Ľudia sa musia naučiť chodiť k lekárom. Urgenty sa zbytočne zahlcujú, hovorí Drucker

  0
  Tomáš Drucker (Autor: TASR)

  Právnu normu posunuli poslanci v parlamente do druhého čítania, minimálny rozsah ordinačného času je zatiaľ stanovený najmenej na 30 hodín týždenne. Opozičné OĽaNO by napríklad bolo za 35 hodín s tým, že potom treba skrátiť pracovný čas lekárom na ambulantných pohotovostiach. “Diskusii sa nebránim,” uviedol Drucker.

  OĽaNO tvrdí, že s navrhovanou novelou nemá zásadný problém a po debatách je ochotné ju podporiť. “Ministra za jeho snahu o zmeny chválim,” povedal v TA3 člen parlamentného zdravotníckeho výboru Alan Suchánek (OĽaNO). Ten podporuje skrátenie pracovnej doby lekárov na ambulantných pohotovostiach do 23.00 h, teraz totiž slúžia do rána. “Je štatistiky dokázané, že nadránom tam chodí málo pacientov,” súhlasil Suchánek s Druckerom. Ambulantné pohotovosti majú byť po novom v každom okresnom meste. 

  OĽaNO nemá podľa Suchánka problém ani s navrhovaným desaťeurovým poplatkom na urgente v nemocniciach pre tých, ktorí ho zneužívajú, teda napríklad navštevujú s nádchou či kašľom. “Pretože je pravdou, že si mnohí odvykli chodiť k obvodnému lekárovi s tým, že si to za súčasné dve eurá vybavia na urgente, hoci nejde o akútny stav,” povedal Suchánek.

  “Ešte raz ubezpečujem, že vážne stavy nebudú na urgente platiť nič,” komentoval avizované zmeny Drucker. Ľudia sa ale podľa neho musia naučiť chodiť k lekárom na to určeným, inak sa urgenty “zbytočne zahlcujú”. “A pritom tento čas má byť venovaný pacientom s vážnymi stavmi,” dodal minister.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu