streda, 1 decembra, 2021
5.5 C
Bratislava
ÚvodArénaV reforme budem pokračovať, eurofondy pôjdem riešiť do Bruselu, vraví odhodlane nová...

V reforme budem pokračovať, eurofondy pôjdem riešiť do Bruselu, vraví odhodlane nová ministerka školstva

„Momentálne by som sa chcela zamerať na intenzívny kontakt s Bruselom. Ísť do Bruselu, možno už budúci týždeň, stretnúť sa tam s kompetentnými ľuďmi a zistiť priamo na mieste, čo nám vyčítajú, ako to vieme odstrániť, aby sme čo najskôr dokázali spriechodniť čerpanie týchto prostriedkov,“ uviedla.

Nanovo chce nastaviť aj hodnotiace kritériá pri posudzovaní eurofondových projektov. Zároveň plánuje zrušiť problematickú výzvu na dlhodobý strategický výskum a vývoj a čo najskôr vypísať novú.

V oblasti školskej reformy chce pokračovať v začatom. Má v pláne sa stretnúť s tvorcami dokumentu Učiace sa Slovensko, následne ho predložiť na rokovanie vlády a pripraviť prvý akčný plán. „Akčný plán bude akýmsi nástrojom na vybratie tých prioritných oblastí, ktoré sú najdôležitejšie a ktoré sú už konsenzuálne odkonzultované s tými komunitami, ktorých sa týka,“ dodala. 

Ďalšou prioritou sú podľa nej aj platy učiteľov a zamestnancov v školstve, kde chce rozvíjať dialóg. „Budem sa snažiť naozaj, aby ten náš dialóg bol kultivovaný, aby sme naozaj mohli naplniť to, čo je sľúbené v programovom vyhlásení vlády a aby sme sa nemuseli rozprávať s učiteľmi v uliciach,“ zdôraznila. Venovať sa podľa vlastných slov chce aj oblasti športu.

Prezident dnes vymenoval Martinu Lubyovú za novú ministerku školstva. Na tomto poste nahradila Petra Plavčana, ktorý po kritike pre rozdeľovanie eurofondov na výskum a inovácie abdikoval koncom augusta na svoju funkciu.

Profil Martiny Lubyovej

Martina Lubyová sa narodila v Bratislave v roku 1967. Študovala v Bratislave, českej Prahe a v New Yorku v Spojených štátoch amerických (USA). Titul z ekonómie získala na Centre for Graduate Education – Economics Institute (CERGE-EI) v českej Prahe a na univerzite v New Yorku. Titul zo štatistiky má z Fakulty hospodárskej informatiky Ekonomickej univerzity (FHI EU) v Bratislave. Právo vyštudovala na Právnickej fakulte Univerzity Komenského (UK) v Bratislave a magisterské štúdium absolvovala na Matematicko-fyzikálnej fakulte UK v odbore biofyzika. 

Prednáša sociálnu štatistiku a teóriu výberov na FHI EU v Bratislave.

V období rokov 2000-2010 pôsobila v Medzinárodnej organizácii práce (MOP) ako špecialistka pre rozvoj zamestnanosti v subregionálnom úrade MOP pre južnú Áziu so sídlom v indickom Naí Dillí (2000-2002), ako špecialistka pre zamestnanosť v subregionálnom úrade MOP pre východnú Európu a strednú Áziu so sídlom v ruskej Moskve (2002-2009) a riaditeľkou uvedeného úradu bola v rokoch 2009-2010.

Samostatnou vedeckou pracovníčkou Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) bola od roku 2010, od 2012 pôsobila ako zástupkyňa riaditeľa tohto ústavu. Od 1. februára 2013 Lubyovú Predsedníctvo SAV na základe výberového konania vymenovalo na štvorročné obdobie do funkcie riaditeľky Prognostického ústavu SAV. Následne bola zástupkyňou riaditeľky Centra spoločenských a psychologických vied SAV.

 V súčasnosti je Mgr. JUDr. Martina Lubyová, PhD. členkou Predsedníctva SAV pre 3. oddelenie vied.

Má viacero skúseností so spoluprácou s ďalšími medzinárodnými inštitúciami a univerzitami. Predošlé pracovné skúsenosti a pracoviská Lubyovej zahŕňajú Intellectual Exchange Fellowship of the Japan Foundation (University of Toyama, Japonsko), Tinbergen Institute (Amsterdam, Holandsko), OECD Directorate for Education, Employment, Labour and Social Affairs (Paríž, Francúzsko), Národohospodársky ústav Českej akademie vied (Praha, ČR), Institut fuer Hoehere Studien (Viedeň, Rakúsko), Fakulta sociálnych vied Karlovej univerzity (Praha, ČR).

Vo svojej vedeckej práci sa venuje hlavne trhu práce, migrácii, integrácii a vzdelávaniu.

Lubyová je členkou redakčných rád viacerých vedeckých časopisov, členkou OECD Expert Group on Migration. Je autorkou a spoluautorkou vyše 60 vedeckých publikácií zameraných najmä na oblasť ekonomiky zamestnanosti a trhu práce, migrácie, integrácie, vzdelávania a celoživotného vzdelávania.

Je dcérou známeho fyzika a bývalého dlhoročného predsedu SAV Štefana Lubyho.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 689,618 +9,534 Dnes Úmrtí 14,503 +85 Dnes Uzdravení 563,790 Infikovaných 111,325 Last updated: 1. decembra 2021 - 16:25 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img