KĽDR: Analytici špekulujú, čo znamená Kimova neúčasť na raketových testoch

  0
  Ľudia sledujú na televíznej obrazovke odpálenie ... pandemic.(AP Photo/Ahn Young-joon) vojna armáda balistické strely KĽDR Kórea (Autor: TASR)

  Podľa severokórenskej štátnej tlačovej agentúry KCNA štvrtej podobnej skúške od začiatku kalendárneho roka, ktorá prebehla počas víkendu, velil len Kimov poradca Ri Pchjong-čol.

  Severokórejský denník Nodon Sinmun podľa agentúry TASS napísal, že KĽDR vykonala skúšobné streľby s cieľom potvrdiť taktické a technické vlastnosti superveľkého mnohonásobne nabíjateľného odpaľovacieho zariadenia. Testy boli podľa denníka úspešné. Noviny neuviedli podrobnosti o type testovaného odpaľovacieho zariadenia a nešpecifikovali, či bol Kim v čase skúšky na polygóne.

  Niektorí analytici sa domnievajú, že Kimovou neprítomnosťou sa Severná Kórea snaží znížiť význam testov a zdôrazniť, že ďalšia raketová skúška bola iba súčasťou bežných cvičení.

  Iní analytici sa podľa agentúry AFP domnievajú, že Kim na teste v skutočnosti bol, keďže na zverejnených snímkach bolo vidno predmety, ktoré práve on zvyčajne využíva.  

  K raketovému testu došlo počas prestávky v rokovaniach o denuklearizácii Kórejského polostrova, ktoré KĽDR začala viesť so Spojenými štátmi, a v čase pandémie nového koronavírusu. Pchjongjang z Washingtonu dostal – a odmietol – ponuku na pomoc pri zvládaní epidémie na území KĽDR.

  Severná Kórea uzavrela svoje hranice, aby sa pokúsila chrániť pred novým koronavírusom. Je jednou z mála krajín sveta, odkiaľ doteraz nenahlásili žiadneho chorého na chorobu COVID-19, ktorej vo svete podľahlo už takmer 34.000 ľudí.

  Experti sa však domnievajú, že je pravdepodobné, že nový koronavírus je aj v KĽDR. V súvislosti s tým sa obávajú, že epidémia koronavírusu by v KĽDR – vzhľadom na jej slabú lekársku infraštruktúru a rozsiahlu podvýživu obyvateľstva – mala katastrofálne dôsledky.

  - Reklama -