Športová hviezda o temnej minulosti: Nemám spomienky, ktoré by som si vybavoval s potešením. Videl som skazu najkrajšieho mesta. Tá vojna bola…

  0
  Obliehanie Sarajeva malo pre tamojšie obyvateľstvo katastrofálne následky (Autor: Facebook, Tours.ba)

  Jeden z najslávnejších hráčov bosnianskeho futbalu sa v rozhovore pre zahraničných novinárov rozrozprával na nefutbalovú tému, ktorým je jeho detstvo. Džeko sa narodil v polovici marca 1986 v Sarajeve, pričom bosnianska metropola bola v rokoch 1992 až 1996 súčasťou krvavých bojov. 

  Malý Edin prežil v čase ozbrojeného konfliktu veci, ktoré si nepraje zažiť asi žiaden súdny človek, o deťoch ani nehovoriac.

  „Videl som skazu najkrajšieho mesta na svete (Sarajeva – pozn. PL.sk), trvalo to len pár dní, ale stopy katastrofy zostali dodnes,“ odpovedal Džeko v rozhovore, ktorého prepis zo zahraničných zdrojov prinieslo aktuálne číslo mesačníka Futbal magazín.

  Na druhej strane futbalista pripustil, že aj tieto skúsenosti formovali jeho osobnosť a aj vďaka prežitému sa stal mentálne oveľa odolnejšou osobnosťou.

  Aj napriek tomu by však, ak by sa dalo, vojnu v okamihu vymazal zo spomienok všetkých dotknutých ľudí.

  „Nemám spomienky, ktoré by si človek vybavoval s potešením. Nikto z mojich rovesníkov neprežil šťastné detstvo. Rozhodne chcem povedať, že tá vojna bola zbytočná. Nik dnes nemusel spomínať na toľké obete,“ vrátil sa k ťažkým časom uznávaný športovec.

  Džeko tiež v rozhovore vyjadril vďačnosť a poďakovanie svojim rodičom, ktorí „venovali bez ohľadu na ťažkosti mne i mojej sestre všetko, čo bolo v ich silách“.

  Vysoký zakončovateľ je kapitánom bosnianskeho národného tímu a už dnes je Džeko hrajúcou legendou tamojšieho futbalu. Zdroj: TASR

  Skúsený hráč, ktorý aktuálne pôsobí na Apeninskom polostrove v službách tímu AS Rím, sa  tiež vrátil v spomienkach k zničeniu svojho domu.

  „Na to sa nedá zabudnúť. Sirény, útek do krytu… A potom sme sa ocitli v byte, ktorý mal 35 štvorcových metrov. Otec chodil namiesto do práce s inými do prvej línie, to všetko som však začal chápať až neskôr,“ dodal Džeko.  

  - Reklama -