Žitňanská: Nemyslím si, že stanoviť strop pre odmeny advokátom, je dobrá cesta

  0
  Lucia Žitňanská (Autor: TASR)

  “Vychádzam z toho, že v prípade, keď sa kontrahuje advokát pre zastupovanie štátu, je to zmluvný vzťah, kde má štát alebo jeho inštitúcia všetky povinnosti súvisiace so správou majetku. To by malo štát tlačiť k uzavretiu dobrých zmlúv,” myslí si Žitňanská.

  Je však presvedčená, že štát sa nemôže zbaviť zodpovednosti tým, že nahradí všetko reguláciou. Aj návrh uznesenia od opozície smeruje tam, aby sa ukotvili stropy či prijala sa právna norma, ktorá zareguluje výšku odmeny. Osobne si ale myslím, že toto nie je dobrá cesta. Nebránim sa ale tomu, že máme niečo urobiť,” uistila.

  Podľa Žitňanskej platí, že nie je spor ako spor. “Sú také, ktoré by mali zvládnuť právnici štátnych inštitúcií a také, ktoré vyžadujú vyššiu mieru profesionality. A niečo iné je vnútroštátny spor a niečo iné je medzinárodná arbitráž. Práve podľa typu sporu musíme vyberať advokátsku kanceláriu. Preto odmietam túto cestu,” vysvetlila.

  Ministerka sa hlási k tomu, aby sa pripravili a naformulovali zásady, ktorými budú viazané štátne inštitúcie. Nové pravidlá majú povedať, ako uzatvárať zmluvy s advokátskymi kanceláriami. “To je cesta, ktorá môže viesť k dobrému výsledku,” dodala.


     

  - Reklama -