nedeľa, 13 júna, 2021
16.2 C
Bratislava
Úvod Aréna Hrozný pohľad! V masovom hrobe pri smutne známom útese našli najmenej 65...

Hrozný pohľad! V masovom hrobe pri smutne známom útese našli najmenej 65 lebiek

Lejla Čengičová z bosnianskeho Inštitútu pre nezvestné osoby uviedla, že pozostatky, medzi ktorými sa nachádzalo 65 lebiek, našli v hrobe pri útese Koričanske Stijene, v blízkosti hory Vlašič. Pozostatky údajne patria niektorým z vyše 220 nesrbských civilistov, popravených v tejto oblasti bosnianskosrbskými silami 21. augusta 1992.

Hrob objavili v auguste. Odborníci sú tam od 7. septembra a exhumačné práce pokračujú.

Väčšinu zabitých ľudí doviedli zo smutne známych zadržiavacích táborov riadených Srbmi, ktoré sa nachádzali neďaleko severozápadného mesta Prijedor. Týmto ľuďom povedali, že ich vedú na výmenu väzňov.

Obete údajne prinútili vyjsť spomedzi niekoľkých stoviek civilistov, ktorých Srbi deportovali z Prijedoru. Nariadili im zoradiť sa navrchu 300 metrov vysokého útesu a tam ich zastrelili. Keď obete spadli do rokliny, srbskí policajti na nich hodili bomby, aby tak zaručili, že nikto neprežije.

Masaker prežilo iba zhruba desať mužov, ktorí spadli alebo skočili do rokliny, keď sa začala streľba. Po vraždách bosnianski Srbi odstránili telá z dna rokliny a pochovali ich pod skalami na viacerých miestach v širšom okolí útesu Koričanske Stijene. Inštitút pre nezvestné osoby a príbuzní obetí pátrajú v oblasti po pozostatkoch už od konca vojny.

Zatiaľ bolo za vraždy na útese Koričanske Stijene odsúdených 11 bývalých bosnianskosrbských policajtov z Prijedoru.

Od skončenia vojny našli súdni experti v masových hroboch v Bosne pozostatky 25.500 ľudí. Ďalších 7000 ľudí je stále nezvestných a ich pozostatky sú údajne ukryté v masových hroboch po celej krajine.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 390,984 +91 Dnes Úmrtí 12,436 +3 Dnes Uzdravení 377,155 Infikovaných 1,393 Last updated: 13. júna 2021 - 04:10 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -