Prichádza prelomový zákon z dielne ministerky Žitňanskej. Chce priniesť čiastočnú dekriminalizáciu malého množstva drog

  0
  Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská chce za jeden joint marihuany dávať iba pokuty (Autor: TASR/ pixabay.com/ df)

  Súčasná legislatíva, ktorá upravuje drogové delikty, neplní svoj účel, tvrdí rezort spravodlivosti. Prichádza preto s novým zákonom, podľa ktorého by v prípade prichytenia ľudí s malým množstvom marihuany išlo len o priestupok, za ktorý bude hroziť pokuta do 165 eur. Tá by však bola možná iba v prípadoch, keď by mal človek u seba iba nepatrné množstvo drogy, v prípade marihuany jeden gram, informuje portál aktuality.sk.

  Prelomový zákon pripravila skupina odborníkov z rezortov vnútra, spravodlivosti, zdravotníctva a generálnej prokuratúry. Podľa nich trestný postih v dnešnom právnom poriadku je neprimerane prísny.

  „Podľa štatistík až 30 % mladých ľudí vyskúšalo marihuanu, takže im teoreticky môže hroziť stíhanie. Svedčí to o tom, že hrozba stíhania nie je pre mladých ľudí motívom neexperimentovať,“ vysvetlila ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Podľa jej slov ani teraz stíhanie v drvivej väčšine takých prípadov nehrozí, lebo vlastne ani nie sú odhalené.

  Drogy ostávajú nelegálne

  Zákon neprinesie úplnú dekriminalizáciu malého množstva drog. Ich držba ostane protizákonná. Cieľom novely má byť primárne to, aby v prípade prvotných užívateľov, ktorých prichytia s jediným jointom, pôsobil štát výchovne a preventívne.

  Ako priestupok by sa však držba malého množstva posudzovala iba v prípade, že prichytený človek v predchádzajúcich 12 mesiacoch nemal rovnaký problém. V opačnom prípade by sa vec brala ako trestný čin, rovnako ako je to dnes.

  Ilustračná foto Zdroj: TASR

  Ak by prichytená osoba bola ešte mladistvá, teda mladšia ako 18 rokov, nastala by jej podľa nového zákona povinnosť podrobiť sa aj diagnostike, či je od drogy závislá, a prípadne aj liečeniu.

  Problém je aj nejednotnosť súdov

  Problém v súčasnosti predstavuje aj nejednotnosť súdov pri rozhodovaní o trestoch za drogové delikty. Prax slovenských súdov ukázala, že napríklad v Žiline a v Bratislave je zaužívané, že trestné je držanie viac ako 0,5 gramu marihuany. No v iných krajoch už zaznamenali aj odsúdenie za 0,12 gramu. Nový zákon preto podľa Žitňanskej zabezpečí, aby za rovnaké množstvo drogy boli aj rovnaké tresty.

  Zákon presne stanoví pre každý druh drogy, aký objem predstavuje jej nepatrné množstvo:

  – marihuana 1 gram,

  – pervitín 0,2 gramu,

  – heroín 0,5 gramu,

  – kokaín 0,3 gramu,

  – extáza 0,8 gramu alebo do troch tabliet.

  „Som si vedomá, že tento návrh zákona vzbudí širšiu debatu, sme pripravení na dlhú a podrobnú diskusiu,“ hovorí ministerka. Zákon má za cieľ zabezpečiť, aby sa pri drogách represívne zložky zamerali najmä na odhaľovanie a trestanie dílerov.

  - Reklama -