Svedectvo Slováka z hurikánom zasiahnutej Floridy: Milióny ľudí bez elektriky, zatvorené obchody a školy, dokonca nebolo možné dostať vodu alebo benzín

  0
  Zaplavené domy po hurikáne Irma v Everglades City na Foride (Autor: TASR)

  „Momentálne sú stále štyri milióny ľudí bez elektriny vrátane nášho domu. Vrátiť situáciu späť do normálu pomáhajú elektrikári až zo štátov Colorado a New Jersey. V každom prípade je to veľmi nepríjemné, pretože teploty dosahujú 33 stupňov s takmer stopercentnou vlhkosťou vzduchu,“ povedal Baťko s tým, že Sarasota patrí k mestám, kde hurikán nespôsobil najväčšie škody.

  „Irma sa nám vyhla smerom na východ asi o 70 kilometrov. Škody v Sarasote preto nie sú veľké, zopár vyvrátených stromov, rozbité výklady či nápisy na obchodoch,“ dodal Baťko.

  Spolu s rodinou žije na Floride už dve desaťročia a za ten čas zažil sedem hurikánov. „Každý hneď spozornie, len sa v televízii objaví správa o potenciálnej hrozbe. Niekedy je informácií priveľa, čo je na škodu. Pri Irme vznikla panika a nebolo možné dostať vodu alebo benzín,“ konštatoval Baťko s tým, že Florida utrpela menšie škody po zásahu hurikánu ako nedávno texaský Houston. 

  „Hurikán Harvey spôsobil v Houstone mnohomiliardové škody, o čom už asi každý vie. Viac ako 90 percent ľudí tam nemalo domy poistené proti povodniam. Irma spôsobila skôr škody pôsobením vetra. Iba v oblasti Florida Keys zničila štvrtinu domov,“ upozornil Baťko s tým, že hurikány nepustošia Floridu každý rok. „Posledné roky boli relatívne pokojné. Pevne verím, že sa nám budú hurikány vyhýbať, hoci globálne otepľovanie im skôr hrá do karát,“ uzavrel Baťko.

  Irma, ktorá v pondelok (11.9.) zoslabla na tropickú búrku nižšej kategórie, po prechode Floridy usmrtila troch ľudí v štáte Georgia a jedného v Južnej Karolíne. Zaplavila pobrežie, polámala stromy, ktoré popadali na domy, a prinútila letisko v Atlante, aby zrušilo stovky letov.

  Celkovo si vyčíňanie prírodného živlu vyžiadalo na juhovýchode USA najmenej 12 mŕtvych, medzi nimi aj ľudí, na ktorých sa zrútili stromy. Najmenej 35 ľudí zahynulo predtým, keď plienila karibské ostrovy. V bilancii je aj desať mŕtvych na Kube, kde podľa tamojších štátnych médií najviac osôb zahynulo v Havane, keď príboj morskej vody prenikol hlboko do obývaných štvrtí.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu