piatok, 30 októbra, 2020
12.2 C
Bratislava
Úvod Aréna Haulík: Matovič vyzýva SaS, aby prestali súboje cez facebook? To sa nemôže...

Haulík: Matovič vyzýva SaS, aby prestali súboje cez facebook? To sa nemôže stať

Máme definitívne novú vládu, poslanci NR SR odhlasovali 93 hlasmi Programové vyhlásenie vlády, čím jej vyslovili dôveru. Spomínané programové vyhlásenie bolo podrobené drvivej kritike už mnohými ľuďmi, najčastejšie sa mu vytýka, že ide o nerealizovateľný dokument, na ktorý ani nie sú peniaze. Váš názor? 

Pokladám to za číročíre slohové cvičenie, ktoré nemá parametre politického  programu. Ťažko  sa o tom dá rozprávať. Stotožňujem sa s názormi, že časť sú neriešiteľné veci, časť sú veci nesplniteľné, lebo na to nebudú peniaze. Celý ten dokument je nerealistický a nemám ani chuť analyzovať ho krok za krokom, lebo je to úplne zbytočné. O polroka, predpokladám, to bude mŕtvy dokument.

 

Poslankyňa SaS Jana Cigániková nebola v parlamente počas hlasovania, avizovala to dopredu s tým, že podporuje vládu, ale nemôže podporiť dokument predpokladajúci jednu zdravotnú poisťovňou na trhu, lebo je to niečo, s čím sa nedokáže stotožniť a čo v programovom vyhlásení nemalo byť. Oponenti ju už stihli označiť za napodobeninu Sulíka, ktorý rozbil Radičovej vládu. Vidíte to podobne?

Je to zjednodušené porovnanie. Skôr to patrí do kategórie nerealizovateľných sľubov, ten unitárny systém. Kde na to zoberú peniaze? Ako to chcú urobiť? Isteže sa budú zdravotné poisťovne brániť. 

 

SaS a OĽaNO sa najmä cez sociálne siete často kritizujú. Matovič vyzýva Sulíka, nech nerozbíja koalíciu, že neprejde deň, aby si nekopli do novej vlády. Sulík reaguje, že nech to Matovič rieši interne, lebo facebook nie je vhodná platforma. Zdá sa vám to  normálne?

Nie je to normálne, ale treba si uvedomiť, že minimálne OĽaNO, ale aj SaS sú strany, ktoré existujú na sociálnych sieťach a vďaka sociálnym sieťam. Takže skôr by bolo prekvapujúce, ak by komunikovali cez iné kanály. Nemajú veľmi odlišných voličov, takže súboj je celkom logický a očakávaný. To, čo dnes vyslovil premiér, že dúfa, že to bolo poslednýkrát… Podľa mňa sa mýli a bude to pokračovať počas celého fungovania tejto vládnej koalície. 

Koaličná poslankyňa Jana Cigániková (SaS) nebola v parlamente počas hlasovania, avizovala to dopredu. Zdroj: TASR

Niektorí ľudia označujú Matoviča za slovenskú verziu Donalda Trumpa americký prezident tvítuje, slovenský premiér fejsbukuje. Čo vy na to?

V posledných voľbách sa ukázalo, že v parlamente dominujú strany tohto typu. To isté je Kollár,  Kotleba na tom nie je ináč.

 

Skrátka, situácia sa na politickej scéne zmenila. Fungovanie politiky je dnes iné než pred pár rokmi, máme sa s tým zmieriť?

Áno, je to presne tak. Preto štandardné strany so štandardnou základňou, základnou ideovou platformou, okolo ktorej sa zoskupujú, majú stabilný zrozumiteľný program, neuspeli. Vypadli z parlamentu a budú mať problém, aby sa tam vôbec niekedy vrátili. Naopak úspech majú strany s komunikáciou cez sociálne siete, a sú to strany úplne iného charakteru. Dnes sú úspešné strany bez štruktúr, nemajú nejaké ideové zakotvenie, nemajú členskú  základňu. Takže slovenský politický život sa počas tohto volebného obdobia a možno aj  ďalšieho bude  odohrávať predovšetkým na sociálnych sieťach. 

Igor Matovič a Boris Kollár po hlasovaní o dôvere vláde. Zdroj: TASR 

Zatiaľ čo mnoho ľudí žije doma v panike, čo bude existenčne zajtra, rodičia preberajú s deťmi fyziku či chémiu a čakajú na otvorenie škôl, premiér vešia vtipy, kde žena ďakuje vláde, že jej muž nebol dva mesiace v krčme. To je pre voličov vtipné?

Viem si predstaviť, že niekto to vníma dokonca aj ako dobrý vtip. Ale prídu problémy a budú sa stupňovať, a takéto vtipkovanie naozaj už nebude vnímané ako vyhovujúce pre recipientov, a skôr sa dá očakávať, že ľudia budú reagovať podráždene. Bude treba riešiť ekonomické, “chlebové” problémy a súdržnosť vládnej koalície sa bude testovať práve na tom. Dnes to ešte nie je vo fáze, že by išlo o bytie a nebytie.

 

Veľké zmeny budú možno aj v strane Smer – SD. Peter Pellegrini už avizoval kandidatúru na post predsedu, má verejných podporovateľov v strane. Myslíte, že je to cesta pre túto stranu, veď aj Pellegrinimu či Sakovej sa vyčítajú kauzy Smeru, keďže v strane boli.

Za normálnych okolností by to bola cesta, ale čas nie je vhodný – neviem, či ešte, alebo už – na to, aby sa riešili problémy tohto typu. Strany, ktoré mali podobné zameranie, ako signalizuje Pellegrini, vo voľbách neuspeli, zoberte si Druckera. A platí to aj  o Beblavom. Skrátka a dobre, dopyt po takomto type strany dnes nebude. Skôr si myslím, že má väčšiu šancu osloviť voličov, keď naplno doľahnú kritické časy, to krídlo, ktoré reprezentuje Fico. Hoci Fico je už naozaj značne vyčerpaný a vyhoretý. Prehodenie kormidla v zmysle, ako to signalizuje Pellegrini, nebude korešpondovať s požiadavkami najbližšej budúcnosti z pohľadu voličov.

Autor: LD

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Smrtnosť na COVID-19 nie je na úrovni chrípky. Podľa WHO potrvá, kým spoznáme skutočnú úmrtnosť na toto ochorenie

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) netvrdí, že smrtnosť na ochorenie COVID-19 je na úrovni bežnej chrípky. Upozorňuje na to ministerstvo zdravotníctva (MZ) v...

Počet obetí zemetrasenia v Grécku a Turecku stúpol na 14, viac ako 400 ľudí je zranených

Najmenej 14 obetí na životoch a viac ako 400 zranených si vyžiadalo zemetrasenie, ktoré v piatok zasiahlo Turecko a Grécko, informovala agentúra...

ÚVZ SR: Prevádzkovatelia aj zamestnávatelia budú môcť požadovať doklad o negatívnom teste

Prevádzkovatelia zariadení a zamestnávatelia budú môcť od 2. novembra od 5.00 h požadovať od osôb doklad o negatívnom teste na ochorenie COVID-19....

Poľský prezident navrhuje zmiernenie prísnej legislatívy pri interrupciách

Poľský prezident Andrzej Duda navrhol v piatok zmiernenie prísnej legislatívy týkajúcej sa interrupcií. Urobil tak v snahe upokojiť rastúce napätie v krajine,...

Niet lepšieho spôsobu, ako preukázať dobré susedské vzťahy, uviedol Korčok k výpomoci rakúskych medikov

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) privítal pomoc Rakúska a Maďarska pri celoplošnom testovaní v súvislosti s ochorením COVID-19. TASR o...

Premiér pozval ľudí na plošné testovanie. Máme tak šancu vykročiť v ústrety slobode, uviedol

Premiér Igor Matovič (OĽANO) pozval všetkých ľudí na víkendové plošné testovanie na COVID-19. Hovorí o pokuse predísť úplnému lockdownu a boji za...

Český parlament schválil predĺženie núdzového stavu

Poslanecká snemovňa českého parlamentu v piatok schválila predĺženie núdzového stavu v krajine o ďalšie tri týždne – do piatka 20. novembra. Informoval...
Slovensko
Pozitívne vzorky 55,091 +3,363 Dnes Úmrtí 212 +12 Dnes Uzdravení 12,508 Infikovaných 42,371 Last updated: 30. októbra 2020 - 23:23 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky