Čína nám pomáha. A čo taká Amerika? Tereza Spencerová a trochu iné rozmery vírusovej krízy

0
Viceprezident regiónu Lombardsko Fabrizio Sala (vpravo) sa zdraví s lekármi a záchranármi z Číny na letisku Malpensa pri Miláne (Autor: TASR)

Tak sa ľuďom v Česku globálna realita, o ktorej vždy čítali a písali, akosi vlámala do ich domovov, ktoré teraz pre karanténu nesmú opustiť. Ako je na tom podľa vás český občan v porovnaní s inými európskymi krajinami, pokiaľ ide o reštrikcie svojho života pre koronavírus, ale aj šance, že bude žiť časom normálne?

Je celkom jasné, že v porovnaní s Talianskom, Španielskom alebo Nemeckom sme na tom veľmi dobre, a to predovšetkým preto, že česká vláda začala konať celkom skoro. (Teraz podľa mňa ešte navyše nie je čas, aby sme reálne hodnotili vládne chyby a chaos. Počkajme, až bude po všetkom.)

Úplným extrémom je Británia, kde sa najprv dlho spoliehali na „imunitu stáda“ a teraz počítajú rastúce počty mŕtvych, nemajú dostatok lôžok ani ventilátorov – a prešli k teórii, že „sociálne dištancovanie sa“, čiže „nespolčovanie sa“ s ostatnými ľuďmi, bude povinné pokojne ešte rok alebo viac, skrátka do chvíle, kým bude poruke skutočná funkčná vakcína proti koronavírusu.

Takže áno, myslím si, že sme na tom v porovnaní s „vyspelým Západom“ dobre.

Žena s deťmi počas prechádzky so psom v Prahe

Žena s deťmi počas prechádzky so psom v Prahe. Zdroj: TASR

Neviem, čo myslíte tým „opätovným normálnym životom“, ale myslím si, že aj keď sa za tri-štyri mesiace môže život vrátiť plus-mínus do normálu, všetkým nám zostane tá spomienka niekde vzadu v hlave visieť. Premýšľala som práve nedávno, keď som bola von so psom, ako dlho po epidémii na seba ľudia na ulici budú zase pozerať ako na ľudí a nie ako na prenášačov nákazy. Kedy sa zase vráti nejaká dôvera. Nejaký čas to určite potrvá.

Ochranné pomôcky, ktoré Česko tak potrebuje, vláda nakoniec nakúpila v Číne. Od veľmoci, proti ktorej niektoré kruhy viedli neľútostný boj pre Tibet, čínskych disidentov a pod. Na druhej strane, v Číne celý vírus vypukol. Očakávate teda zmenu v postoji českej politiky voči Číne? Bude čínska výrobná sila uznaná ako „poznaná nutnosť“ a americké neziskovky bojujúce proti Číne to teraz budú mať ťažšie?

Nemyslím si, že by ideologicky motivované neziskovky alebo politici nejako museli meniť štýl alebo rétoriku, pretože zvyčajne nepostupujú podľa reality, ale podľa zadania. Takže si myslím, že sa všeobecne na vzťahu k Číne v určitých kruhoch nič zásadne nezmení. A ako uvádzate, vírus v Číne vypukol. Všímam si na sociálnych sieťach výzvy, že by preto mala Čína zachrániť celý svet a navyše sa ešte všetkým a azda aj menovite ospravedlniť. No, prečo nie. Ale nevšimla som si, že by sa napríklad Británia niekedy ospravedlnila svetu za chorobu šialených kráv a súvisiace ľudské straty.

Zaujímavejšie je, že Čína v Európe pomáha, na rozdiel od EÚ alebo našich spojencov za Atlantikom. Takže si myslím, že napríklad v takom Taliansku alebo v Španielsku sa čínsky rating zrejme citeľne zvýši.

Minule ste uviedli, že sa uvidí, či ešte na konci vírusovej krízy bude nejaká EÚ. Odvtedy sa Česko dočkalo kritiky Bruselu, ale aj napríklad Francúzska za to, že si dovolilo zatvoriť hranice. Neskôr všetci urobili to isté. Pokračuje znepokojenie z toho, ako európske inštitúcie nič nevymysleli v otázke vírusu, všetko je viac-menej na národných vládach. Klesli akcie EÚ veľmi nízko? Má pravdu Jaroslav Bašta, keď tvrdí, že EÚ ako organizmus je odsúdená na zánik?

Na svojom názore z minulého týždňa nemám čo meniť. Tí z Bruselu na čele s Flinte-Uschi preukazujú svoju zbytočnosť čoraz aktívnejšie.

Burzy sa prepadajú, letecká prevádzka sa skoro zastavila. Už sa takmer nehovorí o zelenej agende, ktorej bolo predtým plno. Športové akcie sa rušia. Nejaké reči o migrantoch v Grécku alebo rusko-ukrajinskom konflikte, to nikomu ani nenapadne. Povedzme, že až sa zlý sen s vírusom skončí, do akého sveta sa v naznačených problémoch prebudíme? Spoznáme ho vôbec? Počnúc naším životným štýlom cez postoj ku globalizácii až po konkrétne politiky, ako sú napríklad sankcie proti Rusku?

Fakt netuším, do akého sveta sa po epidémii „prebudíme“. Je celkom isté, že to bude svet v ekonomickej kríze, a nie je vôbec jasné, ako dlho môže tentoraz trvať. Možnože všetky vami uvedené problémy zrazu stratia význam, ale na druhej strane je pravdepodobné, že na „rozvalinách“ starého systému sa budú ľahšie rozvíjať nové koncepty, napríklad tej „zelenej dohody“. Argumenty, že prinesie zásadné ekonomické straty, už nebudú môcť platiť, pretože ekonomika už zničená bude a bez ekológie. Skrátka, uvidíme.

Teraz je najdôležitejšie si tou epidémiou prejsť s čo najmenšími stratami na životoch.

Zámerne extra si nechávam vojnu v Sýrii. O tej tiež nepadlo v českých médiách ani slovo. Poďme si teda povedať, nielen čo sa týka opisu dejov, ale aj z hľadiska prognózy – čo bude s konfliktom, ktorý zaujímal azda všetky veľmoci, teraz zamestnané riešením vírusu?

Vzhľadom na to, že sa v Sýrii, a to ani v káidistickom Idlibe, už pár týždňov práve nebojuje, situácia sa nijako nevyvíja.

Turecko dostalo znovu čas prinútiť džihád v Idlibe k odchodu, ale veľmi sa mu to, znovu, nedarí. USA sľubujú Turecku zbrojnú pomoc proti Sýrii, ale nie je pravdepodobné, že by do konfliktu nejako vstupovali, a Európa na čele s Nemeckom a Francúzskom sa hlavne bojí, aby sa džihádisti z Idlibu nepreliali cez Turecko k nám, takže omieľajú mantry o „podpore politického procesu“ a kadečo bez toho, aby v skutočnosti mali páku niečo ovplyvniť. A k tomu sa snažia nerozčuľovať Erdogana, aby znovu nezatlačil migrantov cez hranice.

Recep Tayyip Erdogan

Recep Tayyip Erdogan. Zdroj: TASR

Všimli ste si, že v stredu Turecko zavrelo svoje hranice s Gréckom a Bulharskom? Ale len pre občanov týchto krajín, migrantov sa tento krok zrejme netýka…

Skrátka, v Sýrii sa práve nič nedeje. Ale je očividné, že sýrska armáda chystá ďalšiu ofenzívu v Idlibe proti teroristom, ktorí sa nevzdávajú. Aj keď, niektorým z nich celkom rozumiem. Napríklad ujgurskí džihádisti vlastne v skutočnosti volia medzi cestou do čínskych väzníc alebo smrťou na bojisku, odkiaľ vedie aspoň rýchla cesta mučeníka do neba…

České médiá sú v takom šoku, pokiaľ ide o vírusovú krízu, že ani nestíhajú nadávať Putinovi za to, že si zvoľna zametá cestu k ďalšiemu prezidentskému mandátu. Dokonca chce nechať Rusov hlasovať v ústavnom referende navzdory vírusu. Ako Putin a Rusko vlastne vyjdú z „vírusovej krízy“? Doľahne na Rusko celosvetový hospodársky šok alebo bude ťažiť z toho, že politické karty sa jednoducho budú rozdávať inak?

Vírusová situácia je tam, prinajmenšom oficiálne, oveľa lepšia ako u nás, do stredajšieho večera hlásili necelých 150 nakazených a žiadneho mŕtveho. Takže sa asi razantné „uzávery“ všetkého možného vrátane hraníc zrejme vyplácajú.

Ale celosvetový hospodársky šok na nich, samozrejme, doľahne tiež, aj keď je možné, že sme Rusku svojimi sankciami pomohli jeho ekonomiku svojím spôsobom „odglobalizovať“, previesť ju na domáce zdroje, a tak tie vonkajšie dosahy nemusia byť až také drvivé ako na Západe. Ale súčasne sa aktívne zúčastňuje „ropnej cenovej vojny“, ktorá zráža ceny, a teda aj ruské zisky, k tomu už sa rubeľ prepadol na tohtoročnú najhoršiu menu na svete.

Nemám dostatok informácií, aby som špekulovala, ako sa to celé skončí. Počkajme si a uvidíme.

Vladimir Putin

Vladimir Putin. Zdroj: TASR

Čo čakáte od najbližších siedmich dní?

Vzhľadom na päť dní inkubácie koronavírusu sa niekedy v týchto dňoch začnú ukazovať reálne výsledky prvých vládnych reštriktívnych opatrení. Takže sa teraz niekedy zistí, či bude treba pritvrdiť alebo nie. Tak sa nám globálna realita, o ktorej sme vždy čítali a písali, akosi vlámala do našich domovov, ktoré teraz pre karanténu nesmieme opustiť.

- Reklama -