Prosím, rešpektujte počas voľných dní platné opatrenia, apeluje hlavný hygienik

  0
  Hlavný hygienik SR Ján Mikas počas tlačovej konferencie (Autor: TASR)

  Počas štátnych sviatkov 1. mája a 8. mája bude väčšina obchodov zatvorená.

  „Pri povinnom sanitárnom dni v nedeľu to môže znamenať nápor nakupujúcich vo štvrtok a v sobotu,“ hovorí Mikas.

  Pripomína, že pri nákupoch treba dodržiavať zásady ochrany pred infekčnými ochoreniami, nosiť rúška, dezinfikovať si ruky pri vstupe do predajne a mať od ostatných ľudí odstup aspoň dva metre. Povinne nosiť rúško a dodržiavať sociálny odstup naďalej treba aj na iných verejných miestach.

  „Zvlášť seniorom odporúčame nakupovať vo vyhradenom čase vždy, keď je to možné,“ pripomína hlavný hygienik.

  Ak to nie je nevyhnutné, inokedy by obchody nenavštevovať nemali, prípadne by mali požiadať o nákup niekoho blízkeho alebo využiť ponúkané služby samospráv. Seniorom aj ďalším skupinám ľudí môže ochorenie COVID-19 spôsobiť vážne a život ohrozujúce zdravotné komplikácie, preto by ľudia v tomto období mali obmedziť návštevy príbuzných, najmä tých vo vyššom veku.

  „Pri prechádzke v prírode si vyberajte miesta bez vysokej koncentrácie ľudí a v rámci svojho okolia. Aj keď členovia jednej domácnosti pri pobyte v prírode nemusia nosiť rúško, treba si ho založiť, ak je niekto bližšie ako 20 metrov,“ pripomína Mikas.

  Ľuďom poďakoval za doterajšie dôsledné plnenie prijatých opatrení, ktoré pomáhajú udržiavať priaznivú epidemiologickú situáciu.

  „Aj vďaka disciplinovanosti ľudí je situácia optimálna a nebolo potrebné nateraz prijímať sprísnené opatrenia tak ako počas veľkonočných sviatkov,“ povedal.

  - Reklama -