nedeľa, 29 novembra, 2020
0.2 C
Bratislava
Úvod Aréna Umelá inteligencia by mohla znížiť korupciu, tvrdia členovia slovak.AI

Umelá inteligencia by mohla znížiť korupciu, tvrdia členovia slovak.AI

„Taktiež postupy podporované AI môžu nahradiť procesy predtým náchylné na korupciu. Úlohou umelej inteligencie na Slovensku by napríklad mohlo byť odhaľovanie podozrivých správnych konaní napríklad pri správe katastra, evidencii vozidiel, stavebných konaniach alebo odhaľovanie podozrivých verejných obstarávaní,“ vysvetlil Galgóci.

Ako dodal prezident IT Asociácie Slovenska (ITAS) Emil Fitoš, umelá inteligencia je schopná rozpoznávať vzory správania pri analýze veľkého množstva dát. „Takáto analýza finančných tokov, štátnych registrov, informácií zo sociálnych sietí či vzťahov medzi osobami alebo firmami dokáže identifikovať vzory správania, ktoré by mohli byť identifikované ako potenciálne škodlivé,“ vysvetlil.

„Umelá inteligencia nám dáva v prenesenom zmysle slova možnosť nájsť ihlu v kope sena, keď nie je v ľudských možnostiach hľadať zložité vzory správania alebo analyzovať veľké objemy transakcií,“ dodal Galgóci.
 

Umelá inteligencia by sa však podľa predsedníčky správnej rady slovak.AI Márie Bielikovej mohla využiť aj v iných prípadoch. „Napríklad súčasná situácia, čo sa týka pandémie nového koronovírusu, dáva príležitosť na využitie umelej inteligencie pre vytvorenie modelov strojového učenia, ktoré umožnia ľuďom lepšie reagovať v takýchto situáciách a spracovávať informácie z rôznych zdrojov a porovnávať ich,“ vysvetlila. Ako dodala, národný projekt podporujúci vývoj umelej inteligencie môže významne ovplyvniť životy ľudí, priniesť nové poznatky a zároveň tak zvýšiť konkurencieschopnosť Slovenska.

Slovak.AI však zdôraznila, že úlohou umelej inteligencie nie je taxatívne rozhodovanie. Pomáha pripraviť podklady pre rozhodnutia, ktoré však v konečnom dôsledku prinesie človek.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Dnes je prvá adventná nedeľa. Symbolom adventu je veniec so štyrmi sviečkami

Symbolom duchovnej prípravy na slávenie Vianoc - adventu - je v kresťanskej cirkvi adventný veniec so štyrmi sviečkami. Tie sa zapaľujú postupne počas...

Etiópska armáda dobyla Mekele, metropolu odbojného štátu Tigraj

Etiópska armáda dobyla mesto Mekele, metropolu odbojného štátu Tigraj. Oznámil to v sobotu etiópsky premiér Abiy Ahmed, ktorého citovala agentúra DPA.

Desaťtisíce ľudí vo Francúzsku protestovali proti policajnému násiliu

Desaťtisíce ľudí sa v sobotu vo francúzskych mestách zúčastnili na protestoch proti policajnému násiliu. V Paríži a niektorých ďalších mestách demonštrácie vyústili...

ANALÝZA Black Friday aj predvianočné nákupy budú viac online. Analytička upozorňuje na možné riziká

Zákazníci v Európe, vrátane Slovenska, plánujú tento rok na nákupy počas Black Friday a v predvianočnom období míňať viac online. Situáciu ovplyvňuje koronakríza....

Pápež František vymenoval 13 nových kardinálov vrátane prvého Afroameričana

Pápež František v sobotu vymenoval 13 nových kardinálov, medzi ktorými je aj vôbec prvý kardinál afroamerického pôvodu. Informovala o tom agentúra Reuters.

Novela zákona o štátnom občianstve by sa mohla predložiť začiatkom nového roka, uviedol rezort vnútra

Novelu zákona o štátnom občianstve by mohol rezort vnútra predložiť na rokovanie vlády začiatkom budúceho roka. Pre TASR to uviedla Petra Friese...

Krajčího tvrdenie o nepriaznivom otáčaní krivky vývoja pandémie je šírenie poplašnej správy, tvrdí Cár

Sledovanie len absolútneho počtu pozitívne testovaných osôb na nový koronavírus je odborne, ale hlavne vecne nekorektné a jeho favorizovanie pri uvoľňovaní epidemiologických opatrení...
Slovensko
Pozitívne vzorky 104,632 Úmrtí 798 Uzdravení 62,094 Infikovaných 41,740 Last updated: 29. novembra 2020 - 07:38 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky