Neštátni lekári sa ostro ohradzujú aj voči vyjadreniam dosluhujúceho premiéra Petra Pellegriniho (Smer – SD), ktorý tvrdí, že „naše veľké nemocnice začali s nákupom už v decembri a januári“ a pomôcok je podľa neho dosť.
„Nie je nám jasné, prečo v tom čase nenakupovala aj Správa štátnych hmotných rezerv. Nedostala takýto pokyn? Prečo v tejto situácii začiatkom februára obchodno-komerčný let, ktorý Árpád Érsek ako minister dopravy osobne na letisku skontroloval, do Číny vyviezol zdravotnícke pomôcky,“ pýtajú sa neštátni lekári.
Podľa ASL SR sa povolením letu zaoberala vláda SR a ako vyplýva z materiálu prerokovávaného vládou, deklarovaná bola humanitárna pomoc pre Čínu, keď odosielateľom bolo slovenské združenie firiem. Let bol povolený.
„Na tom istom rokovaní vlády, pred ktorým sa Peter Pellegrini vyjadril, že privátne ambulancie mali rozmýšľať a zaobstarať si rúška skôr,“ spresňuje dianie okolo odletu pomoci do Číny asociácia a dodáva:
„Nie sme privátne ambulancie, ale neštátne! Naše ambulancie sú legitímnou súčasťou systému zdravotnej starostlivosti a ich zamestnanci sú rovnako ohrození (a tiež viazaní usmernením hlavného hygienika) ako zamestnanci štátnych zariadení. A ani naši pacienti nie sú privátni,“ zdôrazňujú lekári.
Ako ďalej dokumentujú, po pár týždňov na bratislavskom letisku pristalo lietadlo z Číny znova. Tentoraz to bol vládny špeciál, ktorý v gescii ministerstva vnútra priviezol ochranné pomôcky a testy na Covid-19.
V rovnakom čase sa podľa ASL SR začala distribúcia ochranných prostriedkov poskytnutých Správou štátnych hmotných rezerv pre ambulantný sektor na základe prísľubu Petra Pellegriniho, ktorý „zrejme zmenil názor“, dodávajú lekári.
Distribúciu realizujú vyššie územné celky.
Na snímke hasiči, ktorí idú odoberať ľuďom vzorky na koronavírus. Foto: TASR
Zásielky sú nedostatočné
„Zásielky, ktoré dostali lekári, sú však opäť potvrdením zlyhávania štátu vo vzťahu k ambulantnému sektoru,“ približujú lekári súčasný stav.
„Napríklad Nitriansky samosprávny kraj z požadovaných druhov OOPP dostal len jednu desatinu z množstva, ktoré potrebuje. Prioritne teda tieto poskytne ambulantným pohotovostným službám, dialyzačným pracoviskám a ambulanciám, ktoré prichádzajú do kontaktu s onkologickými pacientmi,“ dokresľuje ASL situáciu.
„Táto ´zásoba´ má riešiť krízovú situáciu v rámci ochrany pred infekciou koronavírusom?“ pýtajú sa lekári.
„Keď denne príde lekár do kontaktu s množstvom pacientov? Sme lekári, z opatrení Hlavného hygienika SR nám vyplývajú povinnosti, ktoré majú chrániť zdravotnícky personál aj pacientov. Nemôžeme ich splniť, lebo nemáme potrebné ochranné prostriedky. Jednorazové rúška, plátené rúška, zopár rukavíc a návleky na topánky sú v boji s koronavírusom výsmechom. Žiadne respirátory, dezinfekcia a podobne,“ objasňuje ASL SR.
Zdôrazňujú aj známy fakt – vek ambulantných lekárov. Vysoké percento z nich je v dôchodkovom veku.
„Nie sú azda najohrozenejšou skupinou, pri ktorej je ohrozenie koronavírusom na živote najpravdepodobnejšie? Veľké percento ich rovesníkov musí byť doma v izolácii a aj pre nákup, ak nemajú rodinu, im organizujeme komunitnú pomoc, aby sa nemuseli vystaviť riziku pohybu v obchode. Na druhej strane lekári musia pracovať v prvej línii a bez pomoci pri zabezpečení adekvátnej ochrany,“ rozhorčujú sa oprávnene lekári.
„Bez zabezpečenia ochrany posielame do domácností za pacientmi sestry z agentúr domácej ošetrovateľskej starostlivosti. Tieto sa samy organizujú a šijú si rúška a dezinfekčné roztoky, keďže nie sú dostupné, a vyrábajú si samy podľa ´receptu´ lekárničky, nezabúdajú vo svojom vyhlásení aj na zdravotné sestry.
„Majú si vystačiť s touto podporou alebo majú naozaj brať vážne slová Petra Pellegriniho, podľa ktorého ´nemôžeme všetko robiť na úkor štátu. Štát sa musí postarať o štátne a verejné zariadenia, ale ak tých rúšok bude dosť, poskytneme ich aj súkromným lekárom´. Nuž, pán premiér, nie je ich dosť. A opäť to ostane na našich pleciach. Na pleciach ambulantných lekárov,“ konštatujú neštátni lekári.
Policajná kontrola v Žilinskom kraji
Ako čerešničku na torte v tejto situácii uvádzajú v Žilinskom kraji zorganizovanú policajnú kontrolu ambulantných lekárov, aby skontrolovali všeobecných lekárov pre dospelých a deti, či dodržiavajú ordinačné hodiny.
„V situácii, keď ambulancie nevedia zabezpečiť ochranu svojmu personálu ani pacientom,“ dodávajú lekári.
„Na otázku, či lekár nemá právo na PN alebo OČR, či VÚC nemá dodržiavanie ordinačných hodín kontrolovať sám a hlavne, ako má lekár dodržať pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti protiepidemiologické opatrenia, odpoveď nepoznáme,“ sucho konštatuje ASL SR a takýto postup zo strany županky Žilinského kraja považuje za zneužitie polície.
„ASL SR 6. februára požiadala Ministerstvo zdravotníctva SR o dodanie ochranných pracovných pomôcok zdravotníckym pracovníkom ambulantného sektora. Odpoveď prišla 17. marca 2020: Ministerstvo zdravotníctva SR nezabezpečuje dodanie osobných ochranných pomôcok a prostriedkov (OOPP). Obstaranie, nákup, uskladnenie a distribúciu OOPP určených na ochranu zamestnancov a proti šíreniu prenosného ochorenia COVID-19 zabezpečuje Správa štátnych hmotných rezerv,“ dodáva na záver ASL SR a názor ponecháva občanovi.