Španielsko sa vyhráža zásahom do katalánskej autonómie. Politológ opísal, čo by mohlo nasledovať

  0
  Pochod na podporu nezávislosti Katalánska v Barcelone (Autor: TASR)

  „Tá kríza sa zrejme veľmi prehĺbila. A to nielen vertikálne, ale aj horizontálne. V týchto dňoch môžu byť Španieli, ktorí vnímajú Katalánsko ako integrálnu súčasť krajiny, ovplyvnení tými obrázkami, ktoré vidia,“ povedal na úvod politológ.

  „Otázka k súčasnej situácii je veľmi zložitá. Je ťažké odpovedať, či centrálna vláda mohla postupovať inými, nenásilnými prostriedkami, aby zabránila referendu,“ dodal s tým, že on sám si takýto násilný vývoj nepredstavoval.

  „Nie je to tak dávno, čo predseda španielskej vlády Mariano Rajoy povedal, že neustúpi od niektorých svojich základných predstáv,“ opísal Dvořák tvrdohlavosť, ktorá mohla viesť k radikalizácii politickej scény aj spoločnosti.

  Mariano Rajoy

  Mariano Rajoy Zdroj: SITA

  Následne sa Dvořák vyjadril k pozastaveniu katalánskej autonómie, o ktorej sa španielska vláda v súčasnosti zmieňuje. „Ten výklad je zložitejší. Ide tam o to, že orgány centrálnej moci môžu zasiahnuť do autonómie. V reáli si to nedokážem veľmi predstaviť, a to preto, že by to vyvolávalo pomerne hlasné reakcie občianskej spoločnosti,“ podotkol.

  Potom Dvořák urobil historický exkurz do minulosti o vzniku Katalánska a hovoril aj o politickej situácii v Španielsku. „Pre Mariana Rajoya je kľúčové, aby si udržal podporu socialistov. Podemos kritizuje Rajoya aj bez nezávislosti Katalánska. Ich politické preferencie sú natoľko odlišné, že im nezostáva nič iné, než sa kritizovať,“ poznamenal Dvořák s tým, že pre Podemos je súčasná situácia len ďalším bodom, prečo brojiť.

  Na záver sa potom Dvořák vyjadril jednoznačne, že v rámci španielskeho ústavného práva a medzinárodného práva je katalánske referendum protizákonné. „Ak má to referendum prebehnúť, tak by malo byť veľmi dôkladne ošetrené a mali by byť stanovené jasné pravidlá,“ dodal.

  Celé interview si môžete pozrieť TU.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu