Žitňanskej novela o trestoch za drogy tvrdo narazila na SNS. Národniari sú striktne proti

  0
  Ministerka spravodlivosti za Most-Híd Lucia Žitňanská (Autor: SITA)

  Len v piatok ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská dala pripomienkovať novelu, ktorá by mala prispieť k čiastočnej dekriminalizácii malého množstva drog a už jej návrh narazil na nesúhlas koaličného partnera. Poslanci za SNS sú rozhodne proti.

  Viac o novele sme písali TU.

  Centrála SNS vydala stanovisko, že „všetky návykové látky sú svojím spôsobom nebezpečné“. Šéf poslaneckého klubu národniarov Tibor Bernaťák je principiálne proti takému niečomu ako dekriminalizácia akýchkoľvek drog. „Vyrastal som na Orave a v tom čase sme mali informácie o drogách len z televízie,“ vyjadril sa Bernaťák pre denník Sme. Dôležité je podľa neho najmä vysvetľovať deťom, aké následky môže mať používanie drog čo i len jedenkrát, pokusne.

  Proti novele je aj podpredsedníčka klubu SNS Eva Antošová, ktorá hovorí, že zo Západu sa valí všetko, dobré aj zlé a treba medzi tým rozlišovať. „Treba skôr šíriť osvetu, nie zmierňovať tieto pravidlá,“ myslí si, rovnako ako Bernaťák.

  Podľa Žitňanskej však už prevencia nestačí. „Podľa štatistík až 30 % mladých ľudí vyskúšalo marihuanu, takže im teoreticky môže hroziť stíhanie. Svedčí to o tom, že hrozba stíhania nie je pre mladých ľudí motívom neexperimentovať,“ vysvetlila.

  Skúsenosti s marihuanou má až tretina mladých (Ilustračné foto). Zdroj: Holubnastrese.cz

  Ministerka zároveň zdôraznila, že zákon neprinesie úplnú dekriminalizáciu malého množstva drog. Ich držba ostane protizákonná. Cieľom novely má byť primárne to, aby v prípade prvotných užívateľov, ktorých prichytia s jediným jointom, pôsobil štát výchovne a preventívne. „Uvedomujeme si, že zákon pravdepodobne vzbudí veľkú pozornosť verejnosti a sme pripravení na dlhú a ťažkú diskusiu,“ vyjadrila sa Žitňanská.

  Stopka už na rokovaní vlády

  SNS zrejme stopne novelu ešte na rokovaní vlády a do parlamentu sa tak návrh zrejme ani nedostane. Žitňanská za predložením návrhu vidí aspoň vznik diskusie. „Považujem za dôležité, aby sa táto téma držala vo výsostne vecnej rovine,“ hovorí ministerka a pripomína, že pri tvorbe novely vychádzala z programu vlády.

  Vláda totiž prisľúbila, že bude riešiť súčasné problémy s postihovaním drogovej trestnej činnosti, konkrétne s určovaním množstva omamných a psychotropných látok. Národniari sa však už proti vládnemu programu raz vzopreli v prípade koncesionárskych poplatkov. Rovnaká situácia tak môže nastať aj teraz.

  Most-Híd za ministerkou stojí. Šéf jeho poslaneckého klubu Gábor Gál si myslí, že teraz je dôležité, aby najmä myšlienka našla podporu vo vládnej koalícii. SNS sa podľa neho možno len nepáči to konkrétne riešenie problematiky, ktoré navrhuje novela.

  - Reklama -