Koronavírus v USA. Mrazivé. Po meste sú dočasné márnice. Nezamestnanosť raketovo stúpla…

  0
  Zdravotník v ochrannom odeve prepravuje telo obete do chladiarenských kontajnerov nemocnice, New York (Autor: TASR)

  Ako  sa Spojené štáty vysporadúvajú  s pandémiou koronavírusu? Podľa denníka The New York Times hrozí najvyššia nezamestnanosť od čias veľkej hospodárskej krízy z 30. rokov 20. storočia.

  Už teraz sú Spojené štáty najviac zasiahnutou krajinou sveta koronavírusom. Podľa dát servera worldometers.info bolo k 3.4.2020 v USA viac ako 245.000 potvrdených prípadov infikovaných ľudí.

  Druhou najviac zasiahnutou krajinou sveta je Španielsko, to má viac ako 117.000 nakazených, teda o viac než polovicu menej. Veľký je aj počet obetí, v USA podľa rovnomenného  štatistického servera zomrelo v dôsledku infekcie novým typom koronavírusu vyše 6 000 ľudí.

  Aktuálnu štatistiku si  môžete pozrieť TU

  Najhoršia je situácia v New Yorku, kde žije takmer 100  000 ľudí s preukázanou nákazou. V štáte New Jersey je počet nakazených viac ako dvadsať päť tisíc. Tretím štátom je slnečná Kalifornia, kde je infikovaných jedenásť tisíc osôb, výrazne menej teda ako v New Jersey, či snáď v New Yorku. Bezprecedentný je aj počet úmrtí v New Yorku, je to päťkrát viac než v New Jersey, kde si nová choroba vyžiadala vyše päťsto obetí. V New Yorku už viac ako dva a pol tisíca. To,ako sa vyvíjajú  nové prípady, je vidno v nasledujúcom grafe. 

  Aká je situácia priamo  v New Yorku, presnejšie vo štvrti Brooklyn? O tom písal  americký magazín Time, ktorý vychádza v New Yorku.

  „Z okna obývačky svojho bytu v Brooklyne sledovala Alix Monteleone tím robotníkov, ktorí počas víkendu zostavovali  márnicu. Najskôr zaparkovali chladiarenský príves pri obrubníku, z ktorého vybrali bielu škatuľu vo veľkosti prepravného kontajnera. Neskôr postavili drevenú rampu,aby umožnili zdravotníkom  navážať dovnútra mŕtve telá. Nakoniec v pondelok pracovníci postavili stenu z bielych tenkých panelov, aby zabránili okoloidúcim pozorovať, čo sa presne deje, alebo sa príliš problížiť k mŕtvym,” znelo svedectvo. 

  Celý článok  je TU

  „Nasadenie dočasných márnic v meste – známych pre núdzové plánovanie ako Body Collection Points, alebo BCP – znamená pre Newyorčanov novú fázu pandémie COVID-19, keď sa ich mesto rýchlo  stalo globálnym centrom krízy,” píše sa ďalej. Tieto dočasné márnice je možné vidieť aj na videu. 

  A aké môžu byť teda hospodárske  dôsledky pandémie? O tom písali The New York Times. Podľa  ich prepočtov by miera nezamestnanosti mohla dosiahnuť až 13 %, teda úrovne o niekoľko percentných bodov nižšej než bola počas veľkej hospodárskej krízy.

  „Trh práce sa mení tak rýchlo,  že naše oficiálne štatistiky – určené na meranie zmien v priebehu mesiacov a rokov,  nie dní, alebo týždňov – skutočne nemôžu stačiť. Ale niekoľko jednoduchých výpočtov môže pomôcť vylepšiť odhad. Upozorňujeme, že tieto čísla prinášajú  nepresný odhad súčasnej miery nezamestnanosti a pravda môže byť oveľa vyššia alebo nižšia. Nejde o odhad oficiálnej miery nezamestnanosti za marec, ktorý uvádza stav ekonomiky pred niekoľkými týždňami, keď bol trh práce v  lepšom stave, ani nejde o prognózu oficiálnej miery nezamestnanosti za apríl,” písalo sa na webových stránkach.

  „Ministerstvo práce vo štvrtok informovalo, že za posledné dva týždne  požiadalo o poistenie pre prípad nezamestnanosti približne deväť miliónov ľudí. Počas zdravej ekonomiky by  to urobilo menej ako pol milióna ľudí. To naznačuje, že v súčasnej dobe je dávkach v nezamestnanosti viac ako 8,5 milióna ľudí, oproti číslu pred dvoma  týždňami, “ píše sa ďalej.  

  Guvernér New Jersey na prehliadke poľnej nemocnice.     Foto: TASR 

  Na tento fakt narážal napríklad aj ekonóm z Česka Lukáš Kovanda, ktorý si  všimol, ako graf nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti naraz vystrelil. „Tento graf sa určite  zapíše do učebníc. Počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti (= počet nových nezamestnaných) v USA vyletel k astronomickému rekordu doslova pravým uhlom,“ napísal na Twitteri.

  Ďalej  sa v článku píše, že skutočný počet nezamestnaných však bude vyšší,  pretože nie všetci, čo stratili prácu, majú právo na čerpanie dávok. Skutočný počet by teda mohol byť podľa New York Times, oveľa vyšší. „Naše prepočty teraz ukazujú, že o 16 miliónov viac ľudí bude bez práce, čo zodpovedá  miere nezamestnanosti 13 percent.“

  Žena prechádza popred pomaľovanú stenu v Kalifornii. Nápis: “Zostaň doma, život je nádherný”     Foto:  TASR

  „Modely odhadujú, že vrchol úmrtí nás pravdepodobne zasiahne za dva týždne,“ povedal v pondelok prezident USA Donald Trump. Hlavný expert americké vlády na infekčné  ochorenia Anthony Fauci predtým varoval, že choroba COVID-19 by mohla v USA zabiť sto tisíc až dvesto tisíc ľudí. Trump reagoval, že taký konečný počet úmrtí by znamenal, že krajina  odviedla „veľmi dobrú prácu“.

  Federálna vláda od polovice minulého mesiaca obyvateľov okrem iného  vyzýva, aby sa v záujme spomalenia šírenia vírusu vyhýbali stretnutiam s viac než desiatimi ľuďmi a aby sa uchýlili do 14-dňovej  izolácie, ak sa nakazí niekto z ich domácnosti.

  -lb-

   
   

   

  - Reklama -