utorok, 26 januára, 2021
-0.9 C
Bratislava
Úvod Aréna Šéfka Súdnej rady Praženková k programu vlády: Regionálny princíp pri voľbe členov...

Šéfka Súdnej rady Praženková k programu vlády: Regionálny princíp pri voľbe členov Súdnej rady tu už bol. Ústavný súd namietol protiústavnosť

„Ústavný súd vytkol právnej úprave obsoletný počet jednomandátových obvodov oproti počtu miest členov Súdnej rady volených sudcami,“ uviedla Praženková.

Ústavný súd podľa predsedníčky taktiež naznačil, že musí byť pri odchýlení sa od princípu absolútnej rovnosti volebného práva uvedený aj záujem, ktorý by vyvážil takýto zásah do rovnosti hlasov.

„Možno k zabezpečeniu reprezentatívnosti zloženia Súdnej rady treba poukázať na jedno z medzinárodných odporúčaní, podľa ktorého sudcovia, ktorí sú členmi súdnych rád, by mali byť volení sudcami tak, aby bola zabezpečená reprezentácia sudcov na všetkých úrovniach,“ dopĺňa Praženková. To by však podľa nej nebolo dosiahnuté, keby sa uplatnil regionálny princíp, ktorý avizuje vláda vo svojom programe a chce ho dosiahnuť cez ústavný zákon.

V otázke nominácií nesudcov za parlament a vládu pripomenula šéfka Súdnej rady fakt, že kabinet Igora Matoviča (OĽaNO) toto pravidlo nedodržal. Zároveň dopĺňa, že sa v zmysle medzinárodných štandardov za nesudcu neráta bývalý sudca.

Sudkyňu Najvyššieho súdu (NS) SR Alenu Svetlovskú nominovalo hnutie Sme rodina. Nominantom OĽaNO je aj sudca NS SR Juraj Kliment. Do Súdnej rady sa dostal aj bývalý predseda Ústavného súdu Ján Mazák.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 237,027 +551 Dnes Úmrtí 4,068 Uzdravení 193,380 Infikovaných 39,579 Last updated: 26. januára 2021 - 00:53 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky