nedeľa, 11 apríla, 2021
11.6 C
Bratislava
Úvod Aréna Záväzky prijaté 28 krajinami sú záväzkami všetkých krajín, hovorí hlavný vyjednávač EÚ...

Záväzky prijaté 28 krajinami sú záväzkami všetkých krajín, hovorí hlavný vyjednávač EÚ pre brexit

“Všetkých 27 členských krajín spolu s inštitúciami zastáva jednotný postoj. Sme jednotní v podpore ochrany práv občanov,” pokračoval Barnier.

Aj preto, že v Británii žije približne 90.000 Slovákov, je prioritou EÚ ochrana týchto občianskych práv. “Záväzky 28 krajín sú záväzkami 28 krajín,” konštatoval vyjednávač.

“Navrhli sme tri termíny na následné kolá rokovaní. V nasledujúcich dňoch budeme hľadať vhodné termíny, pretože musíme dosiahnuť pokrok, aby sme stihli decembrový termín,” povedal na margo ďalšieho kola rokovaní Barnier.

Dodal, že v priebehu hodín či dní obe strany spresnia obsah a termín ďalších vyjednávaní.

“Chcem vysoko oceniť úlohu, ktorú zohráva Michel Barnier v týchto ťažkých rokovaniach,” vyhlásil štátny tajomník Korčok.

Aj podľa jeho stanoviska ide o rokovania mimoriadne náročné.

“Potvrdilo sa to aj predminulý týždeň, keď 27 členských štátov nemohlo konštatovať dostatočný progres v rokovaniach, ktorý by nám umožnil prechod do ďalšej fázy,” uviedol Korčok.

Pripustil však, že k pokroku určite dochádza, najmä v oblasti práv občanov. Korčok považuje za dôležité predovšetkým dosiahnuť právnu istotu, “aby sa občania mohli oprieť o to, čo sa vyrokuje aj po odchode Veľkej Británie”.

Citlivým je podľa Korčoka najmä finančné usporiadanie a aj tu došlo k určitému pokroku.

“Najmä to, že Veľká Británia deklarovala svoju pripravenosť rešpektovať záväzky, ktoré sa týkajú rozpočtového obdobia do roku 2020,” vysvetlil.

“Nejde o to predložiť Británii účet za odchod, nechceme nijakým spôsobom Britániu trestať. Ale je faktom, že Británia ako člen Európskej únie na seba prevzala záväzky a tieto záväzky budú siahať za horizont odchodu Veľkej Británie z Európskej únie,” zhodnotil Korčok počas spoločného vyhlásenia pre médiá, ktoré nasledovalo po pracovnom obede.

Podľa vyjadrenia štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí z pohľadu Slovenska ostáva Británia až do bodu, kým odíde z Únie, mimoriadne dôležitou krajinou a strategickým partnerom.

Výsledky rokovaní sú dôležité aj pre ďalšie rozhovory “o budúcom nastavení vzťahov”, uzavrel Korčok.

Hlavnými témami rozhovoru Barniera s Korčokom bol najmä priebeh rokovaní o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie a otázka budúcnosti eurobloku. Hovorilo sa tiež o ďalších krokoch, ktoré môžu urýchliť tempo negociácií medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom.

Barnier v utorok predpoludním navštívil slovenský parlament a stretol sa s ministrom financií Petrom Kažimírom.

Po Korčokovi hlavného vyjednávača EÚ pre brexit prijal predseda vlády SR Robert Fico.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 370,473 Úmrtí 10,487 Uzdravení 255,300 Infikovaných 104,686 Last updated: 11. apríla 2021 - 10:09 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -