, nad ktorými sa hodno zamyslieť. Pre mňa je dominantná práve Exuperyho myšlienka, ktorú som citoval aj v tom statuse s obrovským ohlasom.

 

„Ak  chceš postaviť loď, neposielaj ľudí do  lesa po drevo,  ale vzbuďv  nich túžbu po šírom mori,” táto Exuperyho myšlienka? Ste ju celkom spopularizovali…

Áno. Naši politickí manažéri, ktorí zostavujú teraz vládu, samozrejme, im držím palce ako každej vláde, nech sa Slovensko konečne pohne morálne dopredu… Lenže oni zasa len zručne poznášajú drevo, postavia novú loď. A kto na ňu nastúpi? Zasa len  posádka s tými hodnotami, ktoré sme tu vygenerovali, zasa len pasažieri s tými istými  hodnotami. Takže kam to pôjde?

 

Igor Matovič má svojský štýl a vo vláde ešte nebol.

Je to riziko, samozrejme, najmä jeho poslanecký klub.

 

Tým som chcela naznačiť, že možno sa hodnoty predsa len menia.

Bodaj by sa mu to podarilo, úprimne hovorím, budem mu držať palce a budem vyzývať všetkých svojich fanúšikov na internete a čitateľov mojich kníh, aby dali tejto vláde čas, nech sa už konečne niekam pohneme nielen materiálne, ale aj duchovne. Veď by sme boli blázni, keby sme ako občania od prvého dňa bombardovali novú vládu. To je úloha opozície.

 

Je paradoxné, že Igor Matovič a Boris  Kollár, ktorí boli z opozície a aj opozíciou najviac zaznávaní ako potenciálni budúci lídri, sú dnes na čele najsilnejších strán budúcej vládnej koalície?

Ešte k Borisovi Kollárovi – aj on spĺňa isté kritériá charizmy. Všimnite si, ako chodí:  oblek, kravatka, on to na “slušáka” nedáva, on taký je, hovorí presvedčivo a vie sa vyjadrovať. Páči sa mi jeho “baťovská” filozofia – hľadať, ako sa “to” dá a nie ako sa “to” nedá. Takže Pellegrini, Matovič a Kollár ma osobnostne presviedčajú. Sulík svojou skúsenosťou, jednu vládu už položil, bude celkom iste silnou súčasťou veľkej štvorky.

Lídri najsilnejších strán: Igor Matovč a Boris Kollár. Zdroj: TASR

Igor Matovič hovorí, že si uvedomiuje rozdiely medzi správaním sa v opozícii na Slovensku a medzi reprezentáciou krajiny v rámci medzinárodných stretnutí a rokovaní. Vy mu to veríte? Budúca opozícia ho stále nazýva, „šašom, z ktorého sa má stať kráľ”.

Matovič je vynikajúci marketér, ale to sa počíta len doma. Vyčítajú mu, že robil psie kusy, ale to mohli robiť aj oni, kto im v tom bránil? Chápem, že niektoré jeho prejavy boli za hranicou dôstojnosti, ale  vyšlo mu to, mal to dobre spočítané. Len teraz sa musí  ukázať z opačnej strany. Matovič bol ideálny búrač, teraz však musí stavať. Takže uvidíme, bodaj by sa mu to podarilo, verím, že milo prekvapí.   

 

Svojho času ste boli v politike, vy osobne ste boli v liberálnej strane ANO, ktorá bola súčasťou vládnej štvorkoalície aj s konzervatívnym KDH. Táto vláda nevydržala, rozpadla sa.

Rozsypalo sa nám to na hodnotových sporoch. 

 

Myslíte, že tu to vydrží? Ako to vidíte do budúcnosti?

Politika je boj o moc. Najprv s cudzími a potom s vlastnými. A s vlastnými ešte viac, lebo si viac nárokujú. Dávam im rok a pol, pri všetkých sympatiách a držaní palcov, bodaj by som sa mýlil. Vládna zostava je mimoriadne heterogénna: máte tam arcikonzervatívnych katolíkov a máte tam veľmi silne liberálne orientovaných ľudí. Možno ich Matovič usmerní, ale…

Nemôžete budovať politiku na spoločnom nepriateľovi, ten voľbami skončil, leda ak by si dajakého vymysleli, nemôžete robiť  politiku len na princípe Pozor, Fico.  Klub Smeru aj keď nie je početnosťou najsilnejší, kvalitou nepochybne je, je to doslova lietadlová loď, bude vláde robiť šarapatu. Paradoxne to však môže spôsobiť aj pevnejšie zomknutie vládnej koalície. 

 

V súvislosti s novou vládou Igora Matoviča sa naráža aj na problém zahraničnej politiky. Nejde teraz len o to, že o post ministra zahraničných vecí sa nikto nejako nehlási, ale celkovo je otázka, či je Igor Matovič dostatočne zorientovaný v zahraničnopolitických otázkach, keďže doteraz sa sústredil hlavne na domáce dianie. Ak to vidíte z  pozície bývalého diplomata?

Obávam sa, že nová vláda nedokáže odolávať tlaku Bruselu najmä v otázke migrantov a rozpočtu. Pokiaľ sa v zahraničnej politike presadí nekriticky prozápadná Kiskova línia bez zohľadnenia vyvážených vzťahov s Ruskom a Čínou, dovedie nás to do slepej uličky.

Celý život som bol konfrontovaný s cudzinou a získal som si rešpekt aj u amerických kongresmanov, francúzskych senátorov či britských lordov práve preto, že som sa k nim správal rovnocenne a sebavedomo.

Na to však musíte vedieť jazyky, mať v hlave, ale najmä v srdci, čím mám na mysli, že musíte byť najprv vlastencom až potom svetoobčanom. Inak si vás vážiť nebudú. Aj keby bol ministrom zahraničia bývalý prezident, to ešte nie je garanciou sebavedomej zahraničnej politiky, pretože fotografiu s pápežom mám aj ja…

Kým si Matovič vybuduje meno v európskych štruktúrach, uplynú štyri roky a jeho mandát premiéra bude končiť.

 

Veríte, že Matovičova vláda posunie krajinu dopredu pozitívnym smerom? Lebo ak nie, asi je vysoko pravdepodobné riziko nárastu percent extrémistickej strany Mariana Kotlebu?

Chcem tomu veriť. Ak sa to nepodarí  Matovičovej vláde, nastane nebezpečná morálna dezilúzia. V ďalších voľbách, ak by k nim došlo predčasne, kotlebovci spravia 18 percent, lebo ľudia už budú totálne znechutení. A preto chcem veriť, že Matovič  „búrač“  sa priblíži kvalitou Matovičovi „staviteľovi“. 

Autor: Lucia Balichová

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu