Pán Soros, pridajte: Nové, drvivé čísla podpory Viktora Orbána. A správy o totálnom rozklade jeho opozície v Maďarsku

  0
  Viktor Orbán (Autor: TASR)

  Odchod ľavicového kandidáta necháva socialistov napospas rozkladu, informuje agentúra Reuters. Botka ponúkol možnosť spoločného volebného postupu pol tuctu opozičných politických strán, ale väčšina z nich ho odmietla. To niesol ťažko.

  „Urobil som chybu,“ uviedol Botka v pondelkovom vyhlásení. „Netušil som, že demokratické strany chcú po voľbách len pár kresiel v rámci režimu Viktora Orbána namiesto toho, aby sa snažili o volebné víťazstvo. Nevedel som, nakoľko politická mafia prenikla do demokratickej opozície vrátane mojej vlastnej strany,“ nariekal odstupujúci kandidát ľavice.

  Zo svojej pozície rezignoval aj europoslanec István Ujhelyi, podpredseda socialistov. „Orbánistan infiltroval opozíciu a dosadil svojich ľudí do takmer všetkých nádejných hnutí. Zdá sa, že prevrat je dokonaný: demokratické sily boli extrémne rozdelené,“ povedal.

  Strana Demokratická koalícia (DK), vedená niekdajším premiérom Ferencom Gyurcsánym, ktorá odmietla Botkovu ponuku, uviedla, že ju mrzí, že najväčšia opozičná strana upadla do chaosu. „Botka postupne strácal podporu a nebol schopný získať nových voličov. Namiesto toho znepriatelil opozičné strany medzi sebou,“ poznamenal hovorca strany Zsolt Gréczy.

  Z problémov demokratickej opozície sa raduje nacionalistické hnutie Jobbik, ktoré sa teraz tvári ako jediná sila, ktorá môže „zložiť“ Orbána. To si však nemôže priať ani samotná Európska únia. Tá síce kritizuje Orbána za nacionalizmus a odmietanie utečencov, ale Jobbik, ktorý okrem iného prevádzkuje vlastné milície, by bol pre ňu ešte oveľa horším partnerom.

  Sorosov neúspech?

  Podľa prieskumu agentúry Publicus má Orbánov Fidesz drvivých 48 % preferencií, zatiaľ čo maďarskí socialisti 18 %, Jobbik 17 % a DK len 4 %.

   

   

  Zdroj: Twitter/Europe Elects

  Agentúra Nézőpont potom namerala orbánovcom 43 %, Jobbiku 21 %, socialistom 11 % a DK nádejnejších 8 %.

   

   

  Zdroj: Twitter/Europe Elects

  Premiér Orbán je známy nepriateľ amerického filantropa a zakladateľa nadácie Open Society Georgea Sorosa. Nielenže sa snaží z Maďarska vyhnať Sorosovu univerzitu, ale dokonca verejne tvrdí, že miliardár maďarského pôvodu podkopáva jeho domácu pozíciu.

  George Soros

  George Soros. Zdroj: TASR

  Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.

  - Reklama -