Biely dom prechádza do útoku. Ide o prehrešky Hillary Clintonovej

  0
  Donald Trump (Autor: TASR)

  Hoci Manafort odišiel z pozície šéfa Trumpovej kampane už vlani v auguste a pobudol v nej len niekoľko týždňov, jeho súčasné problémy so zákonom poskytujú americkému mediálnemu mainstreamu vítanú príležitosť, ako „zúčtovať“ aj so samotným prezidentom. Ale zostáva fakt, že niekdajší spolupracovník prezidentov Forda, Reagana či Busha staršieho bol obvinený hneď z dvanástich prečinov. Jedným z nich je napríklad „sprisahanie proti Spojeným štátom“.

  Medzi ďalšie patria porušovanie daňovej povinnosti či pranie špinavých peňazí. A najmä jeho poradenskú činnosť pre niekdajšieho prezidenta Ukrajiny Janukovyča a kontakty s Ruskom považuje šéf FBI a zvláštny poradca pre vyšetrovanie väzieb Donalda Trumpa na Rusko Robert Mueller za potvrdenie svojich téz. Ešte pred Janukovyčom Manafort „radil“ ukrajinskému oligarchovi Deripaskovi, ktorý je známy svojím priateľským vzťahom k Putinovi.

  Paul Manafort

  Paul Manafort. Zdroj: TASR

  To robí z Manaforta v očiach jeho odporcov hlavnú postavu celého príbehu, pričom mal Trumpov tím dosiahnuť víťazstvo v prezidentských voľbách vďaka spolupráci s Ruskom. Tieto tézy propagujú a podporujú za prispenia demokratov a Hillary Clintonovej CNN, denníky The Washington Post a The New York Times aj ďalší zástupcovia mainstreamových médií. Ich pozornosť sa teraz sústredí na Trumpa, hoci pred niekoľkými dňami vyšli na svetlo znepokojujúce informácie, ktoré sa týkajú Clintonovej.

  Neúspešná demokratická kandidátka čelí obvineniu zo stretu záujmov, ktorého sa mala dopustiť v čase, keď stála na čele amerického ministerstva zahraničia. Práve ona posvätila obchod, v rámci ktorého došlo k predaju hlavného dodávateľa uránu pre USA, spoločnosti Uraniun One, dcérskej spoločnosti ruského štátneho energetického giganta. Schválenie transakcie prebehlo po tom, ako nadácia manželov Clintonovcov získala od jedného z investorov 145 miliónov dolárov.

  Hillary Clintonová a jej manžel Bill Clinton

  Hillary Clintonová a jej manžel Bill Clinton. Zdroj: TASR

  Ešte vážnejšie sú obvinenia, ktoré sa týkajú rozhodnutia Clintonovej a demokratov zaplatiť si kompromitujúce materiály na Trumpa, ktoré mali „dokázať“ jeho väzby na Rusko. Do celej záležitosti bol zapojený aj bývalý britský spravodajca a podľa dostupných informácií investovali demokrati a ľudia z okolia Clintonovej do vytvorenia kompromitujúcich materiálov nemalé finančné prostriedky. Aktuálne však demokratom naklonený mediálny mainstream žije z obvinenia Manaforta, ktorý desiatky rokov úzko spolupracuje s Republikánskou stranou.

  Trumpov tím si je napokon tohto dvojitého metra zo strany médií vedomý. Personálny šéf Bieleho domu John Kelly v rozhovore pre Fox News vyhlásil, že by mala byť ustanovená špeciálna vyšetrovacia komisia, ktorá by preskúmala okolnosti, za ktorých bol odsúhlasený predaj uránovej spoločnosti ruskej strane, a tiež záležitosti spojené so zhromažďovaním kompromitujúcich materiálov na Donalda Trumpa. „Je nutné, aby sa na tie veci pozrel nejaký nezávislý expert. Americký ľud má právo poznať celé pozadie týchto dvoch podozrivých záležitostí,“ uviedol Kelly.

  autor: Josef Provazník

  - Reklama -