pondelok, 28 septembra, 2020
10.2 C
Bratislava
Úvod Aréna Poliačik o migrácii: Všetkým by nám bolo lepšie, keby toľko ľudí neprišlo....

Poliačik o migrácii: Všetkým by nám bolo lepšie, keby toľko ľudí neprišlo. Európa nápor nezvláda. Nevieme, kto a ako prichádza, som za opätovné získanie kontroly nad týmto procesom

Čomu sa v súčasnosti prioritne venujete? Vaša spoločenská aktivita v poslednom čase akoby utíchla.

Nemyslím si. Venujem sa tomu, čo vidíte tam vzadu, tú veľkú kopu farebných fasciklov. To je príprava nového ústavného zákona o ochrane verejného záujmu, teda majetkové priznania, stretty záujmov a tak ďalej. Je to agenda, ktorá už mala byť dávno rozpracovaná viac, ale keďže predseda parlamentu Danko už vyše roka nepodpísal vytvorenie pracovnej skupiny, ktorá by mala ten zákon začať riešiť, tak sa s tým čaká. Teraz aktuálne je situácia taká, že na najbližšom poslaneckom grémiu má byť už pracovná skupina údajne vytvorená. Je možné, že to bude čoskoro, takže po tej akože odmlke, o ktorej hovoríte, dúfam, že už budeme schopní sa vrhnúť do práce a v dohľadnom čase predstaviť nový koncept, alebo návrh ústavného zákona a ideálne začať hľadať aj politickú podporu na jeho prijatie naprieč politickým spektrom.

K začiatku tohto školského roka dodali školám viac ako milión učebníc v hodnote 3,74 milióna eur. Ide podľa vás o správnu investíciu?

Ministerstvo školstva je v tomto volebnom období v inštitucionálnom rozvrate. Je tam pár schopných ľudí, ktorí pripravili reformu Učiace sa Slovensko, ale tí sú akoby oddelení od toho, ako ministerstvo reálne funguje. To, čo sa tam deje, je nekvalifikované rozvracanie aj funkčných prvkov, ktoré predtým na tom ministerstve fungovali. A keď si to rozmeníme na drobné, tak učebnice a ich distribúcia vlastne dobiehajú ešte stále reformu z čias pána Mikolaja. Ešte stále tie celky a učebné látky, ktoré boli zadefinované touto podľa mňa pokazenou reformou, nie sú rozdistribuované medzi žiakov.

SaS dlhodobo presadzuje to, že štát by nemal tlačiť a distribuovať učebnice, ale mal by dať peniaze priamo školám a mal by určiť rozsah možných kníh, z ktorých si každá škola určí a vyberie, z čoho chce učiť. Pretože sú špecifické potreby niektorých skupín žiakov aj niektorých učiteľov a nie každému sa učí dobre z tej istej knihy. Každá škola, každý učiteľ, by mal mať možnosť vybrať si to najlepšie, čo im sedí do triedy a štát by mal dať školám priamo peniaze na to, aby si tieto knihy mohli nakupovať. Takže ja nevidím zmysel v tom, komentovať proces, ktorý zlyhal už vo chvli, keď bol zavedený. Doteraz si vlastne ten pes len naháňa svoj vlastný chvost a točíme sa v kruhu.

Svet sa vyvíja dynamicky, knihy sa za tým nestíhajú dorábať, sú tam nejasnosti v autorských právach. K mnohým učebniciam autorské práva nevlastní ministerstvo, ale autori, čo znamená, že je veľmi ťažké potom vyžiadať si dodatočný súhlas na ich digitalizáciu, zverejňovanie na internete atď. Jednoducho v učebnicovej politike je bordel a to, o čom hovoríte, že sú iba dotláčané učebnice, je hasenie požiaru. Sme ešte stále svedkami rastu celej generácie detí, ktoré na mnohých predmetoch vďaka pánovi Mikolajovi žiadne učebnice nemali.

Ilustračná fotografia. Zdroj: TASR – Pavol Remiaš

Novou ministerkou školstva je prognostička Martina Lubyová, čo by ste jej poradili?

Nerobiť krovie chybám, ktoré tam boli predtým. Nemyslím si, že začala úplne ideálne tým, že krízu týkajúcu sa eurofondov hodnotí ako komunikačnú. Tam objektívne došlo k serióznym pochybeniam, ktoré sú reflektované aj zo strany Európskej komisie a myslím si, že najlepšie by urobila, ak by povedala OK, stala sa chyba a ideme od tohto momentu robiť všetko pre to, aby sa nezopakovala. Nemá význam čokoľvek zakrývať a nie je to ani jej zodpovednosť, ona tam nebola a nikto jej to nehádže na krk. Je zbytočné, aby si ten kameň uväzovala na krk sama.

Druhá vec, ktorú by určite mala urobiť, je pozrieť sa na stav priamo riadených inštitúcií pod ministerstvom školstva, ako je Štátny pedagogický ústav, Iuventa, pretože mnohé z nich sú v totálne dezolátnom stave, sú vedené nekvalifikovanými ľuďmi. Aj programy, ktoré na nich boli pripravované, buď nie sú vôbec realizované, alebo ich realizácia nemá dostatočné vedenie. Na to, aby v budúcnosti program Učiaceho sa Slovenska mohol byť realizovaný, potrebuje silné inštitucionálne zázemie. Vo chvíli, keď sa na ministerstve rozhodne, čo sa vlastne ide diať, je potrebné zadať úlohy, začať niečo skúmať, zbierať dáta. Myslím si, že kosa narazí na kameň, keď zrazu z ministerstva vyjde obrovská sada úloh, keď príde nová legislatíva a zistíme, že vlastne nemáme ľudí, ktorí sú schopní preniesť to do terénu. Keby som ja teraz bol na mieste pani ministerky, tak toto je absolútne prvá vec, ktorú by som riešil.

Ste známym obhajcom práv inak orientovaných osôb. Zlepšili sa podľa vás podmienky pre členov LGBTI komunity? Je nejaká hranica, kde by ste požiadavky tejto komunity nepodporili? Napríklad v otázke rodového scitlivovania detí či záchodov pre transrodové osoby?

Ja podporujem všeobecne platné ľudské práva. To znamená, že hľadám v politike také cesty, ktoré umožnia čo najväčšej skupine ľudí žiť plnohodnotný život, pokiaľ možno podľa vlastných predstáv, ak tým nikomu neškodia. Ak sa pýtate aká je situácia v LGBTI komunite, tak za sedem rokov, čo som ja v politike, sa výrazne zhoršila. Bola zmenená ústava, ktorá Slovensko z nezadefinovaného vrátila späť na definované, z môjho pohľadu iným než žiaducim smerom. Ja som vtedy predkladal pozmeňovák, ktorým by sa registrované partnerstvá priamo zadefinovali v ústave, ten vtedy neprešiel. Útoky voči ľuďom z LGBTI komunity rastú, raz viac ich využíva psychologickú a inú pomoc, cítia sa na Slovensku ako občania druhej kategórie, niekedy priamo atakovaní a mnohí z nich pre to Slovensko opúšťajú.

Takže predtým, než sa začneme baviť o zmiešaných záchodoch, by sme sa mali pozrieť na reálny každodenný život a mali by sme skúmať, ako sa majú v každodennosti. Aký majú prístup k vybaveniu bežných denných záležitostí, ako sú na tom s dedením, s možnosťou opatrovania jeden druhého, akým spôsobom k nim štát pristupuje statusovo, toto sú všetko otázky, ktoré potrebujeme riešiť. My nie sme dnes ešte v situácii, že by sa riešili marginálie typu zmiešané záchody, to je v zásade okrajová otázka v podstatne rozvinutejších krajinách. U nás nie sú vyriešené zásadné veci, na Slovensku žijú páry rovnakého pohlavia vychovávajúce deti, ktoré sú v právnej neistote, či už to vnímajú alebo nie, kvôli nerovnému postaveniu svojich vlastných rodičov.

Toto sú veci, pre ktoré sme predkladali zákon o registrovaných partnerstvách v minulosti a pre ktoré ho podáme znovu. Týka sa to však aj nezosobášených párov rôzneho pohlavia. Na Slovensku už máme takmer polovicu detí, ktoré sa rodia mimo manželstva a aj nezosobášené heterosexuálne páry zažívajú istú formu diskriminácie. Preto by sa zákon o registrovanom partnerstve mal týkať jedných aj druhých, všetkých párov, ktoré sa sobášiť nechcú alebo nemôžu.

Zneužívanie dnešného systému migrantmi je podľa vás očividné, no múdro využitú migráciu považujete za výbornú demografickú príležitosť pre Európu. Ako možno múdro využiť milióny prevažne nekvalifikovaných ľudí s úplne odlišným svetonázorom, často neprajúcim demokracii?

Je rozdiel utečenec, ktorý prichádza zo Sýrie, človek, ktorý prichádza z Afganistanu, Iraku, Afriky… Je rozdiel, keď niekto prichádza pre vojnu, pre to, že mu vysychá jeho rodná krajina. Môj článok nie je o tom, že je potrebné do Európy privážať alebo lákať ľudí, bol o tom, že tí, ktorí tu už sú, ak budú uchopení správne v rámci jednotnej azylovej alebo prisťahovaleckej politiky, môžu prinášať viac plusov ako mínusov.

Všetkým by nám bolo lepšie, keby toľko ľudí neprišlo, pretože ten nápor celkom zjavne Európa nezvláda. Existujú návrhy na hotspoty alebo záchytné tábory napríklad v Líbyi, kde by sa predchádzalo tomu, aby ľudia išli na more a boli by tam dodržiavané základné ľudské práva, deti by boli vzdelávané, bola by zabezpečená základná zdravotná starostlivosť a bol by tam započatý azylový proces pre každého žiadajúceho utečenca alebo migranta. V podstate by sme bránili tomu, aby nasadali na člny a riskovali utopenie v mori. Teraz vlastne ani nevieme, kto a akým spôsobom prichádza na európsku pevninu a ja som advokátom opätovného získania kontroly nad tým procesom.

Čo teda navrhujete?

Nie som advokátom stavania plotov, potápania lodí alebo nehumánneho zaobchádzania. Ako člen parlamentného zhromaždenia Rady Európy si považujem za povinnosť neustále upozorňovať na dodržiavanie Všeobecnej deklarácie ľudských práv, ale aj Európskeho dohovoru o ľudských právach, podľa ktorého každý, kto požiada o azyl, má právo na azylové konanie. Tak sa úplne môžeme odkloniť od témy, či prichádzajúci ľudia môžu benefitovať svojou kvalifikáciou, lebo oni už tu sú. A podobní budú prichádzať, kým nezvládneme ten proces. Keď tu už sú, tak pri demografickom vývoji Európy aj Slovenska je možné investovať peniaze do ich kvalifikácie, do kvalifikácie ich detí, do toho, aby z nich vyrastali ľudia, ktorí budú pre systém prínosom.

Ilustračná fotografia. Zdroj: TASR /AP

Nezneužijú európsky sociálny systém?

Ľudia z krajín tretieho sveta neprichádzajú zneužívať sociálny systém, oni často nevedia, čo to je. Človek, ktorý robil holiča alebo automechanika v Sýrii, chce prísť sem a robiť holiča, pekára, automechanika, alebo hocičo, čo mu dá pocit osobnej dôstojnosti a schopnosti zabezpečiť vlastnú rodinu. Tá mentalita je často takáto. Keď však proces jeho začlenenia do európskej spoločnosti začína troma rokmi izolácie a neschopnosti robiť čokoľvek, tak sa vzorce správania lámu. Preto je extrémne dôležité skracovať ten proces na čo najkratší možný čas. Ak je možnosť vďaka jeho kvalifikácii alebo stavu, aby prispel do európskej spoločnosti alebo aby sme ho museli chrániť, je potrebné, aby bol čo najskôr integrovaný do spoločnosti, pracoval, živil svoju rodinu a stal sa kompatibilným. Ak nemá nárok na ochranu a nemôže byť benefitom pre tento kontinent, má okamžite odísť odtiaľto preč.

Skúsenosti z iných krajín nám hovoria, že ak chceme zvládať akúkoľvek veľkú masu ľudí, je dobré ju rozdrobiť na menšie kusy a integrovať na väčšej ploche. Veľmi veľa sa hovorí o Malmö vo Švédsku, ale drvivá väčšina ľudí, ktorí tam prichádzajú, je schopná sa úspešne integrovať. Bol som tam štyri dni, hovoril som s ľuďmi, ktorí majú systém na starosti a vidno, že už to majú zabehnuté. Ľudia, ktorí prišli ako utečenci a integrovali sa do spoločnosti, majú dnes na starosti integračný proces. Keď tam teraz príde niekto z Afganistanu, tak s vysokou pravdepodobnosťou s ním ako tútor bude komunikovať niekto z tej istej krajiny. Vie nadviazať prvý kontakt, vybudovať si základnú dôveru, oveľa dôveryhodnejšie komunikuje základné hodnoty spoločnosti a dokáže mu akoby vytvoriť most.

Povedali ste, že budúce migračné vlny budú veľmi pravdepodobne poháňané aj klimatickou zmenou, a preto je potrebné prijať opatrenia na ochranu obetí klimatickej migrácie a podporovať implementáciu Parížskej dohody. Podľa prominentných fyzikov, vrátane nositeľa nobelovej ceny Ivara Giaevera, však za posledných minimálne 18 rokov nedošlo k žiadnemu zvýšeniu globálnych teplôt. Myslíte si, že obava z klimatických zmien je relevantná?

Človek, ktorý tvrdí, že klimatická zmena nie je, je s vysokou pravdepodobnosťou ignorant. Na máločom existuje vo vedeckej komunite tak jednoznačná zhoda.

Zhoda vo vedeckej komunite však nemusí mať veľkú váhu. Voľakedy by sa vedci zhodli, že Slnko obieha okolo Zeme a doteraz by sme sa to tak učili, lebo sa vtedy zhodli.

Vedecká komunita v roku 2017 pracuje s iným setom dát a inými prostriedkami ako za čias Galilea Galileiho. Existuje tu mizivé percento ignorantov, ktorí nepočúvajú vedcov tam, kde by mali a týchto ignorantov treba poslať dočerta. Poznám námietky popieračov klimatickej zmeny, ako je napríklad pán Klaus, a viem, že väčšina z nich pláva na vode. Keď sa pozrieme na to, že naozaj nám teploty na Zemi dlhodobo rastú, na to, že celkový objem ľadu klesá, že stúpa hladina oceánov, tak to nie sú názory, to sú fakty.

To, že hladina oceánov stúpa, to je doložené, ale rovnako stúpala aj predtým. V 19. storočí stúpla tak isto ako v dvadsiatom.

To zrejme môže znamenať iba to, že je tu postupný nárast teploty. To, či súvisí, alebo nesúvisí s ľudskou činnosťou, je iná otázka. Je však jasné, že je tu globálna zmena klímy.

Zmena klímy je v podstate neustále, ale to, akým smerom, záleží na časovej škále. Jedným z hlavných argumentov nárastu globálnych teplôt bol hokejkový“ graf Michaela Manna s nedávnym strmým nárastom globálnej teploty po tisícročnom období stability, použitý v správe klimatického panelu OSN. Nedávno však jeho autor v podstate prehral súd, lebo nebol schopný doložiť dáta, z ktorých vychádzal a v novších správach OSN sa na jeho graf ani neodvolávajú. Mašinéria však už pracuje.

K tomuto sa vyjadriť neviem. Viem, že málokde je taká zhoda vo vedeckej komunite, ako v tom, že klimatická zmena tu je. Takisto je pomerne vysoká zhoda na tom, že táto zmena súvisí s ľudskou činnosťou. A aj keby to tak nebolo, čo nepredpokladám, stále je ľudská činnosť natoľko devastujúca pre túto planétu, že aj keby sme to nerobili pre zmenu klímy, ale iba peto, že sa prestaneme správať k vlastnej planéte ako chrapúni, tak to bude stáť za to.

Potom však nie je problémom oxid uhličitý, skôr smog a podobne.

To znečisťovanie ide ruka v ruke a je potrebné ho odstraňovať tak či tak. A krajiny v Afrike vysychajú. Je otázne prečo, ale vysychajú. To, že to môže byť príčinou budúcej migrácie, je takisto s vysokou pravdepodobnosťou pravda. A ja hovorím, že máme byť na to pripravení.

Nie sú vám všeobecne bližšie postoje Beblavého strany, prípadne strany Progresívne Slovensko? Neuvažovali ste o zmene dresu?

Pozrite sa, ja zastupujem nejaký výsek spoločnosti a v rámci toho výseku sú určite ľudia, ktorí majú bližšie či už k Beblavého strane alebo Progresívnemu Slovensku. Predtým mali niektorí bližšie k Mostu-Híd alebo k niektorým ľuďom z OĽaNO. To, že si s niekým rozumiem, neznamená, že nemôžem presadzovať aj jeho názory z pozície, kde práve teraz som.

Prednášate na Akadémii kritického myslenia. Na stránke akadémie som našiel kurzy s témami argumentácia, kritické vnímanie, schopnosť presvedčiť, pohľad pod povrch, dve strany argumentácie, majster komunikácie, majster reakcie… Čomu sa v AKM venujete? Koľko ľudí tam prednáša?

Ja v akadémii príležitostne školím. Akadémia kritického myslenia vznikla na know-how, ktoré pochádza zo Slovenskej debatnej asociácie, ktorú som tri roky viedol a ktorej som venoval 12 rokov svojho života. V akadémii som v prvom rade garantom metodológie a spolupracujem na vytváraní školení, ale v prípade, že mám možnosť a nie som v strete záujmov, tak idem odlektorovať niektoré školenia aj sám. Hociktoré z nich. Momentálne sme traja stabilní lektori a spolupracujeme s ďalšími asi šiestimi alebo siedmimi ľuďmi. Konateľkou firmy je moja manželka, je to v podstate taký polorodinný podnik. Vychádza z vecí, ktoré som robil od roku 1996 a keďže pedagogická činnosť je jednou z troch oblastí, čo poslanec národnej rady robiť môže, tak mám tú možnosť občas zameniť si v hlave politiku za niečo, čo som robil predtým. A v podstate sa tomu stále venujem, teraz si robím doktorát z kritického myslenia na Trnavskej univerzite. Začal som druhý ročník, takže je to niečo, čo sa so mnou ťahá už 20 rokov.

Na svojom profile na sociálnej sieti odporúčate výpravu do Amazónie za medicínou ayahuasca komukoľvek, „kto chce na chvíľu vypadnúť z mesta a robiť niečo iné“. Označili ste to za prísľub veľmi zaujímavých nových skúseností. Nemyslíte si, že ako silné psychedelikum môže byť vývar z liany nebezpečný aj pod vedením odborníka?

No počkať, ja som tam odporučil dobrovoľnícku prácu. Toto je potrebné veľmi dobre ujasniť. Sú dve rôzne veci. Jedna vec je snaha a potreba ľudí chodiť do Amazónie buď zo zvedavosti alebo riešiť pomerne široký diapazón nejakých svojich problémov. V tom prípade neodporúčam komukoľvek tam ísť, pretože poznám riziká. Ale za predpokladu, že sa niekto rozhodne, rád mu odozdám svoje vlastné skúsenosti a kontakty v snahe ho tých rizík uchrániť. Keď si pozriete moje staré blogy Šamanský šlabikár, tak tie presne na toto boli písané. Ja neviem zabrániť ľuďom, aby tam išli, keď sa niekto rozhodne. Či ho budem odhovárať alebo nie, s vysokou pravdepodobnosťou to urobí. Viem mu však poskytnúť informácie, vďaka ktorým sa môže vyvarovať niektorých rizík.

To, o čom vy hovoríte, nebolo odporúčanie na výpravu do Amazónie. Bolo to odporúčanie, že ak niekto chce vypadnúť z civilizácie, tak Honza, ktorého sledujem dlhé roky, potrebuje pomôcť s výstavbou centra a hľadá dobrovoľníkov. Takže to nie je výprava za týmito špecifickými zážitkami, ale je to normálna dobrovoľnícka činnosť a pomoc.

Zrejme s tým však pán Rostlinka má skúsenosti a dobrovoľník sa tam s tým môže dostať do styku.

Môže a nemusí. A aj keby, tak plne dôverujem Honzovmu úsudku, a preto nemám problém niekoho s ním kontaktovať. Taký je už iba jeden človek a to je majster, u ktorého som bol v Peru, a k ostatným sa neviem vyjadriť.

Áno, šamani môžu byť rôzni.

Nielen môžu, oni sú rôzni a veľmi zneužívajú neznalosť, dôverčivosť a naivitu ľudí zo Západu a nekončí to vždy dobre. Preto som veľmi opatrný v tom, že by som niečo nazval odporúčaním. Ide mi najmä o uchránenie ľudí pred možnými rizikami vyplývajúcimi z takýchto dobrodružstiev. Nepáči sa mi, že výpravy do Amazónie za látkami silne meniacimi vedomie sú brané ľahkovážne a mnoho ľudí na to dopláca. Rovnako ako v drogovej politike na Slovensku by som rád videl takú zmenu, aby si ľudia boli vedomí rizík a aby spoločnosť bola nastavená tak, aby ich od ujmy odvracala. To isté robím aj v prípade informácií o tých amazonských praktikách.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

V nedeľu sa menej testovalo, pribudlo 265 nakazených novým koronavírusom

Na Slovensku v nedeľu (27. 9.) pribudlo 265 nakazených novým koronavírusom, ich celkový počet tak stúpol na 9343. Laboratóriá otestovali 1954 vzoriek....

Gröhling: V súvislosti s pandémiou sme zaslali školám 66 miliónov eur

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 doposiaľ zaslalo školám 66 miliónov eur. Informuje o tom šéf rezortu školstva...

NAKA v rámci akcie Firma zadržala na východe Slovenska deväť osôb

Národná kriminálna agentúra (NAKA) od skorého rána zasahuje na východnom Slovensku. V rámci protidrogovej akcie Firma zadržala v okresoch...

V gréckom tábore zomrel prvý migrant nakazený koronavírusom

V Grécku prvýkrát zaznamenali úmrtie migranta nakazeného novým druhom  koronavírusu. Je ním 61-ročný Afganec, otec dvoch detí, ktorý bol umiestnený v utečeneckom tábore...

Päťdesiat veľvyslancov podpísalo otvorený list na podporu práv LGBTI komunity v Poľsku

Päťdesiat veľvyslancov a zástupcov medzinárodných organizácií v Poľsku zverejnilo v nedeľu otvorený list na podporu práv LGBTI komunity v tejto krajine.

Trumpove problémy s daňami? “Totálne fake news”, reaguje prezident USA

Americký prezident Donald Trump zaplatil vo volebnom roku 2016 federálnu daň z príjmu iba 750 dolárov. Aj v roku 2017, keď sa...

Pri Veľkých Levároch sa vykoľajil nákladný vlak, nikto nie je zranený

Na železničnej trati Veľké Leváre - Závod v okrese Malacky sa vykoľajili dva vagóny nákladného vlaku. Železničná doprava je v oboch smeroch...
Slovensko
Pozitívne vzorky 9,343 +265 Dnes Úmrtí 44 Uzdravení 4,213 Infikovaných 5,086 Last updated: 28. septembra 2020 - 10:53 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky