štvrtok, 15 apríla, 2021
3.9 C
Bratislava
Úvod Aréna Nové CT si vysúťažilo osem nemocníc. Pozrite sa, ktoré

Nové CT si vysúťažilo osem nemocníc. Pozrite sa, ktoré

“Je to dôkaz toho, že takéto obstarávanie malo zmysel a bolo prínosom,” napísal Drucker na Facebooku. Podobná súťaž prebieha aj na rôzne typy nemocničných postelí.

Dva nové počítačové tomografy bude mať napríklad Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB). Po rokoch sa k novému prístroju dostala aj Nemocnica Alexandra Wintera v Piešťanoch, známa z kauzy predraženého CT prístroja, pre ktorú z funkcie odišla ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská či predseda parlamentu Pavol Paška.

CT si vysúťažila aj žilinská a prešovská fakultná nemocnica, popradská nemocnica, Nemocnica s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach či Dolnooravská nemocnica s poliklinikou Ladislava Nádaši Jégého.

Počítačové tomografy stáli po mikroaukciách v obstarávaní od 620.000 do 1,8 milióna eur, úspora sa pohybovala od 30 do viac ako 50 percent. Výška sumy závisí od výkonnosti a určenia CT prístroja.

Napríklad piešťanská nemocnica vysúťažila počítačový tomograf za viac ako 620.000 eur s DPH. Cena nového prístroja je oproti súťaži z roku 2014, ktorá kauzu odštartovala, nižšia. Vtedy mala nemocnica za prístroj zaplatiť 1,6 milióna eur.

CT prístroje pre štátne nemocnice dodáva päť spoločností, a to Siemens, Intes Poprad, Audioscan, S&T Slovakia a Meditrade. Cez uzavreté zmluvy môžu nakupovať aj neziskové organizácie či nemocnice pod vyššími územnými celkami.

Súťaž bola rozdelená na päť častí, podľa výkonnosti a určenia CT prístroja. V každej sú dvaja víťazní uchádzači elektronickej aukcie, s ktorými sa uzavrela rámcová dohoda na obdobie troch rokov.

Ešte pred dodávkou CT prístroja v konkrétnej špecifikácii pre danú nemocnicu sa opäť realizuje elektronická aukcia medzi týmito uchádzačmi, z ktorej vyjde víťazný dodávateľ.

Pred mikroakuciou schvaľuje nákup ministerstvo, ktoré posúdi, či daný prístroj nemocnica naozaj potrebuje. 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 373,107 +1,069 Dnes Úmrtí 10,798 +82 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 107,009 Last updated: 15. apríla 2021 - 01:24 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -