nedeľa, 7 marca, 2021
-3.4 C
Bratislava
Úvod Aréna KĽDR: Analytici špekulujú, čo znamená Kimova neúčasť na raketových testoch

KĽDR: Analytici špekulujú, čo znamená Kimova neúčasť na raketových testoch

Podľa severokórenskej štátnej tlačovej agentúry KCNA štvrtej podobnej skúške od začiatku kalendárneho roka, ktorá prebehla počas víkendu, velil len Kimov poradca Ri Pchjong-čol.

Severokórejský denník Nodon Sinmun podľa agentúry TASS napísal, že KĽDR vykonala skúšobné streľby s cieľom potvrdiť taktické a technické vlastnosti superveľkého mnohonásobne nabíjateľného odpaľovacieho zariadenia. Testy boli podľa denníka úspešné. Noviny neuviedli podrobnosti o type testovaného odpaľovacieho zariadenia a nešpecifikovali, či bol Kim v čase skúšky na polygóne.

Niektorí analytici sa domnievajú, že Kimovou neprítomnosťou sa Severná Kórea snaží znížiť význam testov a zdôrazniť, že ďalšia raketová skúška bola iba súčasťou bežných cvičení.

Iní analytici sa podľa agentúry AFP domnievajú, že Kim na teste v skutočnosti bol, keďže na zverejnených snímkach bolo vidno predmety, ktoré práve on zvyčajne využíva.  

K raketovému testu došlo počas prestávky v rokovaniach o denuklearizácii Kórejského polostrova, ktoré KĽDR začala viesť so Spojenými štátmi, a v čase pandémie nového koronavírusu. Pchjongjang z Washingtonu dostal – a odmietol – ponuku na pomoc pri zvládaní epidémie na území KĽDR.

Severná Kórea uzavrela svoje hranice, aby sa pokúsila chrániť pred novým koronavírusom. Je jednou z mála krajín sveta, odkiaľ doteraz nenahlásili žiadneho chorého na chorobu COVID-19, ktorej vo svete podľahlo už takmer 34.000 ľudí.

Experti sa však domnievajú, že je pravdepodobné, že nový koronavírus je aj v KĽDR. V súvislosti s tým sa obávajú, že epidémia koronavírusu by v KĽDR – vzhľadom na jej slabú lekársku infraštruktúru a rozsiahlu podvýživu obyvateľstva – mala katastrofálne dôsledky.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 322,104 Úmrtí 7,739 Uzdravení 255,300 Infikovaných 59,065 Last updated: 7. marca 2021 - 06:24 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky