Pomoc veľkým firmám predstaví vláda tento alebo budúci týždeň

  0
  O pomoci veľkým firmám vláda ešte len bude rozhodovať (Autor: TASR)

  “Konkrétne prepočty urobí Ministerstvo financií SR, finalizujú ich dnes, zajtra, teda finálne prepočty budú,” priblížil premiér.

  Vláda v súvislosti s novým koronavírusom s takouto pomocou veľkým zamestnávateľom podľa neho počítala.

  “Len sme potrebovali, aby nám odbrzdila poistku Európska komisia. Vyzerá to, že poistka odbrzdená je. My môžme pomôcť tak, ako sme pomohli malým a stredným zamestnávateľom, aj veľkým zamestnávateľom,” priblížil Matovič.

  “Dúfam a želám si, že vo veľmi krátkej dobe, ideálne tento týždeň, najneskôr budúci, predložíme konkrétne opatrenia. Doplníme už týmto ten veľký zásobník opatrení, ktoré boli do dnešného dňa zrealizované tak, aby ekonomické škody boli čo najnižšie. Samozrejme nebudú nulové,” povedal minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

  Podľa ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina) si na rokovaní príslušní ministri vypočuli predstavy veľkých zamestnávateľov.

  “Teraz to všetko vyhodnotíme. Verím, že do konca týždňa budeme vedieť oznámiť riešenie, ktoré bude prijateľné pre čo najviac zamestnávateľov, ale tým aj pre zamestnancov na Slovensku. A to tak, aby bolo udržaných čo najviac pracovných miest,” podotkol Krajniak.

  Aj podľa Petra Mihóka, predsedu Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) zásadnou vecou, na ktorej sa dohodli ministri a predstavitelia veľkých zamestnávateľských zväzov je, že vláda ešte tento týždeň príjme opatrenia na pomoc veľkým zamestnávateľom. “Opatrenia však musia byť také, aby Slovensko zostalo konkurencieschopné s okolitými krajinami,” poznamenal Mihók.

  Podľa predsedu SOPK majú veľkí zamestnávatelia na vládu sedem požiadaviek. “Prvá požiadavka je kľúčová, a to, aby štát na seba prevzal časť celkových osobných nákladov zamestnancov všetkých podnikov, ktoré majú problémy, podobne ako to urobil aj voči malým a stredným podnikom. Základný plošný vzorec by mal byť 60:20:20, teda štát, zamestnávateľ a zamestnanec,” spresnil Mihók.

  Zväzy podľa Mihóka žiadajú tiež pozastaviť účinnosť zákona o konkurze a reštrukturalizácii, dať tiež moratórium na exekúcie, uprednostniť reštrukturalizáciu pred konkurzom. Platby za energie by sa mali stanovovať na základe skutočného odberu a nie preddavkovo. Firmy požadujú vyčlenenie dostatku úverových zdrojov cez Eximbanku, cez SZRB a prostredníctvom Slovenského investičného holdingu.

  “Požiadali sme tiež uzákoniť kompetenciu pre ministra hospodárstva SR udeliť individuálnu štátnu pomoc podnikom v odôvodnených prípadoch,” povedal. Štát by mal podľa jeho slov pripraviť schému kompenzácie časti nákladov pre podniky, ktoré v súčasnosti vyrábajú za prísnych, najmä hygienických podmienok.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu