štvrtok, 9 júla, 2020
17.6 C
Bratislava
Úvod Aréna Veľkí slovenskí kníhkupci ponúkajú nacistickú literatúru. „Videli niečo proti Rusku, tak po...

Veľkí slovenskí kníhkupci ponúkajú nacistickú literatúru. „Videli niečo proti Rusku, tak po tom skočili ako po údenom,“ myslí si Chmelár

„Keď niekto vidí za každým rohom Rusa, dá sa to liečiť. Keď si jedna popredná herečka potrebuje zničiť meno naivnou antiruskou propagandou, nech sa páči, je to jej voľba. Ale keď najväčšia sieť kníhkupectiev Panta Rhei ponúka tvrdo nacistickú a antisemitskú literatúru, tak sa treba rýchlo zorientovať a ozvať sa proti šíreniu tohto hnedého moru,“ obul sa analytik zostra do benevolentného prístupu kníhkupcov.

Pripomenul, že autor ním kritizovanej knihy Mor v Rusku Alfred Rosenberg bol jedným z najvplyvnejších členov a ideológov NSDAP a po procese v Norimbergu ho popravili za vojnové zločiny. „Napriek tomu Panta Rhei neváha propagovať a predávať tú najprimitívnejšiu a najohavnejšiu nacistickú a antisemitskú propagandu založenú na bludoch o medzinárodnom sprisahaní ´židovského boľševizmu´,“ rozhorčil sa Chmelár a doplnil, že kníhkupectvo predáva aj program Hitlerovej strany NSDAP s oslavami svojho vodcu.

„Opravte ma, či som sa nezobudil do nejakej inej doby, ale pokiaľ mi pamäť slúži, na šírenie a propagáciu fašizmu existujú v tejto republike ešte stále paragrafy,“ prízvukoval ľavičiar Chmelár a žiadal kompetentných o zásah, „lebo všetko má svoje hranice“.

„Vlastne je do toho namočených aj desať ďalších predajcov, vrátane Gorily, ktorú vlastní Martinus. Šialené!“ objektivizoval svoj príspevok po štvrťhodine „pod čiarou“. Keď jeden z Chmelárových priaznivcov nadhodil, že v publikovaní programu NSDAP problém nevidí, lebo o takýchto veciach by sa malo diskutovať, analytik odvetil, že ak, tak s odborným komentárom, nie s úvodom Adolfa Hitlera. „Lebo takéto nekritické vydanie nevzbudí žiadnu diskusiu, iba dezorientuje mladých ľudí. Takýto text bez historických súvislostí neslúži na odborné skúmanie, ale čisto na propagandistické účely,“ konštatoval.

Je to propagácia národného socializmu ako vyšitá, hovorí Chmelár

Spýtali sme sa preto politického analytika, či Program NSDAP držal v ruke a má potvrdené, že neobsahuje odborné stanovisko. „Knihu som nedržal v ruke, ale je treba si čítať anotáciu. To je čistá nacistická propaganda. Okrem toho, toto sú klasickí autori, klasické diela nacistickej propagandy, čiže nie je potrebné skúmať a pozrieť sa, čo tá kniha obsahuje,“ odpovedal a ako príklad zmienil Mein Kampf, kde nemusíme kontrolovať, či je v ňom niečo ´závadné´, lebo vieme o čom to je.

Z anotácie sme sa dozvedeli, že vydanie pôvodného volebného programu NSDAP doplnil odbornými komentármi k jednotlivým programovým bodom sám jeho spoluautor, Hitlerov hospodársky expert Gottfried Feder. „Dokáže sa s ním český čitateľ slobodného sveta 21. storočia samostatne a kriticky vysporiadať?“ pýta sa sugestívne vydavateľ.

Zdroj: pantarhei.sk

„Hlavne tá kniha o Rusku, to je neuveriteľné, že toto vôbec môže dnes vyjsť. To by ani v Nemecku nemohlo vyjsť. Toto sú naozaj veci, o ktorých ani netreba diskutovať,“ doplnil rozhorčene s tým, že Program NSDAP je otázny, ale spadá do tej istej kategórie. „Je to to isté vydavateľstvo. Takže cieľom toho vydavateľstva evidentne aj z toho popisu nie je rozvíriť odbornú diskusiu, to je propagácia národného socializmu ako vyšitá,“ vyjadril svoje presvedčenie Chmelár.

V anotácii knihy Mor v Rusku sa píše, že je očitým svedectvom autora, ktorý boľševickú revolúciu osobne prežil v jednom z jej epicentier a vyhlásil, že boľševizmus je židovský vynález skoncipovaný, iniciovaný, financovaný a realizovaný medzinárodným židovstvom. „Rosenberg, rovnako ako národní socialisti vo všeobecnosti, nebol vo svojom názore na „židovský boľševizmus“ osamotený. Tiež Winston Churchill – ešte než zaňho židovský mecenáš Sir Henry Strakosch zaplatil jeho súkromné dlhy – razil heslo „židovského boľševizmu“,“ píše sa ďalej v informácii o knihe s tým, že prvýkrát vychádza v češtine, vrátane 91 dobových fotografií a viac než sto nových poznámok pod čiarou, odkrývajúcich potrebné súvislosti.  

Keď redaktor PL.sk Chmelára informoval, že predavači v dvoch kníhkupectvách ani nepoznali skratku NSDAP (Hitlerova strana národného socializmu), povzdychol si, že kedysi boli kníhkupci váženým povolaním, no v súčasnosti sú len predavači, ktorí o knihách nič nevedia.

Parlamentné listy zaujímalo aj, či podal podnet príslušným orgánom kontroly. „Viem, že už to riešia médiá, to je ich robota,“ uviedol a dodal, že keby štát fungoval, ako má, každý vie, čo má robiť. „Treba sa spýtať, či to predávajú z neznalosti, či medzi nimi nie je nikto, kto by si overil takúto vec, veď stačí si prečítať už anotáciu a musí vám v hlave trknúť, že niečo nie je v poriadku, že ten slovník je nacistický,“ nevychádza z údivu analytik.

Jedna vec sú podľa neho kníhkupectvá šíriace takúto literatúru, ale hlavný nápor alebo prípadná žaloba v takýchto prípadoch smeruje k vydavateľovi. „Ten si to musí obhájiť. Takto skončil aj Mein Kampf. Prvý pokus o vydanie Mein Kampfu bolo zakázané a zošrotované a potom vydali Mein Kampf ešte s odborným úvodom. Takto je to síce diskutabilné, ale môžete to zaradiť do oblasti v úvodzovkách historických prameňov, o ktorých je možné viesť odbornú diskusiu,“ konštatoval.

„Ale keď niečo takéto vydáte len tak, ešte aj s anotáciou, že aký to bol popredný a skvelý ekonóm a či nájdeme odvahu dnes čítať jeho myšlienky, no tak, pardón,“ povedal Chmelár a doplnil, že väčšina ľudí potrebuje výklad k tomu, o čom tam píšu a prečo to tak píšu. „Podľa mňa si prečítali titulok, videli niečo proti Rusku a išli po tom ako po údenom. Pretože všetko, čo je proti Rusku, sa hodí a už potom ďalej neriešili, o čom to je,“ dôvodil.

Zdroj: gorila.sk

Informovanie o veci médiami podľa neho nie je na škodu. „Je to dvojsečná zbraň, ale niekto na to musí upozorniť, že sa tu niečo také vôbec môže distribuovať a ponúkať. Ale už keď sa to stalo, mal by to byť nejaký exemplárny príklad, aby kníhkupectvá pozerali, čo berú do distribúcie,“ mieni. „Pozreli si titul, bum, proti Rusku, skvelé, hádžeme to von. To je ukážka, kam tá antiruská paranoja až môže zájsť,“ uzavrel celú záležitosť.

Tieto knihy predávame len okrajovo, bráni sa Panta Rhei

„Panta Rhei vo svojich kníhkupectvách ani na e-shope www.pantarhei.sk apriori nevylučuje z predaja knihy na základe ich ideologického obsahu alebo ideologických postojov autorov kníh. Zároveň to však v žiadnom prípade neznamená, že by Panta Rhei podporovala alebo sympatizovala s akoukoľvek ideológiou,“ odpísal PL.sk výkonný riaditeľ siete kníhkupectiev Miloš Božek na otázku, prečo predávajú knihy Mor v Rusku a Program NSDAP.

Konštatoval, že obe uvedené knihy sú v ich predajnej sieti zastúpené len okrajovo. „V jednom prípade je to v piatich predajniach a v druhom prípade v jedinej predajni z celkového počtu 48 predajní,“ upresnil riaditeľ Panta Rhei, pričom knihy nie sú podporované ani zvýhodnene vystavené, na e-shope siete sú dostupné len na objednávku u dodávateľa a nachádzajú sa v pásme najnižšej zákazníckej zľavy.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Srbsko: Protivládne protesty vypukli vo viacerých mestách sprevádzalo násilie

Vo viacerých srbských mestách vrátane Belehradu vypukli v stredu večer protesty, na ktorých došlo k násilnostiam. Demonštrantov pobúrila reakcia vlády na pandémiu...

Rusko: Gubernátora Chabarovského kraja zadržali pre podozrenie z vrážd

Pre podozrenie z organizovania vrážd niekoľkých podnikateľov zadržali v štvrtok gubernátora Chabarovského kraja Sergeja Furgala. Podľa agentúry Interfax o tom informoval Vyšetrovací...

Slovinsko: Drevenú sochu Melanie Trumpovej poškodili vandali

Neznámi podpaľači v Slovinsku podpálili drevenú sochu predstavujúcu prvú dámu Spojených štátov Melaniu Trumpovú. Podľa agentúry DPA o tom v stredu informovali...

Fínsko otvára svoje hranice cestujúcim zo 17 krajín vrátane Slovenska

Fínsko od 13. júla uvoľní svoje cestovné obmedzenia pre občanov 17 európskych krajín. Rozšírený zoznam krajín, medzi ktorými sa nachádza aj Slovensko,...

USA: Kanye West tvrdí, že mu Boh povedal, aby kandidoval za prezidenta

Americký reper Kanye West verí, že mu Boh povedal, aby kandidoval za prezidenta. Oznámil to v stredu v rozhovore pre magazín Forbes,...

Francúzsko: Umelca obvinilo zo znásilnenia a sexuálnych útokov 26 žien

Parížska polícia vyšetruje prípad, v rámci ktorého 26 žien tvrdí, že ich znásilnil alebo sexuálne napadol pouličný umelec, informovala v stredu agentúra...

Analytik k policajnému zásahu: Našiel sa aktívny blbec v skupine. Každý úder jeho bagandžou môže byť smrteľný

Bratislavskí policajti zasahovali proti mužovi s nožom. Všetko bolo v poriadku, podľa  policajných informácií ho spacifikovali v centre metropoly. Lenže – na...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,851 +53 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,477 Infikovaných 346 Last updated: 9. júla 2020 - 09:52 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky