Dvaja ružinovskí lekári z gynekológie majú negatívne výsledky. Pacienti sa nemusia báť, potvrdil minister

    0
    Na snímke minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (Autor: TASR)

    Minister informoval aj o prípade ďalšieho lekára z Gynekologicko-pôrodníckej kliniky UNB v Ružinove, ktorému potvrdili ochorenie COVID-19. Ten však podľa slov Krajčího neprišiel do styku s pacientmi a v kontakte bol len so šiestimi zdravotníkmi.

    „Všetci pacienti v ružinovskej nemocnici sa nemusia ničoho obávať. Boli prijaté prísne protiepidemiologické opatrenia,” vyhlásil minister s tým, že klinika i nemocnica poskytujú zdravotnú starostlivosť.

    Dvaja lekári z tejto kliniky, u ktorých sa nepotvrdil COVID-19, boli podozriví z nakazenia, pretože sa vrátili z lyžovačky v Taliansku. Obaja mali príznaky akútneho respiračného ochorenia a pracovali na klinike bez ochranných pomôcok.

    „Lekári, u ktorých sa vyskytuje respiračné ochorenie, by nemali vyšetrovať pacientov. Najmä v tomto období. Určite sa toto celé došetrí a títo lekári by mali niesť nejaké sankcie za to, že sa to stalo,” povedal minister.

    Rozhodnutie podľa Krajčího padlo už v prípade pochybenia riaditeľky ružinovskej nemocnice, ktorá nechala hospitalizovať bez potrebných opatrení na pľúcnom oddelení svojho známeho, ktorému neskôr potvrdili ochorenie COVID-19.

    Do karantény tak museli ísť lekári i zdravotné sestry z pľúcneho oddelenia.

    „Čo sa týka pochybenia pani docentky, bol tam vyvodený záver, že prišla o svoju pozíciu. My ju potrebujeme, ona tam pracuje, ale stratila svoju pozíciu,” priblížil Krajčí. Minister spresnil, že na pľúcnom oddelení boli všetky testy zdravotníkov v karanténe negatívne.

    Podotkol však, že v prípade pozitívne testovaného lekára z Kliniky úrazovej chirurgie na Kramároch je bilancia pozitívne testovaných – dvaja lekári a dve sanitárky. Sú v domácej karanténe a majú sa dobre.

    Hovorkyňa UNB Eva Kliská potvrdila, že gynekologicko-pôrodnícka klinika od pondelka pokračuje v poskytovaní zdravotnej starostlivosti a nie je potrebná karanténa ani lekárov, ani hospitalizovaných pacientiek či rodičiek.

    „Hneď ako sme zistili, že lekár, ktorý pracuje na gynekologicko-pôrodníckej klinike mal potvrdený COVID-19, prijali sme všetky bezpečnostné opatrenia,” deklaruje Kliská. Po epidemiologickom vyšetrení zistili, že pozitívne testovaný lekár je externý zamestnanec kliniky, ktorý pracovisko navštevuje jedenkrát v týždni a nebol v tomto čase v kontakte so žiadnou pacientkou či rodičkou na klinike. “V kontakte bol iba s lekármi, ktorí boli okamžite prevedení do karantény, kde im boli realizované odbery. Testy vyšli negatívne, lekári nemajú potvrdený COVID-19,” spresnila Kliská.

    Minister potvrdil, že na NOÚ boli prítomní dvaja pacienti, ktorí boli pozitívne testovaní na ochorenie COVID-19. Jeden z pacientov je už hospitalizovaný na infekčnej klinike v nemocnici na bratislavských Kramároch. “Druhý pacient s podozrením je v prísnej izolácii na NOÚ,” podotkol Krajčí s tým, že v karanténe sú pre tento prípad dvaja lekári, tri sestry a jeden sanitár. Tí prišli s pozitívne testovaným do styku.

    Na Slovensku je aj ďalší prípad lekára, ktorému bolo potvrdené ochorenie COVID-19. Ide o všeobecného lekára z Púchova.

    „Tento lekár bol v kontakte s blízkou osobou, ktorá sa zdržovala v zahraničí,” vysvetlil minister. Do domácej preventívnej karantény muselo ísť preto šesť lekárov, ktorí s nim boli v úzkom kontakte.

    V prípade všeobecných lekárov na Slovensku je podľa Krajčího väčšina v staršom veku, a teda patria medzi rizikovú skupinu. Takíto lekári poskytujú svojim pacientom služby len telefonicky. V prípade, že pacient bude musieť navštíviť lekára, všeobecní lekári si podľa ministra spomedzi seba určili mladších kolegov, ktorí takýchto pacientov vyšetria.

     

    - Reklama -