Čo s pozastaveným výkonom funkcie prokurátora Dobroslava Trnku? Vieme, kedy padne verdikt

  0
  Dobroslav Trnka (Autor: TASR)

  Generálny prokurátor Jaromír Čižnár dočasne pozastavil výkon funkcie bývalému generálnemu prokurátorovi vlani 31. októbra. V ten deň bol podaný na Trnku disciplinárny návrh za dva skutky. Došlo k tomu po tom, ako  sa v médiách objavila nahrávka telefonátu s podnikateľom Marianom Kočnerom.

  Vyšetrovateľ NAKA obvinil v decembri Trnku za zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa, keďže neodovzdal orgánom činným v trestnom konaní nahrávku z kauzy Gorila.

  Následne 16. januára zadržala Trnku NAKA a obvinila ho z trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Vyšetrovateľ mu navrhoval väzbu v prípade medializovaného rozhovoru s exministrom financií Jánom Počiatkom okolo kauzy Lemikon.

  Rozhovor zachytila kamera, ktorú mal bývalý generálny prokurátor nainštalovanú v kancelárii. Jeden deň po zadržaní ho však prepustili z policajného zadržania na príkaz prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).

  Podľa prokurátora v tomto prípade nebola naplnená objektívna stránka skutkovej podstaty trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa.

  Trnka najnovšie voči obvineniu v kauze Gorila podal na GP SR mimoriadny opravný prostriedok.

  „Doposiaľ rozhodnuté nebolo. S cieľom rozhodnutia si prokurátor vyžiadal potrebný príslušný spisový materiál, až následne bude rozhodnuté,” povedala Predajňová.

  Takto predvádzala NAKA bývalého generálneho pokurátora Trnku na výsluch. Zdroj: TASR

  Termíny disciplinárnych konaní, ako aj právoplatné rozhodnutia disciplinárnych komisií sú zverejňované na webovej stránke GP SR.

  Disciplinárne komisie sú nezávislé, do ich činnosti nemôžu zasahovať ani generálny prokurátor SR, ani vedúci prokurátori, vysvetlila pre TASR hovorkyňa GP SR Andrea Predajňová. Predseda disciplinárnej komisie Attila Izsák koncom marca pre portál sme.sk uviedol, že termín ústneho pojednávania bude bezodkladne určený po zmene situácie, respektíve po zmene prijatých opatrení.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu