piatok, 17 septembra, 2021
18.7 C
Bratislava
ÚvodArénaObmedziť vzťahy s EÚ! Ostré slová Pražského hradu: Brežnev. Štátna TV. Zemanov...

Obmedziť vzťahy s EÚ! Ostré slová Pražského hradu: Brežnev. Štátna TV. Zemanov odkaz občanom

Pán riaditeľ, na sociálnych sieťach posledné týždne píšete hlavne o sebectve niektorých obyvateľov, ktorí svojím správaním môžu nakaziť ďalších ľudí. Pritom dnes prakticky nikoho nestretnete bez rúška, na uliciach je minimum ľudí atď. Čo konkrétne vám prekážalo alebo prekáža?

Poukazoval som na situáciu, keď niektorí ľudia nebrali vážne nariadenie karantény po návrate z lyžovačky v Taliansku. Dáta mobilných operátorov napokon preukázali, že moje varovania neboli len planým moralizovaním.

Teraz už je situácia, som za to rád, dosť odlišná. Ľudia nariadenie dodržiavajú. A je krásne prečo. Obávajú sa, aby nenakazili blížnych. Veľa to vypovedá o našej krajine. A je to dobrá správa.

Koncom minulého týždňa vystúpil v TV Prima s prejavom pán prezident Zeman. V krátkej reči vyzval občanov, aby neprepadali panike ani epidémiu nebrali na ľahkú váhu. Vlnu kritiky však vyvolali pasáže prejavu, v ktorých prezident hovoril o umelcoch, novinároch a kde ďakoval Číne. Nebolo to v danej situácii príliš konfrontačné?

Nenazývajme, prosím, nenávistné reakcie opozičných politikov a komentátorov vlna kritiky. Twitter naozaj nie je Česká republika. Mám obrovské množstvo milých reakcií normálnych ľudí na prejav pána prezidenta. Občania mi posielali maily, telefonovali. Mám radosť. Život je jednoducho úplne niekde inde ako na twitterových účtoch zatrpknutých a neúspešných politikov. Druhá dobrá správa o našej vlasti!

Čo sa týka Číny, mnoho politikov či občanov na sociálnych sieťach nieslo s nevôľou, že v stručnom prejave namiesto slov vďaky zdravotníkom, policajtom, hasičom a ďalším zaznelo poďakovanie totalitnej krajine, ktorá Česku síce prednostne potrebný materiál predala, ale podľa kritikov do neho zároveň koronavírus „poslala“. Čo na to hovoríte?

Stále rovnaká skupina politrukov a ideológov. V tejto kríze sa ukázalo ich nenávistné sebectvo. Samoľúbosť. Lenže to je naozaj len pár ľudí, ktorí síce veľa kričia na druhých, ale skoro nikto ich už nepočúva. Ľudia vidia, že im nejde o človeka, ale len o ich poučky z príručky Politické školenie mužstva. Každá kríza odhaľuje charaktery. A to je vlastne tretia dobrá správa.

Zaznamenal som kritiku, že prezident prejav nemal vo verejnoprávnej Českej televízii alebo aspoň mala Prima poskytnúť nahrávku prejavu ostatným tak, aby mohol byť vysielaný na viacerých staniciach súčasne. Napríklad premiér Babiš tak urobil. Prečo ste zvolili tento variant? Nepáčilo sa to ani mnohým ľuďom, ktorí inak proti prezidentovi nevystupujú…

Každý, kto chcel, mal možnosť pozrieť si prejav pána prezidenta na Prime. Sledovanosť presiahla miliónovú hranicu.

Navyše, prejav pána prezidenta je aj na webe www.hrad.cz a na Facebooku pána prezidenta. Tu má vyše pol milióna zhliadnutí. Nežijeme v totalite, aby bola povinnosť prednášať prejav prostredníctvom štátnej televízie.

Zdroj: Facebook/Miloš Zeman – prezident České republiky

Právnik David Záhumenský podal na súde návrh na zrušenie núdzového stavu a niektorých ďalších opatrení prijatých vládou pre šírenie koronavírusu. Vraj idú za hranicu ústavy, vláda občanom klame a situáciu pre svoje PR a podnikanie zneužíva premiér. Sú všetky opatrenia správne? Čo by ste tomuto právnikovi odkázali?

Považujem to za výraz sebectva. Bežíme beh o ľudské životy a do toho prichádza takéto konanie? V každom stáde sa jednoducho nájdu čierne ovce. Nebudem radšej pokračovať, volil by som príliš ostré slová. A na tie nie je čas.

Značnému uznaniu a podpore sa u občanov v posledných niekoľkých týždňoch teší vicepremiér a minister vnútra Jan Hamáček, ktorý sa značne chopil iniciatívy. Môže to z vášho pohľadu ako vedľajší efekt pomôcť doteraz upadajúcej sociálnej demokracii?

Vláda má teraz tri piliere, ktoré vo vzájomnej spolupráci pomáhajú podopierať Českú republiku. Nesmierne pracovitého premiéra Andreja Babiša, odborníka na svojom mieste profesora Prymulu a skvelého organizátora Jana Hamáčka. Máme obrovské šťastie. Stačí sa pozrieť do mnohých iných krajín a vidíme obrovský zmar, ku ktorému neprozreteľným konaním prispela politická scéna.

A. Babiš (vpravo) a J. Hamáček na tlačovej konferencii ku koronavírusu. Zdroj: ReproFoto ČT24

A. Babiš (vpravo) a J. Hamáček na tlačovej konferencii ku koronavírusu. Zdroj: ReproFoto ČT24

Profesor Prymula hovoril o tom, že niektoré oparenia, ako napríklad uzavreté hranice, môžu trvať až dva roky. Nie je to extrémne? Krajina nemôže byť roky uzavretá ako za minulého režimu. A, mimochodom, mal by vôbec námestník ministra zdravotníctva také výroky vyslovovať?

Je to veľmi rozumná úvaha. Môžeme zastaviť koronavírus v Českej republike, ale kým sa tak nestane aj v zahraničí, nesmieme pripustiť znovuzavlečenie choroby do našej vlasti.

Ak také opatrenie nastane, nebude to nejaký politický fígeľ, ale cieľom bude ochrana ľudských životov. A život je posvätný, cennejší ako lyžovačka v Cortine alebo ležanie na pláži v Karibiku.

Ako je na tom v tejto nečakanej kríze Európska únia? Niektorí ju silno kritizujú, že keď príde problém, nič nerobí, druhí však upozorňujú, že bruselské orgány nemajú rezort zdravotníctva nijako v kompetencii.

S plnou zodpovednosťou hovorím: Nastal čas rozvoľniť naše vzťahy s Európskou úniou. Nie z Európskej únie vystúpiť, ale radikálne v prospech národných štátov zmeniť jej fungovanie. Brusel pripomína Brežneva vo vlaku, ktorý rozkáže zatiahnuť záclonky a tváriť sa, že vlak ide ďalej.

Počty nakazených v Českej republike stále rastú, Roman Prymula odhaduje, že to do pár týždňov budú tisíce. V závislosti od situácie, vystúpi opäť pán prezident? Prípadne chystá niečo ďalšie, čím by národ podporil?

Pán prezident k národu hovorí aj v priebehu času, napríklad formou vyhlásení. V zlomových okamihoch pán prezident nebude váhať prehovoriť. Prezident republiky je s národom. Občanom je nesmierne vďačný za krásnu spolupatričnosť, za pomoc blížnym v ťažkej skúške. Je to poklad vyrážajúci dych, na ktorý sa zložili ľudia tejto nádhernej krajiny.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 400,348 +370 Dnes Úmrtí 12,566 Uzdravení 382,734 Infikovaných 5,048 Last updated: 17. septembra 2021 - 03:55 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -