pondelok, 18 októbra, 2021
7.2 C
Bratislava
ÚvodArénaAnalytik: Máme byť pripravení na biologické vojny a riešime rúška! Štát nechránil...

Analytik: Máme byť pripravení na biologické vojny a riešime rúška! Štát nechránil ľudské životy. A Únia? Taliansko hodila cez palubu

Svet je v kríze. Dostali sme sa  do kontaktu s nebezpečným koronavírusom,  ktorý ako vidíme, zanecháva obete po celom svete. Žiadny štát akoby nebol dopredu pripravený na takúto  pandémiu, hoci sme v 21. storočí a virológovia už pri SARS upozorňovali, aké rizikové sú pre ľudí vírusy a ich mutácie a že nikdy nemôžeme vedieť, s  čím sa raz dostaneme do kontaktu. Napriek tomu, štáty akoby neboli pripravené – zdravotníctvo kolabuje v rozvinutejších štátoch než je Slovensko. Váš pohľad na vec?    

Štáty, žiaľ, skutočne neboli pripravené. Najviac ma  zaráža nepripravenosť v takých krajinách ako Taliansko,  Španielsko a samozrejme, aj mnohé iné, ako napríklad Spojené štáty americké. Je mi čudné, že to nikto nepredpokladal v dobe, keď sa venuje veľká pozornosť už nie  klasickým vojnám, ale vojnám s biologickými zbraňami. A akonáhle štát s takým niečím nepočíta, je to nieže katastrofa, je to príšerné že ani niet slov. Je to hazard so životmi občanov jednotlivých štátov.  Otvorene hovorím, že tento štát na to tiež nebol pripravený. Keď toto všetko prehrmí, mali by okamžite začať konať orgány činné v trestnom konaní a vyhodnocovať situáciu, ktorá vlastne dnes už vyhodnotená je,  ale niektorí ľudia by mali byť tvrdo postihnutí. Normálne nechali napospas životy ľudí krajiny. 

Aj svetoví politici a odborníci ale ostali zaskočení.  Mnohí tvrdia, že sa asi ani nedá na niečo takéto dopredu pripraviť. 

Koronavírus je svojím spôsobom biologická zbraň. Je úplne jedno,  či bol vygenerovaný v prírode, alebo v rámci konšpiračných teórií bol  vyrobený v laboratóriách, to dáme bokom. Zarážajúce je, že štát nebol pripravený. Neexistuje, aby Štátne hmotné rezervy neboli schopné zabezpečiť centové rúška alebo respirátory. Toto všetko malo byť pripravené v záujme ochrany obyvateľstva a za to štát zodpovedá. Ja sa pýtam, je postavená bezpečnostná politika, ochrana občanov Slovenska len na základe manažmentu Štátnych hmotných rezerv,  ktorý je dosadený politicky? Je táto bezpečnosť garantovaná iba týmito ľuďmi? Ako odborník v rámci bezpečnostnej politiky by som musel povedať, že snáď nie, že to je hlúposť. Pýtam sa, čo robili tajné služby? Čo robili bezpečnostné zložky štátu? Čo robili politické orgány?  Ako tu kto kontroloval pripravenosť vybavenia štátu pre prípad pandémie alebo použitia biologickej zbrane proti občanom Slovenska? Teraz sa nestarám o pripravenosť iných štátov, lebo ma zaujíma bezpečnostná politika môjho národa. A toto tu všetko zlyhalo. Je to jedna obrovská katastrofa.  

Telá obetí pandémie zabalené v špeciálnom plastovom  obale.  Foto: TASR

Tak ale Slovensko uzavrelo  ako prvá krajina hranice, deti ostali doma  zo škôl, ľudia chodia len do práce a obchodu.  Našťastie, už dorazili na Slovensko ochranné pomôcky  pre zdravotníkov, aj rúška, aj respirátory. Štát objednal pľúcne  ventilátory, aby ich bol podľa prognóz dostatok. Takže veci sa postupne riešia..

Áno. Dnes počúvame správy, že po šiestich týždňoch dorazili do nemocníc ochranné pomôcky.  Lenže mnohí ani nevedia, ako si to obliekať. Mnohí nevedia, že to je vyzliekanie cez tri zóny, cez tri  etapy, lebo inak to nemá žiadny význam. My si predsa nemôžeme dovoliť nakaziť lekársky personál, zdravotné sestry,  inštrumentárky a to len na základe toho, že tu je chaos. Pýtam sa, čo celý čas robilo  Ministerstvo vnútra a krízový štáb. Po celý čas tam  museli byť ľudia, ktorých platia daňoví poplatníci a musia zodpovedať, musia mať metodiku okamžitého nasadenia síl a prostriedkov v prípade núdzovej situácie. Musí byť metodika,  musí byť plán, architektúra bezpečnostnej politiky a realizácie úloh v rámci mimoriadnej situácie. Čo doteraz robili títo ľudia? Ja sa pýtam.

V súčasnosti  máme permanentý krízový štáb, ktorý je nonstop  v pohotovosti. Aktuálne rieši, čo s Veľkou nocou a ďalším sprísnením  opatrení, aby sa nám ustabilizovaná situácia nevymkla. Tu sa dosť často  vytýka premiérovi Matovičovi, že nenecháva hovoriť aj ľudí zo štábu, ale akoby bol  on hovorcom a ľudia ani veľmi nevedia, kto vlastne v krízovom štábe, okrem pár mien, je. Markíza v priamom prenose doplnila štáb o profesora, ktorý vyvíjal pľúce ventilátory…

Neviem sám, keby som bol minister, kde  okamžite zoberiem do krízového štábu odborníkov. A  my potrebujeme teraz do krízového štábu skutočne esá. Nestačí len profesor Krčméry,  ktorý hovorí, že to zrejme skončí v máji a druhí odborníci zo zahraničia hovoria, že to  skončí možno v júli, v auguste. Už len z toho je verejnosť rozrušená. Nestačí nám profesor Mistrík, ktorý má skúsenosti  z laboratórií. Tu musia byť skutočne kompetentné špičky v krízovom štábe, ľudia, ktorí jasne logicky uvažujú, projektovo manažujú  úlohy a majú pripravené všetky varianty čo treba robiť aj v najhorších scenároch.

Tak to určite áno.

A ešte doplním, to nie je len  tak, byť v krízovom štábe. Tí ľudia by na seba mali zobrať zodpovednosť. Tiež som osobne  s desiatimi členmi štábu preberal osobnú zodpovednosť za ochranu pápeža Jána Pavla II., keď bol na Slovensku. Tu o všetkom, ako ste sa aj pýtala, skutočne len rozpráva premiér.  Čo je sám premiér krízový štáb? Neverím tomu. Tu musí byť nejaké delegovanie úloh. Dokedy to chce vydržať predseda vlády? A úprimne  – ja som doteraz nepočul extra výstup. Počul  som len, že máme prázdne sklady. Počul som len, že ich  budú testovať 3000 – 4000 a testovali 600 – 700, teraz 1400 a viem, že sú problémy  v nemocniciach. Nič iné som sa nedozvedel. 

Tak ešte napríklad tá dôležitá vec s uzavretím hraníc. Ostatné štáty uzavreli hranice  až po Slovensku.

To áno. Ale o tom  som ja hovoril už predtým, že ako sa to  udialo, že to treba spraviť. Nebudem ani  hovoriť o tom, že EÚ pustila Taliansko cez palubu a vôbec im  nepomohla. Už vtedy sa mali politici a odborníci na Slovensku zamyslieť a  dať výzvu občanom, že sa hermeticky uzatvára prístup do štátu. Tu predsa nemôžu  len tak chodiť ľudia z Veľkej Británie, kde je už nakazená polovica obyvateľstva len  preto, lebo premiér Johnson to podcenil a očakával, že národ si vybuduje imunitu. Imunitu si národ nevybuduje za pár týždňov,  ani za mesiac. Imunita voči takejto pliage sa vytvára roky. Takže to bolo šialenstvo takto hazardovať s obyvateľmi. A otázka je – ako sme uzavreli hranice, keď sa sem ešte stále vracajú  z Británie? 

Slovensko uzatvorilo hranice ako prvá krajina

Slovensko je príkladné  aj v nosení rúšok. Síce je otázka podľa Svetovej zdravotníckej organizácie, či  nás ochránia, ale určite zabraňujú šíreniu nákazy. A tu treba povedať, že ľudia skutočne poctivo tie rúška nosili ešte predtým ako sa to stalo povinnosťou. Hoci boli lekárne prázdne, ľudia sa vynašli a rúška si ušili. 

Naše ženy, matky,dcéry šijú rúška a vešajú na sociálne siete fotky, ako  už tri dni nespia, lebo šijú pre rodinu, kamarátov, starostov rúška. Robia to, čo mal štát z našich daní zabezpečiť.  No boh ochraňuj túto republiku pred takýmito nezodpovednými politikmi. To je môj názor. A za toto musí niekto niesť zodpovednosť. 

Problém  je, že nemocnice a lekári ešte stále avizujú, že rúšok nemajú  dosť a sú vystavení riziku pri styku s pacientami. 

V nemocniciach chýbajú rúška. Vo vojenskej nemocnici v Ružomberku majú 150  rúšok! 150 rúšok na celú nemocnicu, to je nič! A oni chcú z toho spraviť nemocnicu pre tých, čo sú  pozitívni na COVID.  

Hovorí sa, že svet nebude po koronavíruse ako predtým. Myslíte si, že budeme pripravenejší na takéto situácie aj z bezpečnostného hľadiska?

Toto  musí byť pre nás obrovským poučením. Ten vírus,  keď chvalabohu prejde on sa, žiaľ, môže kedykoľvek zmutovaný vrátiť. Takéto  niečo, ako sa stalo teraz, sa už nesmie stať. Nesmieme nechať ľudí zomierať len preto,  že sme ľajdáci. Veď toto je ako vojnový stav. My sme neboli pripravení. U politikov mi  chýba predvídavosť, chápem, že išli voľby a preto sa tomu nevenovala taká pozornosť, lebo každý sa bál niečo povedať,  aby neprehral voľby.

Obrovský ohlas  vyvolalo ešte vystúpenie a  filozofovanie premiéra Matoviča o blackout,  teda vypnutí krajiny na minimálne tri týždne. Potraviny by ľuďom zabezpečovali vojaci a bol by to  skutočne stav úplnej izolácie. Okamžite sa spustila vlna kritiky, aj z radov koaličných partnerov,  konkrétne Richard Sulík vyhlásil, že je to experiment, ktorý by pochoval ekonomiku, ľudia začali panikáriť. Neskôr  už Igor Matovič zjemnil slovník a tvrdí, že v malom blackoute už žijeme teraz. Čo si o tom myslíte?

Čo sa týka  vojakov a potravín a armády –  akú máme my armádu? Za 30 rokov sme zničili armádu a poviem otvorene, keby k niečomu  došlo, s čím ideme riešiť bojové odrazenie útoku? S tými tankami, ktoré spočítam na dvoch rukách a ešte si môžem  odpíliť štyri prsty? S tými stíhačkami? Keď bola prehliadka, sme si museli požičiavať gumenné pásy,aby sme nezničili  vozovku. S čím my chceme odrážať útok? S poľovníkmi? Akú máme armádu? V prípade, že by sa pandémia rozšírila,  až vtedy, museli by sa povolať všetky záložné  jednotky, tam nie je čo riešiť. 

Na jednej  strane sa hovorilo o blackout, na druhej strane  sa otvorili niektoré prevádzky obchodov. To hodnotíte ako? 

Predseda vlády je a bude pod takým tlakom, že netuším  ako to zvládne. To je tisíc problémov, ktoré budú pribúdať, tisíc  tlakov z každej strany. Napríklad ja chápem, o čo ide ministrovi hospodárstva,  ekonómovi Sulíkovi, ktorý mal asi podstatné slovo pri uvoľňovaní niektorých prevádzok –  už keď ľahne tá ekonomika, aby aspoň obrazne, nebola mŕtva, ale bola napojená na prístroje. 

Vláda takisto prijala a naďalej prijíma opatrenia,  ktoré by mali uľahčiť ľuďom život, narážam na óčeerky pre rodičov, odporúčanie  home office, kompenzáce pre podnikateľov a živnostníkov, s bankami dohodli odklady splátok hypotekárnych a spotrebných úverov pre malých klientov.  Z čoho to štát zaplatí zistíme až keď kríza a dĺžka jej trvania vystavia definitívny účet…

Áno,  ale musím doplniť ešte jednu vec k  tomu, keby sa nekradlo bagrami – nie lopatami, ale bagrami – máme dosť peňazí  na zvládnutie krízy. Teraz ale treba v prvom rade zachraňovať skutočne ľudí. Našťastie, hlási sa množstvo dobrovoľníkov. Až keď budú zdraví ľudia, potom sa môže zachraňovať ekonomika.

Čo  sa týka Európskej únie,  tá sľúbila vyčleniť 740 miliónov eur  pre členské štáty na pomoc v kríze. Vytýka sa jej oneskorená reakcia,  navyše čisto finančného charakteru. Vy to  vidíte ako – mala alebo nemala únia zasahovať? Spoločenstvo  argumentuje tým,  že štáty si zdravotníctvo ponechali vo  vlastných kompetenciách.  

Šéfka Európskej komisie  Ursula von der Leyenová povedala, že pandémia  je pre ňu výzva. Len nejako jej reakciu na výzvu som nezachytil. Určite žiadna nebola vo vzťahu k Taliansku, kde pomáhajú Rusi a Kubánci a Číňania.  Pomáha kto vie, len nie Európska únia. Takto si nepredstavujem, že  som odkázaný na Európsku úniu. Keby som bol politikom, robím rázne opatrenia smerom k Únii.

Lucia Balichová

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 0 Úmrtí 0 Uzdravení 0 Infikovaných 0 Last updated: 18. októbra 2021 - 00:49 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img