nedeľa, 17 januára, 2021
-3.9 C
Bratislava
Úvod Aréna Schôdza NR SR: Poslanci budú rokovať aj o odklade splátok úverov

Schôdza NR SR: Poslanci budú rokovať aj o odklade splátok úverov

„Cieľom opatrení je pomôcť dlžníkom reagovať na vzniknutú situáciu a zabrániť paralyzovaniu ich činností formou možnosti odkladu splácania úverov. Navrhuje sa prijatie takých mimoriadnych opatrení, ktoré majú zabezpečiť, aby z dôvodu objektívnej nemožnosti splácania úverov riadne a včas nenastali nepriaznivé skutočnosti majúce negatívny vplyv na činnosť spotrebiteľov, podnikateľov a malých a stredných podnikov,” zdôvodnil rezort, prečo je potrebné o návrhu rokovať v skrátenom režime.

Občania a malí a strední podnikatelia majú mať v čase pandémie nového koronavírusu možnosť požiadať o odklad splátok úverov v bankách maximálne na deväť mesiacov.

Banky budú za stanovených podmienok povinné takejto žiadosti vyhovieť. Klienti v takom prípade nebudú vedení ako neplatiči. Dlžník bude môcť o takýto krok požiadať najviac jedenkrát.

Ostatné spoločnosti poskytujúce úvery pre spotrebiteľov majú na základe žiadosti dlžníka odložiť splátky úverov na obdobie troch mesiacov, klient však bude mať možnosť požiadať o predĺženie o ďalšie tri mesiace.

Medzi tieto spoločnosti patria najmä lízingové spoločnosti, spoločnosti splátkového predaja a ostatní veritelia s povolením na poskytovanie spotrebiteľských úverov.

Podmienkou odloženia splátok z dôvodu pandémie je, že žiadateľ nesmie byť v omeškaní so splácaním úveru viac ako 30 kalendárnych dní ku dňu doručenia žiadosti.

Rovnako tak dlžník nesmie byť v omeškaní so sumou najmenej 100 eur pri inom úvere u toho istého veriteľa ani nesmie byť dlžník ku dňu podania žiadosti o odklad splátok v stave zlyhania.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 223,325 +573 Dnes Úmrtí 3,474 +57 Dnes Uzdravení 168,915 Infikovaných 50,936 Last updated: 17. januára 2021 - 19:23 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky