Čo s 500 objednanými pľúcnymi ventilátormi za 12 miliónov? Bola by som opatrná v súdoch, že sú nepotrebné, varuje Cigániková

0
Jana Cigániková, predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo. Foto: TASR

Ministerstvo zdravotníctva zatiaľ nič na stave ventilátorov meniť nemieni, ale nevylučuje že do budúcnosti návrh Dušana Zachara na lepšie využitie peňazí zváži. 

„Kúpa daných prístrojov bola adekvátna. Tieto prístroje majú význam a ide o postupné skvalitnenie slovenského zdravotníctva,” uviedla pre Parlamentnélisty.sk Zuzana Eliášová, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva. Do budúcnosti však nevylučuje, že sa to môže zmeniť. 

Ich využitie do budúcna možno zároveň postupom času prípadne prehodnotiť, sme však za to, že ich zakúpenie bolo na mieste,” uviedla Eliášová s tým, že pokračuje aj zaškoľovanie  personálu nemocníc na obsluhu ventilátorov.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (vpravo) pri nákupe pľúcnych ventilátorov. Kde skončia? Zdroj: TASR

Podobný názor má aj Jana Cigániková, predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo.

Pani Cigániková, čo hovoríte na verejne položenú otázku analytika Dušana Zachara z INEKO, či ventilátory  radšej nepredať, lebo 12,5 milióna eur by sa dalo možno použiť zmysluplnejšie v boji proti koronavírusu, napríklad na lepšie vybavenie záchranárov, na ochranné pomôcky pre pracovníkov v zariadeniach sociálnych služieb, na odmenenie zdravotníckych pracovníkov z prvej línie v boji proti koronavírusu?

Na prvé počutie by som možno povedala aj ja áno, predajme ich, ale nie je to dobrý nápad. Rozprávala som sa s odborníkmi a všetko ešte záleží na vývoji, ktorý nevieme úplne predvídať. Veľmi ľahko sa môže stať, že príde druhá vlna ochorenia COVID-19, ktorá môže byť na úrovni krajín, kde sa to skončilo zle. Napriek tomu, že teraz sa nám to nezdá, podľa odborníkov to nemôžeme vylúčiť.  

Takže je to citlivé z toho pohľadu, že nemôžeme vedieť, čo sa bude diať a nechceme zostať zaskočení bez pľúcnych ventilátorov?

Áno, lebo ľudia na Slovensku sú síce zodpovední, ale predsa len ide leto, čo ak poľavia? Príde potom v septembri, októbri náhodou druhá vlna, a potom čo? Radšej by som bola opatrnejšia  a počkala by som.  Potenciálne  by sa dalo možno uvažovať o nejakom zapožičaní, ale je to len moja úvaha. Súhlasím, ak by boli nepotrebné, mohli by sa predať, ale bola by som opatrná  s tými súdmi, že naozaj nepotrebné sú.

Do úvahy treba ale brať podľa odborníkov aj fakt, že 1000 ventilátorov je zbytočných, lebo ich nebude mať kto obsluhovať. „Je to jeden z najťažších stavov na OAIM a JIS vôbec. Nie je možné naučiť lekárov iných špecializácií za týždeň-dva ventilovať a manažovať takéhoto pacienta. To je to isté, ako by sme chceli naučiť anesteziológa alebo všeobecného lekára za týždeň operovať. Naučíme ho rozrezať a zašiť brucho,” tvrdí  anesteziogička Letanovská. Nehovoriac o tom,  že k ventilárom treba rôzne prípojky,  ďalšie prístroje…  

To je pravda, ale štátne nemocnice zaúčali svojich lekárov, školili ich na obsluhu pľúcnych ventilátorov. Merali sa tiež priestory nemocníc, či sa  budú  dať  inštalovať.  Takže ja si nemyslím, že by  toto bolo plytvanie hodné kritiky, ale už by som nákupy nenavyšovala. V každom prípade nevidím tento nákup ako zbytočný v danom čase a ešte by som ventilátory nepredávala.

 

- Reklama -