Vatikán zatvoril Námestie aj Baziliku svätého Petra. Zneprístupnená je aj rímska Fontána di Trevi

  0
  Taliansky policajný dôstojník kráča po prázdnom Námestí sv. Petra po tom, ako Vatikán postavil zátarasy na okraji námestia v Ríme (Autor: TASR)

  Svätá stolica podľa agentúry AFP uviedla, že tento režim bude predbežne platiť do 3. apríla, keď sa má skončiť platnosť reštriktívnych opatrení prijatých v Taliansku na celoštátnej úrovni.

  V rámci preventívnych opatrení a v snahe zabrániť zhromažďovaniu sa ľudí na Námestí sv. Petra predniesol pápež uplynulú nedeľu tradičnú modlitbu Anjel Pána, svoj príhovor i požehnanie zo sály vatikánskej knižnice, odkiaľ ho v priamom prenose vysielali na veľkoplošné obrazovky rozmiestnené na vatikánskom námestí.

  Vatikánske úrady po vydaní nariadenia talianskej vlády z nedele prijali v úradoch a ustanovizniach Svätej stolice sériu opatrení na prevenciu šírenia koronavírusu spôsobujúceho akútne respiračné ochorenie COVID-19.

  Medzi nimi bolo zatvorenie vatikánskych múzeí, nekropoly pod Bazilikou sv. Petra, múzea v letnej rezidencii pápežov v Castel Gandolfe a múzeí pápežských bazilík.

  Agentúra Vatican News Agency uviedla, že Svätá stolica nateraz potvrdila jeden pozitívny prípad nákazy koronavírusom, a to u externého návštevníka, ktorý prišiel do vatikánskeho zdravotného strediska na lekársku prehliadku pred uzavretím pracovnej zmluvy.

  Päť osôb, ktoré sa s ním dostali do blízkeho kontaktu, je v ochrannej karanténe.

  Pre verejnosť je neprístupná aj Fontána di Trevi

  Rímska radnica z preventívnych dôvodov uzavrela pre verejnosť prístup k Fontáne di Trevi. Ide o súčasť opatrení v boji proti koronavírusu, informovala v utorok agentúra ANSA.

  Fontána di Trevi v Ríme, ilustračné foto: Zdroj: PL.sk

  V Ríme, rovnako ako v celom Taliansku, sú zatvorené všetky múzeá, divadlá a kiná. Vo Vatikáne uzavreli Baziliku sv. Petra i rovnomenné námestie.

  Taliansko je v počte prípadov nakazených koronavírusom i jeho obetí v celosvetovej bilancii na druhom mieste za Čínou, odkiaľ sa koronavírus SARS-CoV-2 začal na prelome rokov šíriť do ďalších krajín.

  Talianske úrady sa teraz sériou rôznych opatrení snažia minimalizovať zhromažďovanie ľudí a naliehajú na obyvateľov, aby bez vážneho dôvodu neopúšťali svoje domovy.

  Fontána di Trevi je najväčšou fontánou v Ríme a medzi filmármi patrí k najviac obľúbeným na svete: objavila sa vo filme Prázdniny v Ríme, kde hrali Audrey Hepburnová a Gregory Peck, v snímke Sladký život s Marcellom Mastroiannim a Anitou Ekbergovou, či vo filme Zaľúbený blázon a mnohých ďalších. Je vyhľadávaným cieľom turistov, ktorí sa pri nej fotografujú a hádžu do nej mince.

  - Reklama -