Mrva: To, čo vidím po uliciach od Kusého, tie státisíce eur, to je ozaj sila. Frašku Freša s nejakým producentom radšej ani nekomentujem

0
Ján Mrva (Autor: TASR)

Kandidátov na post bratislavského župana je požehnane. Prečo by si mali voliči vybrať práve vás spomedzi celej plejády kandidátov?

Myslím, že tých relevantných kandidátov je tak šesť-sedem. Bez toho, že by som chcel niekoho uraziť. Takže potom je počet kandidátov podobný ako v ostatných krajoch. 

Od svojich protikandidátov sa odlišujem vo viacerých bodoch – som rodák z Bratislavy, pričom som žil až v šiestich mestských častiach. Vyrastal som tu aj študoval. Navyše, ešte na základnej škole som vyhral súťaž Poznaj svoje mesto v Starej radnici, čiže som už od detstva prejavoval záujem o históriu svojho rodiska.

Do svojich 20 rokov som hrával závodne futbal na desiatkach bratislavských ihrísk a až ma srdce bolí, keď vidím, ako developeri zastavávajú bývalé ihriská nákupnými centrami.

Okrem toho, že som rodený Bratislavčan, som transparentný. Tí, ktorí sledujú web mestskej časti Vajnory, si to nemôžu nevšimnúť. Dokonca mám rád aj náročné témy, ktoré sa snažím promptne „zavesiť“ na Facebook a spomenutý web mestskej časti ešte predtým, než sa vyostrí konflikt. Lebo je dobré, keď sa spor či konflikt objaví hneď na začiatku. Aspoň sa môže okamžite riešiť.

Treťou mojou výhodou je tím odborníkov, ktorí so mnou kandidujú a aj ma expertne podporujú. Som si vedomý, že bez tímu by som len ťažko niečo dokázal. Napokon, s tímom odborníkov-poslancov to spolu „ťaháme“ už jedenásť rokov v rámci mestskej časti Vajnory.

Tým sa vlastne dostávam k svojej štvrtej devíze, ktorou sú skúsenosti.

Keď strom poznáte po ovocí, človeka po reči, tak politika by ste mali poznať po výsledkoch. A tie neobvyklé výsledky máme.

Revitalizovali sme dva krásne parky, postavili prekrásny dom kultúry, sme desiatky kilometrov cyklotrás, zateplili sme školu, postavili multifunkčné ihrisko s atletickou dráhou.

Vystavali sme škôlku pre 125 detí a teraz staviame 5 tried základnej školy a na jar 4triedy škôlky a v pláne  sú ďalšie projekty a akcie.

A to všetko za málo peňazí. Keď sa nekradne, tak môžete naozaj mať aj za málo peňazí veľa tej povestnej muziky. 

No a poslednou mojou výhodou, prípadne niekedy možno aj nevýhodou, je to, že som húževnatý, bojovný a energický typ človeka.

Moji priatelia, podporovatelia mi aj preto vraveli, aby som túto svoju bojovnosť, húževnatosť a zarputilosť preniesol do zveľadenia BSK. Lebo vidia, že skúsenosti mám a dobre ovládam „remeslo“, čo súvisí s už spomenutými skúsenosťami v samospráve.

Myslím, že ľudia vo Vajnoroch sú spokojní, veď naša MČ sa aj po novom nazýva Malé Rakúsko. Nemám za sebou žiadne kauzy, respektíve aféry a reflektujem na podnety občanov, a každý podnet občana reálne riešime.

Bavíme sa o službe ľuďom a politike ako takej. Sledovali ste politické dianie už v detstve?

Vôbec nie. Až keď mi „ťahalo“ na 33 rokov, tak som vstúpil do SDKÚ. To bolo pred parlamentnými voľbami v roku 2002, keď to s pravicou vyzeralo tak zle.

Nebudem tajiť, že som bol celých dvanásť rokov členom SDKÚ (2002 až 2014). No keď som už videl, že to je zlé a Paľo Frešo tú stranu zlikviduje, tak som sa rozhodol odísť.

Určite však nerobím tajnosti okolo toho, že som bol členom SDKÚ. Koniec koncov, je to legendárna pravicová strana na Slovensku, ktorá doviedla túto krajinu do NATO, do EÚ, porazila Mečiara.

No a už v tom zrelšom veku okolo 32 – 33 rokov som si uvedomil, že nemôžem iba lamentovať, hoci aktívny som bol aj vo svojej predchádzajúcej profesii, keď som pracoval ako autorizovaný geodet v komore geodetov a kartografov.

Je to taká užšia skupina ľudí, pričom videli, že napriek tomu, že patrím medzi najmladších, tak som schopný a pracovitý.

Predvolebný billboard Jána Mrvu Zdroj: mr

Preto som si povedal a hlavne uvedomil, že na veci verejné už nemôžem len tak prihliadať, no treba začať aj aktívne konať. A keďže som konzervatívec pravicového razenia, tak z tej vtedajšej ponuky som si vybral to SDKÚ. V roku 2014 však už celá strana stratila svoj význam.

Mimochodom, keďže momentálne vyzerá pravica tak, ako vyzerá, som smutný z toho, že Richard Rybníček nakoniec „zabalil“ svoje plány s novou stranou, vkladal som doňho nádeje. Lebo mne, ako starostovi, ktorý rozumie regionálnym problémom, tu chýba niečo také, čo majú v susednej ČR – Strana starostov a nezávislých (STAN) čo rozumejú praktickým problémom samospráv. 

Lebo tí starostovia majú praktické skúsenosti s každodennou prácou pre občanov a problémami ľudí v mestách a dedinách nie s problémami parlametných politikov.

Osobne ste známy aj ako občiansky aktivista, prípadne rekreačný bežec. Ako chcete tieto svoje skúsenosti, respektíve záľuby využiť a zužitkovať v prospech verejnosti?

Teraz som občianskym aktivistom v OZ Triblavina, riešime problémy s dopravou v severovýchodnej časti Bratislavy. Tam som sa asi pred 1,5 rokom takpovediac omylom „nachomejtol“, lebo som sa zrazu dozvedel, že nemajú byť pri križovatke Triblavina kolektory.

Ako vášnivý vytrvalostný bežec, respektíve maratónec som zástancom športu a športovania, dôsledkom čoho je zdravšia populácia.

Som aj bývalý futbalista a rád hrám aj hokej a volejbal. S dcérkou bedmintonistkou si zahráme aj bedminton

Mimochodom, som veľmi šťastný, že pred dvomi týždňami bol u nás na minimaratóne reprezentant Janko Volko a pre tie decká to bol obrovský zážitok, že tam bol medzi nimi najrýchlejší slovenský šprintér histórie, medailista z ME a úžasne skromný chalan.

Župa má k dispozícii 59 stredných škôl a 15 internátov. Je to veľký majetok, no zväčša schátraný a ja ako protagonista športu sa budem snažiť zveľadiť tie školské dvory. A nie iba tým spôsobom, aby ich len do 2-ej využívali stredoškoláci, no aby aj široká verejnosť popoludní mala chuť využívať daný ovál alebo ihrisko.

Kandidáti na bratislavského župana unisono hovoria, že najväčším problémom kraja je doprava. Ako chcete tento kľúčový problém uchopiť?

Beriem to ako obrovský problém, keď majú ľudia prežiť svoj život v aute. Keď pre dopravnú zápchu idú dve hodiny do práce a potom to isté cestou z práce domov. A tento čas, ktorý by mohli oveľa kvalitnejšie prežiť spolu s rodinou, im potom, logicky, chýba. Tá doprava je gordický uzol, pričom ľuďom treba jednoducho vrátiť čas.  

Je tu totálna stagnácia. Najmä z hľadiska dopravnej infraštruktúry sa tu za posledné dekády nespravilo absolútne nič. Pritom sa stavajú „baráky“ priam raketovým tempom.    

Riešením je väčšie používanie vlakov v regionálnej doprave. Myslím tým, že ľudia smerujúci do Bratislavy z regiónov Senec, Malacky, Pezinok by na územie mesta ani nemali autom vstupovať, no mali by zastaviť na bezplatnom záchytnom parkovisku napríklad práve vo Vajnoroch, kde by mal byť prestupný bod integrovanej dopravy.

Tu by ste mali aj vlak, aj električku, aj regionálny autobus a aj miestny autobus, pričom v čase špičky by spoje veľmi intenzívne premávali. Čiže preferovaným dopravným prostriedkom v Bratislave by postupne už nebolo auto.

Návrhy na riešenia dopravy mám, pričom musím spomenúť, že toto vyčítam súčasnému županovi BSK a možno trochu aj trnavskému županovi, že tú železnicu nevyužívajú.

Prečo chodia paralelne popri železnici autobusy SAD-ky, ktorú platí župa? BSK dáva do SAD-ky 95 % financií a do železníc len zvyšných päť percent. Ten pomer sa musí dramaticky zmeniť.

A inak, čo Frešo rozpráva o doprave zadarmo, tak to je absolútny nezmysel. Veď to sú bludy a hrubozrnný populizmus!    

Keď už vravíte o súčasnom županovi Frešovi, aj jeho meno sa spomínalo v súvislosti s podozrivým, respektíve netransparentným financovaním predvolebnej kampane. Čo si myslíte o týchto obvineniach nielen voči Frešovi, ale napríklad aj voči Rudolfovi Kusému, prípadne Milanovi Ftáčnikovi?  

K tej šestici relevantných kandidátov doplním, že treba tiež rozlišovať (ne)transparentnosť daných kandidátov. Môžete si aj na mojom Facebooku pozrieť video, kde vysvetľujem, koľko dávam na kampaň a akú sumu poskytujem z vlastných zdrojov.

Dokopy ma to vyjde na 50-tisíc eur, čo predstavuje vlastne pätinu z celkovej povolenej sumy. 

Ale toto, čo vidím po uliciach už od februára od pána Kusého, tie státisíce eur, tak to je ozaj sila.

Frašku od pána Freša, že mu nejaký producent zaplatí kampaň a svojím predvolebným kontajnerom przní historické jadrá obcí a miest, radšej ani nekomentujem.

Novinári by sa preto naozaj seriózne mali pýtať, odkiaľ na kampaň vzali toľko prostriedkov.  

Títo traja nemajú podľa mňa čisté financovanie.

Aj podľa Jána Mrvu je financovanie kampane jeho protikandidáta Rudolfa Kusého podozrivé. Zdroj: mr

V kuloároch však v poslednom čase zarezonovalo aj vaše meno. Konkrétne sa hovorilo, že by ste sa napokon mohli vzdať v prospech pravicového kandidáta Juraja Drobu. Môžete to komentovať?

Dobrá otázka, tiež som ju započul (úsmev). Ale už pred týždom som toto tvrdenie dementoval na Facebooku, že v nikoho prospech sa nebudem vzdávať, lebo spomedzi kandidátov som jediný konzervatívec a mám za sebou silné kresťanské kruhy, ktoré by inak nemali koho voliť.

Viedol som kampaň proti hazardu v Bratislave, stálo ma to veľa úsilia a obety a mám kopec fanúšikov medzi cykloaktivistami, keďže viem stavať kilometre cyklotrás a kopec ľudí okolo OZ Triblavina je nespokojných s dopravou v Bratislave.

A nie sú to len ľudia z kresťanských kruhov, no aj ďalšie skupiny, pre ktoré som jedinou voľbou. Takže vzdanie sa kandidatúry by nemalo žiaden význam, liberálov by nevolili.

Ale v predvolebných prieskumoch, hoci patríte k širšiemu okruh favoritov, zatiaľ na vedúceho Milana Ftáčnika už strácate pomerne výrazne. Stále veríte, že to manko ešte môžete stiahnuť?

Viete, predvolebné prieskumy považujem za nástroj na ovplyvňovanie verejnej mienky. Nebudem hovoriť, ktoré konkrétne prieskumy myslím, no predpokladám, že to takto bežne funguje. To znamená, že zámerom objednávateľov je ovplyvniť verejnú mienku. Čiže tie prieskumy nepovažujem za objektívne a pri 15- až 20-percentnej účasti už duplom nie.  

Milana (Ftáčnika) som vždy považoval za veľkého favorita, keďže je vďaka predchádzajúcim funkciám mediálne najznámejší. To je realita.

Ale aj napriek tomu si myslím, že mám pri takej nízkej účasti šancu uspieť, pokiaľ zmobilizujem všetky svoje vyhranené skupiny voličov, ktoré spomínam vyššie.

Idem do toho s cieľom vyhrať. Vidím, že sa medzi sebou obviňujú Frešo, Kusý aj Ftáčnik, tak verím, že využijem túto ich chybu. 

Už ste naznačili, že volebná účasť bude nízka. Napokon ako tradične pri župných voľbách. Prečo ľudia ignorujú tieto voľby? A vlastne, prečo by mali v sobotu prísť voliť?

Údajne má na tieto voľby prísť viac ako 20 percent voličov. Ale ešte uvidíme, aké bude počasie, lebo aj takéto zdanlivé banality ovplyvňujú konečnú účasť.

Ľudia by mali prísť voliť preto, že majú v tomto unikátnom prípade rovnakú váhu svojho hlasu, ako má samotný premiér alebo akýkoľvek minister. Čiže raz za štyri či päť rokov majú šancu ovplyvniť veci v kraji tak, aby ten, ktorému dôverujú, ich mohol aj zmeniť. 

Lebo voľby sú hlavne o dôvere, nie o programe. Mali by teda ísť voliť tých politikov, ktorých poznajú, samozrejme, v dobrom, a ktorým aj tým pádom veria.

Pochopiteľne, základom sú výsledky, ktoré musia za vybraným politikom stáť. Treba pamätať nato, že Strom poznáš po ovocí a človeka po reči a politika po výsledkoch, ja ich s tímom mám.

Lebo pokiaľ iba politik tára, tak to nebude ten správny „doktor“, ktorý vylieči choroby kraja. 

Samozrejme, je to zo strany konkrétneho politika veľa roboty, treba chodiť do terénu, stretávať sa s ľuďmi, načúvať ich problémom a následne ich riešiť.

- Reklama -