štvrtok, 16 júla, 2020
21.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Pročko: Parlament je divadlo. Kotlebovci majú systém ňuňuňu. A Fico je sociopat,...

Pročko: Parlament je divadlo. Kotlebovci majú systém ňuňuňu. A Fico je sociopat, ktorý betónoval ľudí v úradoch ako mafiánsky kápo

Do politiky ste vstupovali ako človek, ktorého len tak niečo neprekvapí vzhľadom na to, že s obyčajnými ľuďmi a aj politikmi sa stretávate priebežne celý život. Ako to vidíte v úvode svojho poslancovania, stalo sa niečo, nad čím ste predsa len „žasli“?  
 
V Národnej rade SR ma prekvapilo, aké je tam divadlo. Aj kotlebovci, aj smeráci hrajú také divadlo pri rozprave alebo pri faktických poznámkach, keď na koalíciu útočia.  A potom ich  stretneš na chodbe a oni povedia “áááále, to je len také pre voličov”.  
 
 
To vážne? Až takto to funguje?
 
Mne normálne „padli gamby“. Povedali mi to dvaja smeráci a jeden kotlebovec. Že  “ááá, pán Pročko, s vami si budem rozumieť”. Hovorím, a prečo to robíte inak v tej rozprave? „To viete, takto sa to robí tá politika, majú to radi voliči.” A jeden nemenovaný smerák mi povedal:  „Jozef, toto je len divadlo pre našich voličov.” A ja sa pýtam, ako to môže tak povedať? Vraj si mám zvykať. No ja si na to nezvyknem. Pre mňa je dobro dobro  a zlo je zlo, či tak, či tak. Toto ma  teda veľmi prekvapilo.
 
 
Smutné. Hlavne, keď na sociálnych sieťach človek vidí, akí sú voliči často spolarizovaní. Ako nadávajú politikom z opačnej strany, či ich priaznivcom. Táto agresivita je prítomná u fanúšikov opozičných aj vládnych politických strán. Ako to znášate? 
 
Neviem to spracovať, aby mi niekto písal  “obes sa” a  iné vulgárne veci len preto, že kritizujem smerákov a kotlebovcov… 
 
 
 
Vás to však asi nejako nebrzdí, lebo som si všimla, že v rozpravách často kritizujete práve poslancov ĽSNS. 
 
No tak skúste nereagovať, keď to počúvate. Oni majú navyše vybudovaný taký systém, nazval som ho ňuňuňu. Funguje to takto: Vystúpi Marian Kotleba v rozprave a povie, banky kradnú a sú zlé. Ja hovorím, že riešenie, pán Kotleba, riešenie… Nemá žiadne.  Ale vzápätí sa  prihlási  do rozpravy Miňo Mazurek a povie: Marian, to bol štátnický prejav! Potom sa prihlási Suja a  povie: Marian, to si krásne povedal!  Ňuňuňu. 
 
Alebo obdobný príklad. Prihlási sa Mazurek a  povie: Treba dať mladým ľuďom prácu! Treba rodiny zabezpečiť! Treba dať všetkým rovnako!  A ja zasa poviem, áno, dobre, ale máte riešenie? Dajte ho. Nemajú nič. Ale potom sa prihlási Kotleba a povie: Miňo, toto bolo úžasné, ako si to  povedal. A prihlási sa Mizík, to je ten, čo nevie vraj písať na počítači a povie: Áno, Miňo, ty chceš dobre pre Slovensko! Ňuňuňu. Ňuňuňu. Ňuňuňu.
Kotlebovci vytvorili podľa Pročka v parlamente systém “ňuňuňu”. Foto: TASR
 
Tak ĽSNS označujú ako extrémistickú stranu. Pre extrémistov je typické, že vedia kritizovať, ničiť, ale riešenia nemajú. Takže to vcelku korešponduje, nie?
 
No a potom si videjká ešte pridávajú na facebook a robia zo seba ľudí, ktorí neskutočne pomáhajú  Slovensku tým, aké neskutočné „žvásty“ rozprávajú. Oni jednoducho zistili, že takýmto populizmom sa vedia dostať do parlamentu, a tam si svojím ňuňuňu ničnerobením a chválením  sa držia fleky a zarábajú na tomto štáte. To je katastrofa. A to isté je aj Fico a smeráci, ktorí im akože nadávajú.
 
 
Môžeme skonkretizovať tých politikov, ktorí vám radia, že takto funguje politika? Dajte ich mená.  
 
Jedným z nich je napríklad  poslanec, ktorého meno sa nevyslovuje, teda Blaha. Tak Blaha  napríklad je neskutočný aj tým, aké robí opičky počas rokovania v pléne. Úplne infantilné dieťa.  A na chodbe by sa ti potom doslova  do zadku strčil a bol najlepší kamarát. 
 
 
Tak sme tu skritizovali politikov ĽSNS, ale nedávno podporili vládu.  Pri  hlasovaní o členoch Súdnej rady bol v koalícii rozpor týkajúci sa sudkyne Aleny Svetlovskej, ktorú  nepodporili Za ľudí ani SaS, pretože to bolo v rozpore s programovým vyhlásením vlády. Jej nominácia prešla v parlamente práve vďaka kotlebovcom.
 
Myslím si, že to sú také podpory skôr pre Borisa Kollára. My sme hlasovali, ako sme hlasovali, lebo koalícia sa tak dohodla. Hoci je pre mňa v poriadku, že by tam mali byť sudcovia, ale to je súkromný názor. Toto je pre mňa zem neznáma, ja som bol vždy priamy a rovný človek. Môj názor je, že to bola podpora, ktorú dali Borisovi Kollárovi. Nerozumiem týmto hrám. Rozprávajú o Matovičovi, že je blázon a šašo a potom s ním hlasujú. Tak ja neviem, prečo si nedržia líniu a nie sú proti hlasovaniu s idiotmi a bláznami, ale naopak podporujú ich napríklad tu. Nerozumiem tomu.
 
 
J.Pročko s volebným hlasovacím lístkom a preškrtnutou stranou SMER.
 
Igor Matovič ako predseda hnutia a premiér SR napĺňa vaše očakávania? 
 
V pohode. Keby som ho nevnímal v pohode, tak nie som tam, kde som. V parlamente som vďaka a pre Igora Matoviča. To protikorupčné ťaženie, ktoré on v sebe má, to  je to, čo ma pritiahlo do verejnej služby. Keby nebolo Igora Matoviča, nie je Pročka v parlamente. On ma presvedčil, že je protikorupčný, že to má v sebe. 
 
 
Svojho času mal aj Igor Matovič problémy s daňami, nakoniec sa  to vyriešilo.  
 
To, že Fico z neho robí daňového podvodníka, nemôžem brať vážne. Nech sa pozrie na svojho vlastného brata. Kde zmizli všetky daňové veci Ficovho brata? Ak je Matovič daňový podvodník,  aj ja som daňový podvodník. Zákon predsa umožňuje rôzne odpisy na autá a tak ďalej. Až 99 percent podnikateľov na Slovensku je takých daňových podvodníkov ako  Matovič, lebo robia to isté, čo Matovič.
 
 
 
Premiér je premiér, je vrchol, špička ľadovca, ktorý musí strážiť celý ľadovec. Keď je premiér  skorumpovaný, robí kšefty, a takých premiérov sme tu mali, tak to tu tak vyzeralo. Ale keď nastúpi premiér, ktorý pevne drží v rukách ministra vnútra, spravodlivosti a kontroluje ich, kontroluje ich čestnosť a protikorupčnosť, tak skutočne nepoznám nič lepšie. Protikorupčný premiér s módom spravodlivosti, to tu presne treba. Nie že nemôže, on musí chrániť spravodlivosť, právo a rovnosť. Pánovi Žitnému želám veľa zdravia, šťastia, božského požehnania a spokojnosti  s manželkou, ktorá pracuje v televízii, ktorú vlastní Kmotrík.
 
 
Vytýka sa vám, že ste nechali Ľubomíra Vážneho vo funkcii šéfa Sociálnej poisťovne, napriek škandalóznym  podozreniam okolo  mýtneho tendra, on  je  rozhodnutý,  že neodíde. Čo  s  ním?  
 
Smeráci tak nastavili zákony, že nie je možné ho vyhodiť. Určite však urobíme všetko pre to, aby takíto ľudia odišli čím skôr.
Ficova mafiánska betonárka fungovala ako mafiáni, ktorí zabetónovali ľudí v sudoch, Fico takto  betónoval ľudí v úradoch. Fico je veľmi pragmatický sociopat a mafiánsky kápo, ktorý vie robiť tieto veci.  
 
 
Súčasťou koalície je aj strana Za ľudí, ktorá má problém so svojím predsedom Andrejom  Kiskom, ktorý ani nenastúpil do parlamentu a po voľbách odišiel za rodinou do Popradu.  Začínajú sa tam vnútorné súboje, kto ho nahradí. Máte k tomu nejaké informácie? 
 
Ja. Ja ho nahradím.  (smiech)
 
 
Plánujete prestup do inej strany?
 
Mne to neprekáža (smiech). To sú ich veci, nestarám sa do nich. Ale som rád, že sa to takto  stalo, lebo ak Kiska odíde z politiky, urobí len dobre. Ľudia k nemu nemali dôveru. 
 
Na Matoviča nedá Pročko dopustiť. Má podľa neho v sebe “mód spravodlivosti”. Foto: Archív J. P. 
 
Čo sa týka zvláštneho vzťahu medzi Igorom Matovičom a predsedom SaS Richardom Sulíkom, to vidíte ako? Sulík doteraz ani nereagoval na Matovičov výrok, že mu berie dve tretiny energie. Je všetko v poriadku vo vládnej koalícii? 
 
Ako ich poznám, obidvaja sú veľmi činní na sociálnych sieťach, ktoré sú veľmi silné. Sociálne  siete vyhrali aj tieto voľby. A sociálne siete ľudí aj rozdeľujú. Na sociálnych sieťach sa aj z človeka, ktorý za celý rok povie dve slová, stáva Rambo ochotný bojovať za Fica. Čo sa týka sociálnych sietí, aj Matovič, aj Sulík komunikujú cez sociálne siete inak ako v reálnom živote.  
Takže všetko je vo vládnej koalícii v poriadku, áno.
 
 
Ešte jedna aktuálna vec – ste členom Výboru NR SR pre kultúru a médiá, ako vy hodnotíte požiadavky hercov na príspevok od vlády?  
 
Všetci ľudia si zaslúžia viacej peňazí. ĽSNS všade rozpráva, že herci nikdy nič nerobili. Tak nech kotlebovci nepozerajú televízor, nechodia do kina, do  divadiel… Ono to nie je len o hercoch, ale aj o spevákoch, umelcoch, spisovateľoch… Pozdvihujú ducha. Ja  si neviem predstaviť murára, ktorý vytvorí obraz, nad  ktorým 15 000 ľudí otvorí ústa. Ale viem, že herec môže byť murár. Umenie jednoducho musí byť. A nie sú to žiadni príživníci, ako tvrdia kotlebovci, ktorí v živote asi žiadnu inú knižku ako vkladnú ani nečítali.
 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Vatikán vyzýva biskupov, aby prípady sexuálneho zneužívania hlásili polícii

Vatikán vydal nový manuál pre biskupov a iných vysokých cirkevných predstaviteľov, ktorý stanovuje, ako sa majú vyrovnávať s prípadmi sexuálneho zneužívania maloletých...

Vláda flagrantne porušuje predvolebné sľuby, reaguje opozícia na menovanie prednostov. A tiež ponúka mailovú adresu

Opozícia kritizuje výber prednostov okresných úradov (OÚ) zo strany vládneho hnutia OĽaNO. Hovorí o netransparentnosti a porušovaní predvolebných sľubov. Nezaradený poslanec Richard...

Korčok požiadal Britov, aby zohľadnili epidemiologickú situáciu v SR

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) požiadal britskú ministerku pre Európu Wendy Morton, aby Veľká Británia pri najbližšom prehodnotení cestovných zoznamov...

So sekerou na daňový úrad. Výsledkom sú štyria zranení

Muž so sekerou napadol vo štvrtok v severogréckom meste Kozani pracovníkov daňového úradu a štyroch z nich zranil. Traja z nich ležia...

Blanár dal Korčokovi za sto dní päťku

Predseda Zahraničného výboru Národnej rady SR Juraj Blanár (Smer-SD) ohodnotil prvých 100 dní ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka (nominant SaS) známkou nedostatočný....

Ruskí hackeri chcú odcudziť údaje z vývoja koronavírusovej vakcíny

Hackeri prepojení na ruské tajné služby sa pokúšajú ukradnúť informácie výskumným tímom, ktoré pracujú na vývoji vakcín voči novému koronavírusu. Uviedlo to...

Blaha reaguje na trestné oznámenia Nicholsonovej. Jeho právnym zástupcom je Robert Kaliňák

Poslanec opozičného Smeru-SD Ľuboš Blaha odmieta, že by obhajoval zločiny komunizmu, a avizuje právne kroky v súvislosti s trestnými oznámeniami europoslankyne Lucie...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,951 +24 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,514 Infikovaných 409 Last updated: 16. júla 2020 - 18:52 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky