sobota, 5 decembra, 2020
8.3 C
Bratislava
Úvod Aréna Plocha slovenských pralesov neustále klesá. Najcennejšie lesy by mal získať štát, tvrdia...

Plocha slovenských pralesov neustále klesá. Najcennejšie lesy by mal získať štát, tvrdia aktivisti

Ste iniciátormi výzvy vláde SR s názvom Zastavte ničenie horských lesov. Ako je na tom Slovensko, čo sa týka ťažby dreva?

Na Slovensku sa ťaží veľmi veľa. Priemer ťažby dreva v rokoch 1993 až 2004 bol 5,85 milióna kubických metrov, v rokoch 2005 až 2016 už 9,04 milióna kubických metrov, čo je nárast o 54 %. To by sa azda ešte dalo odôvodniť ako dôsledok neplánovanej ťažby dreva pri spracovaní kalamít, za posledných 20 rokov (1996 – 2016) však stúpol aj plán ťažby dreva o 94 %, z piatich miliónov na 9,7 milióna kubických metrov. Prehľad reálnych a plánovaných ťažieb od roku 1980 do roku 2016 je zobrazený v priloženom grafe.

Vývoj ťažby a výmery lesov na Slovensku

Vývoj ťažby a výmery lesov na Slovensku. Zdroj: Marián Jasík 

Prebieha na Slovensku podľa vás nekontrolovaná ťažba?

Ako v ktorých oblastiach. Tam, kde sa ťažba vykonáva podľa plánu, je riziko nekontrolovanej ťažby pomerne nízke. Inak sú na tom oblasti, kde lesy vyvrátil vietor alebo uschli v dôsledku pôsobenia lykožrútov. Tam veľmi často dochádza aj k ťažbe stromov, ktoré by podľa zákona o lesoch vyťažiť nemali – zdravých a životaschopných stromov. Je to často daň za použité technológie ťažby dreva, ktorých cieľom je minimalizácia nákladov a maximalizácia ziskov.

Pred mesiacom vyexpedovali plný vlak guľatiny smerom na Kraľovany a asi 75 kamiónov smerom na Poľsko. Nemáte o tom nejaké informácie? Celkovo sa hovorí, že na Slovensku mizne drevo takmer ako na Ukrajine.

Z ekologického pohľadu je jedno, koľko dreva sa spracuje na Slovensku a koľko sa vyvezie do zahraničia. Drevo sa k nám vo veľkom aj dováža. Ak sme v rámci Európskej únie zónou voľného obchodu, nech to rieši trh. Na druhej strane vývoz surového dreva je z ekonomického hľadiska nie optimálne riešenie.

Z akého dôvodu sa udeľujú výnimky pre zásahy v piatom najvyššom stupni ochrany lesa?

Dôvody sú rôzne, podľa zákona o ochrane prírody by však nemali byť svojvoľné. Inštitút výnimky bol v zákone zakotvený z dôvodu prelomiť prísnosť zákona v individuálnych prípadoch. Úrad povoľujúci výnimku by mal starostlivo zvažovať, či ide o odôvodnený prípad, či je v záujme ochrany prírody výnimku povoliť. Vo všeobecnosti by sa mal úradník inak postaviť k žiadosti o výnimku na realizáciu výskumu a inak k žiadosti o výnimku na výstavbu zjazdovky. Žiaľ, úrady povoľujú výnimky aj tam, kde by nemali, napr. na výstavbu lanoviek, zjazdoviek či iných rekreačných objektov, či na zasahovanie do lesov a ťažbu dreva, hlavne v Tatrách.

Aké je riešenie? Čo by mala robiť vláda, aby sme ochránili naše lesy?

Opatrení by malo byť viacero. V prvom rade by sa mala prehodnotiť sieť chránených území s cieľom vyčleniť pre prísnu ochranu päť percent plochy štátu, čo by podľa odborníkov mohlo stačiť na ochranu primárnej biodiverzity. Ťažisko by mali tvoriť, samozrejme, lesy. Hlavne na území národných parkov je nevyhnutné výrazne posilniť ochranu lesných ekosystémov prostredníctvom ich zonácií a dosiahnutia medzinárodne uznávaných kritérií tejto kategórie chráneného územia. Štát by mal prostredníctvom výkupu či výmeny získať do svojho vlastníctva najcennejšie lesy, hlavne v národných parkoch. V tých chránených územiach, resp. ich častiach, kde by hospodárenie nebolo vylúčené, by mal štát vytvoriť efektívny mechanizmus podpory prírode blízkeho obhospodarovania lesov, ktorý by bol príťažlivý pre vlastníkov a užívateľov lesa. To platí aj o kompenzáciách pri úplnom vylúčení ťažby dreva – kompenzácie by mali byť motivačné.

Aká je momentálne situácia so slovenskými pralesmi? Pred piatimi rokmi došlo k likvidácii pralesov pod Veľkým bokom v Národnom parku Nízke Tatry s tým, že výmera pralesov na Slovensku sa zredukovala na 10 104 ha, teda 0,21 % plochy štátu. Nezmenšila sa ešte odvtedy ich plocha? V akom sú stave?

Žiaľ, ich plocha opäť klesla. Od roku 2011 bolo vyťažených takmer 130 hektárov pralesov, čo je nenahraditeľná škoda. Až 3 300 hektárov pralesov je nechránených alebo chránených nedostatočne. Žiadny zákon nebráni v ich vyťažení, hoci ležia napr. v národnom parku. Aj keď viacerí rozhodujúci aktéri ako Štátna ochrany prírody SR a Ministerstvo životného prostredia SR akceptujú jedinečnosť pralesov, na ich ochranu nepodnikajú žiadne kroky alebo s ňou nesúhlasia.

Pani Trubíniová, s akou spätnou reakciou sa stretávate u politikov, keď predkladáte návrhy na ochranu lesov či niečo konkrétne kritizujete? Ako S-O-S ste tiež iniciovali výzvu primátorovi Nesrovnalovi zrušiť nákup naftových autobusov, otvorený list S-O-S prezidentovi Kiskovi v kauze Tatrytieri, ale aj hudobníkom hrajúcim v chránenej oblasti. Zaregistrovali ste nejakú odozvu alebo to ide dostratena?

Reakcia politikov na výzvu na záchranu horských lesov bola vlažná. Okrem Ministerstva životného prostredia SR, ktoré po výzve zverejnilo návrh Národného memoranda o lese, to politikom nestálo za to, aby to komentovali. Až o mesiac po doručení výzvy premiérovi ju jeho kancelária posunula ministerstvu životného prostredia „na priame vybavenie“. A stále žiadna priama reakcia. Nie je to zatiaľ, zdá sa, vážna téma na verejnú diskusiu.

Čo sa týka iných tém, odpoveď pána prezidenta bola stručná a v podstate iba formálna – naše argumenty o nevhodnosti koncertov v prísne chránených územiach zjavne „nezabrali“. No podarilo sa nám aspoň otvoriť verejnú diskusiu v médiách a na sociálnych sieťach. Sami sme boli príjemne prekvapení, aká veľká časť „bežnej“ verejnosti, ale aj mnohí umelci a umelkyne (nie tí, čo na festivale vystupovali) mali podobný názor ako my. Primátor Bratislavy okrem informácií, čo všetko urobilo mesto pre skvalitnenie a ekologizáciu dopravy, zas prisľúbil, že Dopravný podnik Bratislavy využije najnovšiu výzvu na využitie eurofondov na nákup elektrických autobusov. Ak by to vyšlo, bol by to úspech.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Deti a mládež zohrávajú špecifickú úlohu pri šírení nového koronavírusu, tvrdí Úrad verejného zdravotníctva

Deti a mládež zohrávajú špecifickú úlohu pri šírení nového koronavírusu. Môžu sa infikovať navzájom a ochorenie zanášať aj medzi dospelých. U detí...

Sadovská: Najviac peňazí míňajú Slováci v obchodoch v decembri

December je každoročne mesiacom, keď Slováci nakupujú najviac. Decembrové tržby obchodníkov sú tak o desiatky percent vyššie ako počas iných mesiacov roka....

Pellegrini o Matovičovi: Jeho atómová bomba proti korone mu vybuchla v rukách

Predseda vlády Igor Matovič (OĽANO) vnáša do riadenia krajiny chaos a ako vždy hľadá vinníkov. Tvrdí to predseda mimoparlamentnej strany Hlas-SD Peter...

Spustili nový portál. Dá sa na ňom sledovať práca prokurátorov

Nový portál Otvorená prokuratúra, ktorý spustila mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS), umožňuje sledovať prácu prokurátorov a vývoj v trestaní kriminality na...

Argentína: Schválili “milionársku daň” na finacovanie koronavírusových opatrení

Argentínsky Senát schválil jednorazové zdanenie približne 12.000 z najbohatších ľudí v krajine, z ktorého majú byť financované opatrenia súvisiace s pandémiou koronavírusu,...

Matovič: Vianoce? Buď masívne testovanie alebo lockdown

Školy mohol otvoriť aj minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS), ale úradníci okolo neho by museli chcieť. V diskusnej relácii RTVS...

Vplyv koronakrízy je nerovnomerný, líši sa naprieč generáciami – analyzuje Národná banka

Vplyvy koronakrízy sa výrazne líšia naprieč generáciami. Z časového hľadiska sú najrýchlejšie viditeľné zdravotné následky a strata príjmov, strednodobo budú viditeľné straty...
Slovensko
Pozitívne vzorky 115,462 +2,070 Dnes Úmrtí 981 +24 Dnes Uzdravení 79,956 Infikovaných 34,525 Last updated: 5. decembra 2020 - 18:53 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky