Sýrskym jednotkám zostáva oslobodiť iba 15 percent územia, tvrdí ruský generál

  0
  Ilustračná fotografia (Autor: TASR)

  Podľa agentúry TASS o tom dnes na brífingu na ruskej vojenskej základni Humajmím neďaleko sýrskeho pobrežného mesta Lázikíja informoval ruský generálplukovník Alexandr Lapin. Spresnil, že sýrskym jednotkám zostáva oslobodiť zvyšných 15 percent územia krajiny, čo je približne 27.000 štvorcových kilometrov.

  Rusko sa v ozbrojenom konflikte v Sýrii angažuje od jesene roku 2015. Deje sa tak na žiadosť sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Ruské vojenské letectvo sýrskej armáde poskytuje podporu pri jej ofenzívnych operáciách. Práve účasť Ruska sa v rozhodujúcej miere zaslúžila o zvrat vo vývoji vojenského konfliktu v prospech Asadových síl.

  Sýrske jednotky, podporované aj pozemnými oddielmi príslušníkov proiránskych libanonských milícií, v posledných týždňoch vytlačili protivládnych povstalcov zo stredosýrskej provincie Homs, ktorá leží v blízkosti hranice s Libanonom. Teraz zvádzajú boje o mesto Dajr az-Zaur na východe Sýrie, v ktorého okolí sa nachádzajú náleziská ropy.

  Podľa Lapina sa v Dajr az-Zaure momentálne bojuje o štvrte na jeho severe a juhu. Až do 5. septembra bolo toto mesto takmer tri roky obkľúčené jednotkami extrémistického Islamského štátu.

  Ruský generálplukovník spresnil, že okrídlenými raketami Kalibr vystrelenými z hliadkovej lode Admiral Essen, ktorá je súčasťou ruskej Čiernomorskej flotily, boli pri útoku na Dajr az-Zaur zničené veliteľské a komunikačné stanovištia extrémistov, čo “umožnilo narušiť velenie oddielom IS v danej oblasti”.

  Podľa ruského generála bolo počas operácie na oslobodenie tohto mesta zlikvidovaných viac ako 450 extrémistov, päť tankov a 42 automobilov s guľometom.

  - Reklama -