nedeľa, 20 júna, 2021
19.3 C
Bratislava
Úvod Aréna Bžánova kancelária dostala od štátnej nemocnice za služby viac ako 46 500 eur....

Bžánova kancelária dostala od štátnej nemocnice za služby viac ako 46 500 eur. Na základe jeho analýz nemocnica na súde obhajovala kritizovanú zmluvu

Externému právnikovi platila za služby najzadlženejšia slovenská nemocnica. Išlo o spor vo veci vyberania parkovného pred nemocnicami súkromnou firmou Zipp-S. Denník N konštatuje, že okolnosti prenájmu sú zvláštne. Spor o parkoviská trvá od roku 2011, keď nominant ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika Miroslav Bucha podpísal zmluvu na prenájom parkovísk pred nemocnicami v Ružinove a v Petržalke do roku 2023.

Pacienti museli platiť súkromnej firme Zipp-S, za ktorou je podnikateľ Dušan Blattner. Za druhej Ficovej vlády do nemocnice nastúpil nový riaditeľ Miroslav Bdžoch. Už vtedy Lekárske odborové združenie (LOZ) prenájom parkovísk a vyberanie peňazí pre súkromníka (euro za hodinu) kritizovalo. Zipp-S začal vyberať parkovné až v roku 2013, nemocnici mala firma zaplatiť za prenájom dvoch parkovísk 952 500 eur.

Nemocnica si po tlaku lekárov aj pacientov objednala dve analýzy možností vypovedania zmluvy s firmou. Bžánovi za ne nemocnica zaplatila 22 000 eur. Za zastupovanie v kauze pred súdom dostala Bžánova kancelária ďalších 10 752 eur, za konzultácie 3 348 a 6 336 eur mu nemocnica poslala aj za bližšie neurčený iný spor, v súvislosti s ktorým mal dostať ešte 3 888 eur. Spolu teda dostala Bžánova kancelária od nemocnice za takmer štyri roky (od decembra 2012 do októbra 2016) viac ako 46 500 eur, z toho v súvislosti s parkoviskami aspoň 36 300.

Bývalé vedenie nemocnice odmietlo sprístupniť Bžánove analýzy s vysvetlením, že ide o duševné vlastníctvo jeho kancelárie. Nové vedenie ich však sprístupnilo. Z analýz vyplýva, že hoci došlo k porušeniu zákona o verejnom obstarávaní nemocnicou, neznamená to, že zmluva s firmou prevádzkujúcou parkoviská je neplatná. Nemocnica tak na súde zmluvu, kritizovanú lekármi aj pacientmi, obhajovala. Nové vedenie nemocnice zmluvu prednedávnom vypovedalo, pretože firma Zipp-S sa do konca júla nezapísala do registra partnera verejného sektora, kde poberatelia štátnych zákaziek zverejňujú skutočných majiteľov.

Okrem MH Manažmentu a Univerzitnej nemocnice v Bratislave patrili podľa Denníka N medzi klientov Bžánovej kancelárie aj štátna akciová spoločnosť Javys a mesto Michalovce. Minister hospodárstva Peter Žiga odvolal predstavenstvo aj dozornú radu MH Manažmentu a súťaž o zastupovanie v prípade sporu o elektráreň v Gabčíkove v súčasnosti preveruje Úrad pre verejné obstarávanie.

Odmenu Bžánovej advokátskej kancelárii v tejto kauze znížili zhruba štvornásobne na 17,6 milióna eur, nie je jasné, koľko napokon dostane, píše denník. Opozícia považuje aj túto sumu za prehnanú a zvolala mimoriadnu schôdzu parlamentu. Po šesť a pol hodiny trvajúcej rozprave ku kauze Bžán parlament schválil uznesenie z dielne Smeru, ktoré na rozdiel od toho opozičného nezaväzuje ministra Žigu rokovať o ďalšom znížení odmeny pre advokátsku kanceláriu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 391,297 Úmrtí 12,486 Uzdravení 377,854 Infikovaných 957 Last updated: 20. júna 2021 - 06:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -