piatok, 6 augusta, 2021
15.3 C
Bratislava
ÚvodArénaSlovensko si polepšilo v rebríčku slobody tlače

Slovensko si polepšilo v rebríčku slobody tlače

Na čele rebríčka je už štvrtý rok po sebe Nórsko, nasleduje Dánsko, Švédsko a Holandsko. Na opačnom konci sa umiestnili Severná Kórea, Turkménsko a Eritrea.

Slovensko si v rebríčku polepšilo o dve miesta. Zlepšilo sa aj jeho celkové skóre. Reportéri bez hraníc si všimli najmä proces s Marianom K. a obžalovanými z vraždy novinára Jána Kuciaka.
 

Upozorňujú však na šírenie dezinformácií a kúpu televízie Markíza investičnou skupinou, ktorú kontroluje český podnikateľ Petr Kellner. Takisto spochybňujú nezávislosť Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS), odkiaľ v roku 2018 odišlo po predchádzajúcej výmene vedenia niekoľko novinárov.
 

Najpriaznivejším kontinentom pre novinárov je aj naďalej Európa, hoci aj tam si RSF všimli opresívne postupy niektorých členských štátov Európskej únie, najmä Maďarska, ktoré obsadilo 89. miesto.
Za Európou nasleduje americký kontinent, na ktorom sa však situácia zhoršuje, a to hlavne pre situáciu v Spojených štátoch a Brazílii, ktoré sa stávajú modelom nepriateľstva vlády k novinárskej profesii.

Novinárska organizácia RSF upozorňuje, že nadchádzajúce desaťročie bude pre slobodu tlače na celom svete rozhodujúce. Riziká, ktoré jej hrozia, ešte zvýrazňuje kríza spojená s novým koronavírusom.

“Vstupujeme do rozhodujúceho desaťročia pre žurnalistiku,” povedal generálny tajomník Reportérov bez hraníc Christophe Deloire.
      “Pandémia nového koronavírusu ilustruje negatívne faktory, ktoré ohrozujú právo prístupu k dôveryhodným informáciám, a sama osebe je faktorom, ktorý situáciu zhoršuje. Ako bude vyzerať sloboda informácií, pluralizmu a dôveryhodnosti v roku 2030? O odpovedi sa rozhoduje dnes,” uvádza Deloire.

      Pandémia nového koronavírusu predstavuje podľa Deloira príležitosť pre autoritatívne režimy upevniť si moc nad médiami.
      “Aby sa nadchádzajúce desaťročie nestalo katastrofou, musia sa ľudia dobrej vôle postaviť za novinárov, aby si tí potom mohli plniť svoju úlohu v spoločnosti,” dodal Deloire.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 392,898 +53 Dnes Úmrtí 12,541 Uzdravení 379,678 Infikovaných 679 Last updated: 6. augusta 2021 - 02:55 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -