Briti prišli so závažným obvinením, ktoré môže naozaj škaredo rozkývať medzinárodnú scénu. V hlavnej úlohe Severná Kórea, Irán a Rusko

    0
    Štart medzikontinentálnej balistickej rakety Hwasong-14 na neznámom mieste na severozápade v Severnej Kórei (Autor: TASR)

    Vysoko postavení predstavitelia britskej vlády sú presvedčení, že severokórejskí vedci sa nemohli sami pričiniť o technologický posun v jadrovom programe KĽDR.

    Britské ministerstvo zahraničných vecí preto vyšetruje, či súčasné alebo niekdajšie “jadrové krajiny” pomohli Pchjongjangu nadobudnúť predmetné technológie.

    “Irán je na prvom mieste zoznamu podozrivých štátov, figuruje tam však aj Rusko,” napísali zmienené noviny.

    Britské úrady dúfajú, že zistením, kto dodal KĽDR jadrové technológie, sa otvoria nové diplomatické možnosti na vyvíjanie tlaku na severokórejský režim, ktorý aj napriek ekonomickým sankciám odmieta zmeniť kurz.

    Americký denník The New York Times v auguste s odvolaním sa na Medzinárodný inštitút pre strategické štúdie (IISS) a tajné údaje americkej spravodajskej služby informoval, že severokórejské skúšky medzikontinentálnych balistických striel môžu súvisieť s ilegálnym nákupom raketových motorov vyrobených na Ukrajine.

    KĽDR začiatkom tohto mesiaca oficiálne oznámila, že vykonala úspešný test vodíkovej bomby, ktorá môže byť použitá ako bojová hlavica medzikontinentálnej balistickej strely.

    Washington zvažuje prerušenie stykov s krajinami, ktoré obchodujú s KĽDR. Moskva vyzvala všetky strany na dialóg ako jediný spôsob riešenia vzniknutej situácie.

    - Reklama -