sobota, 31 júla, 2021
24 C
Bratislava
ÚvodArénaHrnčiar: Bez Únie by stredná Európa dnes nebola tým, čím je. Ale...

Hrnčiar: Bez Únie by stredná Európa dnes nebola tým, čím je. Ale bez strednej Európy by EÚ čosi dôležité chýbalo

“Stredná Európa má v súčasnosti k sebe opäť o čosi bližšie. Spoločne sa zjednocujúca platforma Európskej únie vysiela nespochybniteľný signál, že pre krajiny tohto regiónu nepripadá do úvahy iná cesta, po ktorej by sme sa mali ďalej vybrať,” zdôraznil Hrnčiar.

Šesťdesiat rokov odhodlania, ktoré je zakorenené v základoch európskeho spoločenstva, prinieslo podľa neho svoje ovocie.

“Po stáročiach konfliktov a krviprelievania dnes na našom starom kontinente žijeme v mieri a v prosperite. V strednej Európe si veľmi dobre uvedomujeme cenu tohto úspechu a istotne sa na ňom chceme ďalej aktívne podieľať,” dodal.

Neodmietame preto podľa neho svoj podiel zodpovednosti.

“Nakoľko sme presvedčení, že bez Únie by stredná Európa dnes nebola tým, čím je. Ale rovnako sa domnievame, že bez strednej Európy by Únii čosi dôležité chýbalo a nemohla by byť úplnou,” doplnil Hrnčiar.

Podľa predsedu Saského krajinského snemu Matthiasa Rößlera Sasko historicky a kultúrne vždy patrilo do strednej Európy. Na tomto fóre ide podľa jeho slov o to, aby sa vytvoril živý dialóg medzi susednými regiónmi a aby sa našli “stredoeurópske odpovede na európske otázky”.

Toto úsilie je podľa neho v súčasnosti veľmi aktuálne, pretože Európa sa musí novo orientovať. Zažíva napríklad vystúpenie Veľkej Británie z Únie.

“EÚ stráca druhú najsilnejšiu ekonomickú mocnosť, a tiež vojenskú mocnosť,” opísal.

Musí sa preto podľa neho reformovať, aby sa takáto dezintegrácia viac neopakovala.

“EÚ musí byť pre členské štáty atraktívna, musí byť tou najlepšou voľbou,” uviedol Rößler.

Európske reformné procesy však musia podľa neho rešpektovať národné záujmy a identity tak veľkých, ako aj malých štátov. “Je potrebné, aby EÚ naďalej zostala združením štátov s jednotlivými silnými štátmi,” dodal.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 392,647 +66 Dnes Úmrtí 12,540 +4 Dnes Uzdravení 379,535 Infikovaných 572 Last updated: 31. júla 2021 - 11:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -