streda, 5 augusta, 2020
15.9 C
Bratislava
Úvod Aréna Kauza eurofondy. Peniaze priklepli aj firmám, ktoré sa výskumu nikdy nevenovali, uznal...

Kauza eurofondy. Peniaze priklepli aj firmám, ktoré sa výskumu nikdy nevenovali, uznal nový šéf Výskumnej agentúry

„Pre mňa hlavným a relevantným dôkazom, či došlo alebo nedošlo k pochybeniu, budú výsledky kontrol, či už zo strany Najvyššieho kontrolného úradu, alebo aj iných kontrolných orgánov,“ uviedol nový riaditeľ Výskumnej agentúry Stanislav Sipko v rozhovore pre Plus JEDEN DEŇ.

„Peniaze boli priklepnuté aj firmám, ktoré sa výskumu nikdy nevenovali alebo si výskum pridali do svojho predmetu činnosti krátko pred podaním žiadosti. Projekty hodnotili hodnotitelia, ktorí boli odborníci v iných odboroch,“ priznáva.

Medializované informácie podľa neho treba prešetriť a následne konať podľa záverov vyšetrovania. Nové opatrenia predstaví v najbližších dňoch. Zaoberá sa však najmä činnosťou v súvislosti s vyhlásením nových výziev. „Mojou  úlohou je urýchlene vytvoriť dôveryhodný systém, aby sa situácia z leta nikdy nezopakovala,“ priblížil Sipko. Je pripravený vyvodiť aj personálne dôsledky v agentúre, môžu nastať aj zmeny v jej vnútornej organizácii.

Zatiaľ podpísal zrušenie výzvy na dlhodobý strategický výskum, čaká sa na podpis z ministerstva. Peniaze úspešným žiadateľom v druhej výzve (na priemyselné výskumno-vývojové centrá) prídu až po ukončení kontrol a spokojnosti Európskej komisie s navrhnutými opatreniami. Niekoľko opatrení pripravuje Sipko aj priebežne. „Po lete je obraz výzvy v očiach verejnosti negatívny, aj preto začnem rokovania s jednotlivými spochybnenými prijímateľmi a ich partnermi a výsledok týchto stretnutí môže byť aj odstúpenie od uzavretých zmlúv z ich strany,“ uviedol riaditeľ Výskumnej agentúry.

Takmer každý projekt má nejakého univerzitného partnera a ak ten odstúpi, veľmi pravdepodobne to bude koniec projektu. Sipko je presvedčený, že v očiach Európskej komisie nie sme momentálne v dobrom svetle, a preto musíme čím skôr v zmenenom režime vyhlásiť nové výzvy. Je potrebné podniknúť dohodnuté kroky, no na začiatok je dôležité komunikovať s Európskou komisiou o témach z jej varovného listu.

„Budeme mať stretnutie s Európskou komisiou, ktoré bude ešte v septembri. Všetko vysvetlíme, predstavíme akčný plán jednotlivých opatrení. Keď Komisia povie, že je to pre ňu postačujúce, môžeme pristúpiť k vyhláseniu nových výziev,“ informoval. Následne sa bude snažiť Komisiu priebežne informovať o realizácii nových krokov a pravidelne sa stretávať s jej predstaviteľmi, aby dosiahol obnovenie dôvery. „Bez toho sa ďalej nepohneme,“ dodal.

Zrušenie aktuálneho zoznamu hodnotiteľov sa bude podľa Sipka riešiť v najbližších dňoch a informácie budú zverejňované aj na webe Výskumnej agentúry. Sľúbil novú prihlášku s presnými a náročnejšími kritériami. „Zriadime komisiu expertov, kde jedného zástupcu bude môcť v prípade záujmu nominovať akadémia vied, jedného univerzity, jedného zamestnávatelia a jedného Centrálny koordinačný orgán,“ prezradil s tým, že o konkrétnom zložení komisie bude informovať.

Popri maximálnej otvorenosti a informovaní o činnosti agentúry sa bude snažiť zefektívniť kontrolné mechanizmy aj smerom dovnútra. Za najdôležitejšie chystané opatrenia považuje Sipko nový systém výberu odborných hodnotiteľov a transparentný systém hodnotenia a výberu projektov, ktorého súčasťou budú verejné panelové diskusie aj za účasti hodnotiteľov, niekedy aj zahraničných.

Každý podporený projekt bude mať čoskoro na stránke agentúry zverejnenú kartu projektu so všetkými informáciami. Prostredníctvom pravidelných rokovaní Rady Výskumnej agentúry budú mať zástupcovia akademického sektora, výskumných organizácií aj zamestnávateľov priamy dosah na nastavenie výziev. Každé dôležité opatrenie na zvýšenie transparentnosti posudzovania projektov bude vopred zverejnené na pripomienkovanie odbornou verejnosťou. 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Juh Francúzska zasiahol požiar, evakuovali 200 ľudí

Lesný požiar v utorok spustošil 800 hektárov vegetácie v blízkosti juhofrancúzskeho mesta Marseille a vynútil si evakuáciu vyše 200 ľudí. Oheň pohltil...

Nový janovský most San Giorgio už môže využívať verejná doprava

V talianskom prístavnom meste Janov v utorok odovzdali do používania nový diaľničný most ako náhradu za predošlý Morandiho most, ktorý sa zrútil...

WHO: Počet mladých nakazených sa za uplynulých päť mesiacov strojnásobil

Mladí ľudia, ktorí navštevujú pláže a nočné kluby, prispievajú k nárastu nových prípadov ochorenia COVID-19. Počet nakazených vo veku 15 až 24...

Ambasády v Bejrúte hlásia zranených

Po dvoch mohutných výbuchoch, ku ktorým došlo v utorok podvečer v Bejrúte, hlásia zranených ambasády Belgicka, Holandska a Nemecka sídliace v blízkosti...

V Bielorusku sa začalo predčasné hlasovanie v prezidentských voľbách

V Bielorusku sa v utorok začalo predčasné hlasovanie v prezidentských voľbách. Hlavným dňom hlasovania bude nedeľa 9. augusta. Ako...

India začína s druhou fázou klinického testovania vakcín proti koronavírusu

Indické zdravotnícke úrady v utorok oznámili, že sa začala druhá fáza klinického testovania vakcín proti koronavírusu vyvinutých indickými firmami. Informáciu priniesla tlačová...

Podľa amerických generálov to bol útok, uviedol Trump k výbuchom v Bejrúte. Tí to popreli

Americký prezident Donald Trump v utorok vyhlásil, že utorkové mohutné výbuchy v Bejrúte "vyzerali ako hrozný útok". Informovala o tom agentúra AFP.
Slovensko
Pozitívne vzorky 2,368 Úmrtí 29 Uzdravení 1,771 Infikovaných 568 Last updated: 5. augusta 2020 - 09:22 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky