Nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa? Vo voľbách do VÚC vraj opozícia spravila vážnu chybu

  0
  Europoslanec a predseda SaS Richard Sulík (Autor: SITA)

  Župné voľby podľa Majchráka predstavujú pre strany, ako sú SaS či OĽaNO, z viacerých dôvodov dôležitú politickú výzvu. Napriek tomu: „Niektorí politici sa na ne pozerajú zvrchu a taký Richard Sulík sa ani netají tým, že županské súboje považuje z politického hľadiska len za málo dôležité,“ píše.

  Majchrák poukazuje na to, že župné voľby budú predstavovať po parlamentných voľbách prvú volebnú konfrontáciu vládnych strán a opozície.

  Smer obhajuje županské kreslá až v piatich krajoch, v Žiline, v Prešove, v Trenčíne, v Košiciach a v Nitre, pričom jeho kandidáti sú dôležitými členmi strany, aktívnymi aj na celoslovenskej úrovni. „Ak by niektorý z týchto politikov v župných voľbách prehral, bola by to pre Smer určite rana a cenný skalp pre opozíciu,“ myslí si Majchrák.

  Spoloční kandidáti opozičných strán na županov Autor: df

  Veľkou výzvou pre opozíciu je podľa Majchráka aj potvrdenie dominancie v Bratislavskom kraji. Liberálna SaS ukázala v parlamentných voľbách v Bratislave silnú prevahu a spolu s OĽaNO ako vtedy druhým najsilnejším opozičným subjektom mala v kraji podporu takmer 40 % voličov. Ambíciou opozície by malo byť tiež určite postaviť silného kandidáta v Banskej Bystrici, ktorý bude hlavným vyzývateľom Mariana Kotlebu.

  Premrhaný potenciál?

  „Spočiatku sa zdalo, že opozícia si tieto výzvy a príležitosti uvedomuje. SaS sa spolu s OĽaNO a KDH dohodli na spoločnom postupe v župných voľbách a v časti krajov sa k nim pridali aj niektoré menšie strany,“ píše a pokračuje, „potom sa však začali objavovať prvé nominácie na posty županov a bolo čoraz viac zrejmé, že najmä SaS pristupuje k týmto voľbám tak, akoby jej na ich výsledku nezáležalo.“

  V Bratislave župná koalícia postavila ako kandidáta poslanca SaS Juraja Drobu. „Politika, ktorého meno sa doteraz nespájalo so žiadnymi bratislavskými regionálnymi témami a všetky jeho doterajšie pokusy kandidovať na komunálnej a regionálnej úrovni sa skončili neúspešne,“ podotýka Majchrák. Podľa neho je preto najhorúcejším kandidátom na nového bratislavského župana exprimátor hlavného mesta Milan Ftáčnik a SaS aj napriek svojej silnej podpore v kraji zrejme šance na úspech zahodila.

  Ako nešťastnú nomináciu vníma Majchrák aj postavenie poslanca SaS Martina Klusa v Banskej Bystrici, ktoré označil za podobne chybné personálne rozhodnutie ako v prípade Drobu. Klus je podľa Majchrákových slov politik, o ktorom sa všeobecne vie, že svoju politickú budúcnosť vidí v parlamente v Bruseli, a nie na župnom úrade v Banskej Bystrici. „Výsledkom je, že časť miestnych politikov a aktivistov, niektorí dokonca z radov OĽaNO, začali hľadať iného kandidáta,“ zhodnotil.

  Realistické šance na úspech má podľa Majchráka opozícia momentálne tak nanajvýš v Prešove a prekvapiť môže ešte v Nitre a Žiline. „Pri klesajúcej popularite Smeru, kandidátoch – županoch, ktorí sú vo funkciách už viac ako desaťročie, či regionálnych trucpodnikoch SNS voči Smeru mohli však vyhliadky opozície v nadchádzajúcich župných voľbách vyzerať oveľa optimistickejšie,“ myslí si. „Ale to by k nim niektoré opozičné strany nemohli pristupovať v duchu starého olympijského hesla: Nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa,“ zakončil.


   

  - Reklama -