Vírusová kríza: Ja vládnem! Chcem späť šport! Donald Trump začal nariaďovať. Ale žarty nabok, vážne fakty z USA

  0
  Na snímke D. Trump (Autor: TASR)

  USA posielajú WHO 400 miliónov dolárov ročne, najviac zo všetkých krajín na svete. Celkový ročný rozpočet Svetovej zdravotníckej organizácie je asi 4,8 miliardy dolárov. „Po vypuknutí pandémie COVID-19 máme hlboké obavy, či tu bola americká veľkorysosť využívaná tým najlepším spôsobom,“ odkázal Trump do Ženevy, kde organizácia sídli.

  Už skôr Trump obvinil WHO jednak zo zlého hospodárenia a jednak z toho, že „kryla šírenie koronavírusu“ a dávala krajinám, ktoré jej ako medzinárodnej autorite verili, úplne katastrofálne rady. Organizácia napríklad kritizovala zrušenie letov medzi USA a Čínou, ktoré vykonala Trumpova administratíva. Z WHO vtedy prišlo vyjadrenie, že „také zákazy sú vo väčšine situácií neúčinné“.

  Proti sa ozval generálny tajomník OSN António Guterres, ktorý vyhlásil, že „WHO je kriticky dôležitá pre svetové úsilie a musí byť podporovaná“. Po prekonaní epidémie podľa neho bude nevyhnutné zhodnotiť, ako sa choroba objavila, prečo tak zdevastovala celý svet a ako všetky štáty reagovali na krízu. A toto hodnotenie nemôže vykonať nikto iný ako Svetová zdravotnícka organizácia.

  António Guterres

  António Guterres. Zdroj: TASR

  Okrem toho Trump niektorých zdvihol zo stoličky svojimi slovami, že ako prezident USA má „totálnu autoritu“. V krajine, ktorá je tradične citlivá na narušovanie rovnováhy moci tak medzi výkonnou, zákonodarnou a súdnou mocou, ako aj medzi právomocami federálnych orgánov a jednotlivých štátov, vyvolala jeho požiadavka dosť značný rozruch. Ozvala sa opozícia, právnici a dokonca aj Trumpovi spolustraníci.

  Všetko vzniklo po otázke na tlačovej konferencii, či jednotlivé štáty môžu mať právo uvoľňovať pravidlá karantény individuálne. Z Donalda Trumpa v odpovedi vypadlo: „Ak ste prezidentom Spojených štátov, vaša autorita je totálna.“

  „Federálna vláda nemá absolútnu moc,“ protestovala jedna z republikánok a poukázala na desiaty dodatok americkej ústavy, ktorý hovorí, že federálna vláda disponuje iba tými právami, ktoré sú jej priznané výslovne. Všetkými ostatnými právami disponujú členské štáty.

  Okrem toho sa prezident Trump vyslovil za to, aby sa znovu rozbehli profesionálne športové súťaže. „Musíme dostať náš šport späť. Mňa už nebaví pozerať 14 rokov staré bejzbalové zápasy,“ posťažoval sa priamo pred novinármi na tlačovke prezident. Potom ešte dodal: „Teraz teda aj tak nemám vôbec čas to pozerať.“

  A na nasledujúce dni si objednal na rozhovory generálnych komisárov všetkých najväčších amerických športových líg, ako je hokejová NHL, basketbalová NBA alebo bejzbalová MLB.

  Medzitým celkový počet obetí koronavírusu v Spojených štátoch amerických presiahol 26-tisíc. Celkovo bolo k stredajšiemu poludniu evidovaných 26 061 mŕtvych a 614 180 pozitívne testovaných. Nakazených je zrejme oveľa viac, v USA sa testuje, iba ak prídete do nemocnice a máte zreteľné príznaky. Výrazne nadpriemerne sú navyše postihnutí zástupcovia afroamerickej komunity, ich úmrtnosť niekde prekonáva „bielych“ až šesťnásobne.

  Ako informuje server Novinky.cz, Anthony Fauci, šéf amerického krízového štábu, formálne riaditeľ Národného inštitútu alergií a infekčných chorôb, kritizoval pomalé zavádzanie karanténnych opatrení, ktoré podľa neho viedlo k zbytočne veľkým obetiam. Omeškanie medzi vydaním odporúčania od zdravotníkov a jeho realizáciou podľa neho bolo v niektorých prípadoch až tri týždne.

  Dr. Anthony Fauci

  Dr. Anthony Fauci. Zdroj: TASR

  Donald Trump osobne mal na konci januára reagovať na varovanie ministra zdravotníctva slovami, aby nepanikáril. Opatrenia sa v USA začali vo väčšom meradle zavádzať až od polovice marca.

  - Reklama -