utorok, 11 mája, 2021
23.3 C
Bratislava
Úvod Aréna Greta sa ozvala: Zrejme som mala koronu... A spojila ju s...

Greta sa ozvala: Zrejme som mala koronu… A spojila ju s globálnym otepľovaním

„Cítila som sa unavená, mala som zimnicu, bolelo ma hrdlo a kašlala som,“ oznámila na svojom Instagrame aktivistka. Domnieva sa, že to spôsobil koronavírus, ale potvrdené to nemá, keďže vo Švédsku nie je možné sa nechať otestovať, ak človek nepotrebuje naliehavú lekársku starostlivosť.

„Preto som nebola na COVID-19 testovaná, ale vzhľadom na symptómy a okolnosti je mimoriadne pravdepodobné, že som to mala,“ uviedla Thunbergová. O niečo vážnejšie ťažkosti mal aj jej otec. Obaja sú už však zdraví.

Aby neohrozila na zdraví ďalších ľudí, po návrate do Štokholmu sa na dva týždne izolovala od matky a sestry v prenajatom byte.

Aj keď na koronavíruse nevidí nič pozitívne, ukázal, ako ľudia vo svete dokážu rýchlo zareagovať, keď hrozí nebezpečenstvo. Taká rýchla reakcia je podľa nej zásadná aj v boji proti globálnemu otepľovaniu.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

The last two weeks I’ve stayed inside. When I returned from my trip around Central Europe I isolated myself (in a borrowed apartment away from my mother and sister) since the number of cases of COVID-19 (in Germany for instance) were similar to Italy in the beginning. Around ten days ago I started feeling some symptoms, exactly the same time as my father – who traveled with me from Brussels. I was feeling tired, had shivers, a sore throat and coughed. My dad experienced the same symptoms, but much more intense and with a fever. In Sweden you can not test yourself for COVID-19 unless you’re in need of emergent medical treatment. Everyone feeling ill are told to stay at home and isolate themselves. I have therefore not been tested for COVID-19, but it’s extremely likely that I’ve had it, given the combined symptoms and circumstances. Now I’ve basically recovered, but – AND THIS IS THE BOTTOM LINE: I almost didn’t feel ill. My last cold was much worse than this! Had it not been for someone else having the virus simultainously I might not even have suspected anything. Then I would just have thought I was feeling unusually tired with a bit of a cough. And this it what makes it so much more dangerous. Many (especially young people) might not notice any symptoms at all, or very mild symptoms. Then they don’t know they have the virus and can pass it on to people in risk groups. We who don’t belong to a risk group have an enormous responsibility, our actions can be the difference between life and death for many others. Please keep that in mind, follow the advice from experts and your local authorities and #StayAtHome to slow the spread of the virus. And remember to always take care of each other and help those in need. #COVID #flattenthecurve

A post shared by Greta Thunberg (@gretathunberg) on

Mar 24, 2020 at 8:22am PDT

 

Zdroj: Instagram/gretathunberg

autor: nab

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 386,136 +350 Dnes Úmrtí 12,077 +26 Dnes Uzdravení 368,447 Infikovaných 5,612 Last updated: 11. mája 2021 - 11:55 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -