streda, 27 januára, 2021
3.5 C
Bratislava
Úvod Aréna Nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa? Vo voľbách do VÚC vraj...

Nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa? Vo voľbách do VÚC vraj opozícia spravila vážnu chybu

Župné voľby podľa Majchráka predstavujú pre strany, ako sú SaS či OĽaNO, z viacerých dôvodov dôležitú politickú výzvu. Napriek tomu: „Niektorí politici sa na ne pozerajú zvrchu a taký Richard Sulík sa ani netají tým, že županské súboje považuje z politického hľadiska len za málo dôležité,“ píše.

Majchrák poukazuje na to, že župné voľby budú predstavovať po parlamentných voľbách prvú volebnú konfrontáciu vládnych strán a opozície.

Smer obhajuje županské kreslá až v piatich krajoch, v Žiline, v Prešove, v Trenčíne, v Košiciach a v Nitre, pričom jeho kandidáti sú dôležitými členmi strany, aktívnymi aj na celoslovenskej úrovni. „Ak by niektorý z týchto politikov v župných voľbách prehral, bola by to pre Smer určite rana a cenný skalp pre opozíciu,“ myslí si Majchrák.

Spoloční kandidáti opozičných strán na županov Autor: df

Veľkou výzvou pre opozíciu je podľa Majchráka aj potvrdenie dominancie v Bratislavskom kraji. Liberálna SaS ukázala v parlamentných voľbách v Bratislave silnú prevahu a spolu s OĽaNO ako vtedy druhým najsilnejším opozičným subjektom mala v kraji podporu takmer 40 % voličov. Ambíciou opozície by malo byť tiež určite postaviť silného kandidáta v Banskej Bystrici, ktorý bude hlavným vyzývateľom Mariana Kotlebu.

Premrhaný potenciál?

„Spočiatku sa zdalo, že opozícia si tieto výzvy a príležitosti uvedomuje. SaS sa spolu s OĽaNO a KDH dohodli na spoločnom postupe v župných voľbách a v časti krajov sa k nim pridali aj niektoré menšie strany,“ píše a pokračuje, „potom sa však začali objavovať prvé nominácie na posty županov a bolo čoraz viac zrejmé, že najmä SaS pristupuje k týmto voľbám tak, akoby jej na ich výsledku nezáležalo.“

V Bratislave župná koalícia postavila ako kandidáta poslanca SaS Juraja Drobu. „Politika, ktorého meno sa doteraz nespájalo so žiadnymi bratislavskými regionálnymi témami a všetky jeho doterajšie pokusy kandidovať na komunálnej a regionálnej úrovni sa skončili neúspešne,“ podotýka Majchrák. Podľa neho je preto najhorúcejším kandidátom na nového bratislavského župana exprimátor hlavného mesta Milan Ftáčnik a SaS aj napriek svojej silnej podpore v kraji zrejme šance na úspech zahodila.

Ako nešťastnú nomináciu vníma Majchrák aj postavenie poslanca SaS Martina Klusa v Banskej Bystrici, ktoré označil za podobne chybné personálne rozhodnutie ako v prípade Drobu. Klus je podľa Majchrákových slov politik, o ktorom sa všeobecne vie, že svoju politickú budúcnosť vidí v parlamente v Bruseli, a nie na župnom úrade v Banskej Bystrici. „Výsledkom je, že časť miestnych politikov a aktivistov, niektorí dokonca z radov OĽaNO, začali hľadať iného kandidáta,“ zhodnotil.

Realistické šance na úspech má podľa Majchráka opozícia momentálne tak nanajvýš v Prešove a prekvapiť môže ešte v Nitre a Žiline. „Pri klesajúcej popularite Smeru, kandidátoch – županoch, ktorí sú vo funkciách už viac ako desaťročie, či regionálnych trucpodnikoch SNS voči Smeru mohli však vyhliadky opozície v nadchádzajúcich župných voľbách vyzerať oveľa optimistickejšie,“ myslí si. „Ale to by k nim niektoré opozičné strany nemohli pristupovať v duchu starého olympijského hesla: Nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa,“ zakončil.


 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 241,392 +2,775 Dnes Úmrtí 4,361 +101 Dnes Uzdravení 202,148 Infikovaných 34,883 Last updated: 27. januára 2021 - 16:23 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky