pondelok, 6 júla, 2020
19 C
Bratislava
Úvod Aréna V rámci testovania v rómskych komunitách potvrdili COVID-19 v Richnave

V rámci testovania v rómskych komunitách potvrdili COVID-19 v Richnave

„Robíme opatrenia. Zatiaľ mame potvrdený jeden prípad. Preverujú sa rodinné kontakty a osoby, s ktorými sa stretol. Stery sa budú robiť všetkým, s ktorými sa stretol,“ spresnila.

Podľa Hudákovej uvedený muž prišiel z Anglicka a má rodinný dom v Richnave, kde sa v uplynulých dňoch zdržiaval. V rómskej osade v Žehre sa podľa jej slov zdržal len krátko.

„Osadu v tejto obci preto nie je potrebné riešiť ako celok,“ dodala.

Ako spresnila, muž sa vrátil na Slovensko 30. marca, keď so sebou priviezol aj časť svojej rodiny. „Išiel naspäť do Anglicka a v nedeľu (5. 4. ) sa vrátil druhýkrát s ďalšou skupinou,“ povedala.

Za posledné tri dni odobrali vzorky na COVID-19 celkovo 427 ľuďom z rómskych osád, ktorí prišli zo zahraničia na Slovensko.

V piatok (3. 4.) sa začalo s testovaním v Jarovniciach, v sobotu (4. 4.) bolo 196 testovaných v Trebišove, Smižanoch, Kecerovciach, Zborove, Doľanoch, Hrabušiciach a v Markušovciach.

V nedeľu sa robili testy v Krížovej Vsi, Batizovciach, Vechci, Ondavských Matiašovciach, Bôrke, Dobšinej a Žehre. Splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Andrea Bučková predpokladá, že čiastkové výsledky testovania za uplynulé dni budú známe čoskoro.

„Výsledky za prvý deň testovania potvrdili, že v obci Jarovnice, kde je najväčšia koncentrácia Rómov, nebol k dnešnému dňu nikto pozitívne testovaný na COVID–19,“ uviedla pre TASR.

V pondelok sa podľa jej slov pokračuje testovaním v Bardejove, Cigeľke, Strážskom, Nacinej Vsi, Fiľakove, Jelšave, Bystranoch a v Krompachoch. „Predpokladá sa, že dnes sa v týchto lokalitách odoberie vyše 170 odberov,“ dodala Bučková.

Štát od piatka realizuje v 33 vybraných rómskych komunitách pilotné testovanie obyvateľov, zamerané na prípadné šírenie nového koronavírusu.

Ide o ľudí, ktorí sa vrátili zo zahraničia, ako aj tých, ktorí sa chceli dať otestovať dobrovoľne.

Štát chce zistiť aktuálny stav a zamedziť šíreniu nového koronavírusu v lokalitách, kde žijú Rómovia.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Scenáre politického vývoja diplomovky? Od pohodlného variantu až po machiavellistický štýl. Rozoberá politológ Lenč

Kauza plagiátorstva pri diplomovke môže mať viacero pokračovaní. Od postupného odchodu dostratena až po odchod Kollára z koalície. Pre ParlamentnéListy.sk načrtol tri možné scenáre vývoja politológ Jozef...

Macron vymenuje novú vládu v pondelok

Francúzsky prezident Emmanuel Macron chce predstaviť nový kabinet v pondelok. Pre agentúru Reuters to potvrdili dva nemenované zdroje z Elyzejského paláca.

Grécko pozastaví vstup srbským občanom na svoje územie

Grécko v snahe obmedziť šírenie nového koronavírusu počas turistickej sezóny pozastaví srbským občanom do 15. júla vstup na svoje územie. V nedeľu...

Izrael sprísni opatrenia pre spomalenie šírenia koronavírusu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v nedeľu upozornil, že na spomalenie šírenia nového koronavírusu budú zrejme potrebné rozsiahlejšie opatrenia. „Sme...

Chorvátske voľby: Podľa exit pollu najviac hlasov má vládnuca HDZ

Vládnuca konzervatívna Chorvátska demokratická únia (HDZ) získala v nedeľňajších predčasných parlamentných voľbách najviac hlasov. Vyplýva to z exit pollov, o ktorých informovali...

Bödöra po 10 hodinách rozhodovania sudca prepustil

Aktualizovaná správa Nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra nevzal sudca Špecializovaného trestného súdu Michal Truban pre obvinenie v kauze Dobytkár do...

Stiahnu chvost. Matovič komentuje postoj SaS a Za ľudí ku Kollárovi

„Keď chceme, aby táto koalícia vydržala, Sme rodina musí zostať v koalícii," vyhlásil premiér. Je totiž presvedčený, že v prípade odvolania Kollára...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,764 Úmrtí 28 Uzdravení 1,466 Infikovaných 270 Last updated: 6. júla 2020 - 05:37 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky